Կորած գեղանկարներն ունեն 580 հազար դրամ արժողություն
Կորել է ՀՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության կողմից Արտաշատ քաղաքի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնին ժամանակավոր հանձնված 109 գեղանկարներից 3-ը՝ Ցոլակ Ազիզյանի «Ամառային երեկո», Գրիգոր Աղասյանի «Լավաշ են թխում» և Գաստելլո Գասպարյանի «Հողը» գեղանկարները: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ Ոստիկանությունից:
Տեղեկացնենք, որ գեղանկարների բացակայության մասին ոստիկանության Արտաշատի բաժնում հաղորդագրություն է ստացվել հուլիսի 29-ին:
Պարզվել է, որ նշված մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Հենրիկ Հովհաննիսյանն անփույթ է վերաբերվել իր պարտականությունների կատարմանը, համապատասխան հսկողություն չի իրականացրել գեղանկարների պահպանման նկատմամբ, ինչի հետևանքով կորել են նշված գեղանկարները, որի արդյունքում՝ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությանը պատճառվել է 580.000 դրամի նյութական վնաս:
Ձեռնարկվում են միջոցառումներ կորած գեղանկարները հայտնաբերելու ուղղությամբ: Կատարվում է նախաքննություն:

The pictures lost value 580 000 AMD
Three of 109 pictures temporarily given to the cultural center after Sharl Aznavour in Artashat by the Ministry of Culture and Youth Affairs RA are lost. The pictures are: “Summer Evening” by Tsolak Azizyan, “Baking Lavash” by Grigor Aghasyan, “The Land” by Gastello Gasparyan, the police of RA reported.
The absence of the pictures was reported to the police station of Artashat on July 29.
It turned out that Henrik Novannisyan, the head of the above mentioned cultural center, was inaccurate in attending his duties, did not provide proper supervision over the pictures, which resulted in losing the latter hence the Ministry of Culture and Youth Affairs suffered 580.000 AMD material loss.