Սերժ Սարգսյան. «Վստահ եմ, բոլորիս ակնկալիքներն իրականանալու են»
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը Տիգրան Պետրոսյանի 80-ամյակին նվիրված ՖԻԴԵ-ի «Գրան Պրի» շարքի 5-րդ` «Ջերմուկ-2009» մրցաշարի բացման արարողության ժամանակ տրամադրել է ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակը: Իր խոսքում ՀՀ նախագահն ասել է.
«Հարգելի պարոն Իլյումժինով,
Հարգելի շախմատիստներ,
Հարգելի ներկաներ:
Բոլորիդ հաճույքով ողջունում եմ Ջերմուկում: Այսօր Հայաստանը հյուրընկալում է շախմատային մի մրցաշար, որի անցկացումը կարող է պատիվ բերել ցանկացած երկրի: Այն ժողովուրդների համար, որոնք սիրում, գնահատում և ընկալում են շախմատը, այսպիսի մրցաշարերը դառնում են տոն:
Մոտակա մի քանի օրերի ընթացքում աշխարհի շախմատիստների ու շախմատասերների ուշադրությունը սևեռված է լինելու Ջերմուկի վրա: Բոլորն ակնկալում են լավ, որակյալ խաղ, հետաքրքիր մրցապայքար, և վստահ եմ, բոլորիս ակնկալիքներն իրականանալու են:
Ամեն ինչից զատ, այս մրցաշարը մի կարևոր խորհուրդ էլ ունի: Այն նվիրված է աշխարհի շախմատի 9-րդ չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանի ծննդյան 80-րդ տարեդարձին: Տիգրան Պետրոսյանը մեզ համար ավելին է, քան շախմատային հսկան: Նա մեր ազգային արժանապատվության խորհրդանիշն է, մեր բազմադարյա պատմության ամենավառ անհատականություններից մեկը:
Տիգրան Պետրոսյանն ապացուցեց, որ հայկական շախմատը կարող է և պետք է ունենա լուրջ նվաճումներ: Նրա հաղթանակը, սպորտային հաջողությունները դաստիարակեցին մի քանի սերունդներ: Տիգրան Պետրոսյանի հաղթանակից հետո հայկական բոլոր ընտանիքներում շախմատ էին խաղում: Այս հետաքրքիր երևույթը չէր կարող արդյունք չտալ, որը մենք կարողացանք լիաթոք ըմբոշխնել շուրջ քառասունչորս տարի հետո, երբ Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականը դարձավ օլիմպիական չեմպիոն: Այսօր մենք հպարտությամբ ասում ենք, որ Հայաստանն օլիմպիական կրկնակի չեմպիոնների հայրենիքն է: Մեր շախմատիստները գրեթե յուրաքանչյուր ամիս հասնում են նոր հաջողությունների, որոնցից վերջինը Լևոն Արոնյանի հաղթանակն էր արագ շախմատում:
Շնորհակալ եմ, Լևո՛ն ջան: Շնորհավորում եմ, բայց մենք ավելին ենք սպասում:
Մի առիթով Տիգրան Պետրոսյանն ասել է. «Շախմատը ձևով խաղ է, բովանդակությամբ` արվեստ, իսկ տիրապետելու բարդությամբ` գիտություն»: Թող այս օրերին Ջերմուկի վրա թևածեն հետաքրքիր խաղը, գեղեցիկ արվեստը և ֆունդամենտալ գիտությունը:

The speech of the President of RA Serzh Sargsyan made at the opening ceremony of the fifth competition of FIDE Grand Pri “Jermuk 2009” dedicated to Tigran Petrosyan’s 80th anniversary is provided by the press office of the RA President.
In his speech the President of RA mentions:
«Dear MR. Ilyumizhenev
Dear Chess Players
Dear Guests
I greet you with pleasure in Jermuk. Today Armenia hosts a chess championship, which can be rather creditable for any country. For people who love, appreciate and understand chess such competitions become celebrations.
The attention of world chess players and chess fans will be concentrated on Jermuk for coming few days. All expect good, high-qualified game, interesting competition, and I am confident all our expectations will come true.
Besides all these, this competition has an important mission. It is dedicated to Tigran Petrosyan’s 80th anniversary, the ninth chess champion of the world. Tigran Petrosyan is more than a chess giant for us. He is the symbol of our nation’s dignity, one of the brightest personalities of our long history.
Tigran Petrosyan proved that Armenian chess can and must have serious achievements. His victory, his success in sport brought up many generations. After Tigran Petrosyan’s victory, chess started to be played in all Armenian families. This interesting phenomenon could not but have results, which we could evidence in almost twenty-four years after, when the team of Armenian men chess players became the Olympic Champion. Today we can proudly declare that Armenia is a motherland of double Olympic Champions. Our chess players almost every month make success; the latest is Levon Aronyan’s victory in swift chess.
I thank you, dear Levon. Congratulations, but we expect more.
On one occasion Tigran Petrosyan mentioned: “Chess is a game in form, art in content, science in mastering”.