Վարդան Մինասյան. «Սարգիս Հովսեփյանն իրեն վստահ չէր զգում»
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը Մոլդովայի հավաքականի հետ խաղից հետո տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում շատ հուզված էր: Հասկանալի է` երիտասարդ մարզիչը ոչ պաշտոնական այս խաղում դառը դաս ստացավ. թիմը տարածքային առավելություն ուներ ողջ հանդիպման ընթացքում, սակայն չէր իրացնում գոլային պահերը: Արդյունքում մեր ընտրանին պարտվեց 1:4 հաշվով, որի պատճառներն այսօրվա լրահոսում դեռ կվերլուծենք:
Վարդան Մինասյանը նախ անձամբ իր և թիմի անունից ներողություն խնդրեց երկրպագուներից նման հաշվի համար: «Այս խաղում միակ դրականն այն է, որ տեսա այն սխալները, որոնց ուղղությամբ հետագայում անհրաժեշտ է աշխատել,- ավելացրեց նա:- Անհասկանալի էր, մենք մեր ստեղծած գոլային պահերը չիրացրեցինք, բայց գոլեր բաց թողեցինք: Երբ առաջին 11 մետրանոց հարվածը նշանակվեց մրցակցի դարպասին, Սարգիս Հովսեփյանը, ով պետք է իրացներ այն, մոտեցավ և ասաց, որ վստահ չի զգում: Այդ պատճառով գնդակին մոտեցավ Հովհաննես Գոհարյանը: 11 մետրանոցները մրցակցի դարպասին արդարացի էին, բայց չօգտագործեցինք և պարտվեցինք: Իմ կարծիքով` մրցավարը սխալվեց, երբ մեր հավաքականի դարպասին 11 մետրանոց հարված նշանակեց: Այդ դրվագում մոլդովացի ֆուտբոլիստն էր խախտել կանոնները և ոչ թե պաշտպանը: Ես դեռ պետք է վերլուծեմ այն սխալները, որքոնք այսօր թույլ տվեցինք: Բայց հանդերձարանում խաղացողներին ասացի, որ ոչ մի բան պատահական չի լինում, և այս պարտությունն էլ իր պատճառներն ունի: Հաջորդ ուսումնամարզական հավաքը բավական երկար է տևելու, և հույս ունեմ, որ կկարողանանք լուծել առկա խնդիրները»:
Պատասխանելով aysor.am-ի թղթակցի հարցին` կապված աջ թևում ստեղծված իրավիճակի (ամբողջ եզրը տրամադրվել էր Սարգիս Հովսեփյանին, իսկ մրցակիցը արագաշարժ ֆուտբոլիստների խաղադաշտ մտցրեց և առավելության հասավ այդ թևում) հետ, Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչը նշեց. «Դավիթ Մանոյանին ասպարեզ մտցրեցինք երկրորդ կեսում` հանձնարարելով տեղաշարժվել դեպի կենտրոն, որպեսզի եզրում Սարգիս Հովսեփյանն ազատություն ստանա: Հնարավոր է` պաշտպանության և հարձակման հավասարակշռությունը խախտվեց, սակայն մենք պարտվում էինք և ստիպված էինք ռիսկի դիմել»:

Вардан Минасян: «Саркис Овсепян был неуверен в себе»
Главный тренер национальной сборной Армении по футболу Вардан Минасян на пресс-конференции после матча со сборной Молдавии был очень взволнован. И это понятно – молодой тренер получил горький урок на этой неофициальной встрече: команда владела территориальным преимуществом на всем протяжении встречи, однако не реализовывала голевые моменты. В результате наша команда проиграла со счетом 1:4.
Вардан Минасян вначале от своего имени и имени команды извинился перед армянскими болельщиками.
«На этой встрече положительным было то, что я увидел ошибки, над которыми в дальнейшем нужно будет работать, - добавил он. – Непонятно, мы не реализовали созданные нами голевые моменты, но пропустили голы. Когда был назначен первый 11-иметровый удар в ворота противника, Саркис Овсепян подошел и сказал, что не чувствует уверенности. Поэтому к мячу подошел Ованес Гоарян. 11-иметровые в ворота соперников были справедливыми, но мы не воспользовались и проиграли. По-моему, арбитр ошибся, когда назначил пенальти на наши ворота. В этом эпизоде правила нарушил молдавский футболист, а не защитники. Я еще должен буду проанализировать ошибки, которые мы сегодня допустили. Но я сказал игрокам в раздевалке, что случайно ничего не происходит, и это поражение тоже имеет свои причины. Следующий учебно-тренировочный сбор продлится довольно долго, и я надеюсь, нам удастся решить существующие проблемы».
Отвечая на вопрос корреспондента Aysor.am, связанный с ситуацией на правом фланге (весь край остался под надзором Саркиса Овсепяна, а противник вывел на поле быстрых игроков, добившись преимущества на этом участке), главный тренер сборной Армении сказал: «Мы вывели на поле Давида Манояна во втором тайме с заданием – двигаться к центру, чтобы Саркис Овсепян получил свободу. Возможно, был нарушен баланс в нападении и защите, однако мы проигрывали, и были вынуждены пойти на риск».