Արկադի Անդրեասյանը 62 տարեկան է
Երևանի «Արարատ» ակումբի փոխնախագահ Արկադի Անդրեասյանն այսօր դարձավ 62 տարեկան: Հայ հռչակավոր ֆուտբոլիստը ծնվել է 1947 թ. օգոստոսի 11-ին: 1973 թ. Երևանի «Արարատի» կազմում դարձել է ԽՍՀՄ չեմպիոն և գավաթակիր: 1976 թ. ԽՍՀՄ գարնանային առաջնության լավագույն ռմբարկուն է, մյունխենյան Օլիմպիադայի բրոնզե մրցանակակիր: Ընդգրկված է 20-րդ դարի Հայաստանի խորհրդանշական հավաքականում:
Արկադի Անդրեասյանն այժմ էլ շարունակում է իր կյանքը կապել ֆուտբոլի հետ: Վերջին շրջանում նրա ու Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի ղեկավարության հարաբերությունները բավական սրված էին, սակայն նրանք, ի վերջո, կարողացան ընդհանուր հայտարարի գալ և կձգտեն համատեղ աշխատել հայկական ֆուտբոլի զարգացման, ինչպես նաև Երևանի «Արարատի» որոշ խնդիրների հաղթահարման ուղղությամբ:
Արկադի Անդրեասյանը հայկական ֆուտբոլի լեգենդներից մեկն է: Երբ խոսում ենք «Արարատի» հաղթանակների մասին, միշտ հիշում ենք նրա անզուգական խաղը, փլեյմեյքերի ու ռմբարկուի որակները, «Բավարիային» Չեմպիոնների գավաթի խաղարկության քառորդ եզրափակչում խփած գոլը, երբ մրցակցի տուգանային հրապարակում ծավալված օդային պայքարում հաղթեց հռչակավոր Ֆրանց Բեկենբաուերին ու գլխի հարվածով գրավեց մրցակցի դարպասը:
Մեր ֆուտբոլային պատմության լավագույն տարիներն արդեն անցյալում են… Բայց ուզում ենք հավատալ, որ անցյալում չէ Արկադի Անդրեասյանի ֆուտբոլային կարիերան, որ նա իրենից կախված ամեն ինչ կանի` հայկական ֆուտբոլը առաջ մղելու, մեր ֆուտբոլում մի վերջին հզոր թռիչք կատարելու համար:

Arkadi Andreasyan is 62
Arkadi Andreasyan, the vice-president of the Yerevan club “Ararat”, today celebrates his 62nd anniversary. Famous Armenian football player was born on August 11th, 1947. In 1973 he became a champion of USSR and gained a cup as a member of “Ararat”. In 1976 he was the best bombardier in USSR spring championship, and a bronze winner at Olympics in Munich. He is included in the symbolic team of the 20th century.
Arkadi Andreasyan goes on living along football. Recently his relations with the authorities of Armenian Football Federation have been rather strained, but they managed to settle everything down and would combine their efforts for developing Armenian football, as well as for overcoming some difficulties of “Ararat”.
Arkadi Andreasyan is one of the legends of Armenian football. While speaking about victories of Ararat, his incomparable game, the quality of playmaker and bombardier could not but be mentioned. The game, where he defeated Franz Bekenbauer and hit a head goal during the final quarter of “Bavaria” Champions Cup.
The best years of our football history are in the past. But we want to believe that the football career of Arkadi Andreasyan is not in the past, that he will do his best to forward Armenian football to make one great flight in our football.