Վարդան Մինասյան. «Սարգիս Հովսեփյանն իրեն վստահ չէր զգում»
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը Մոլդովայի հավաքականի հետ խաղից հետո տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում շատ հուզված էր: Հասկանալի է` երիտասարդ մարզիչը ոչ պաշտոնական այս խաղում դառը դաս ստացավ. թիմը տարածքային առավելություն ուներ ողջ հանդիպման ընթացքում, սակայն չէր իրացնում գոլային պահերը: Արդյունքում մեր ընտրանին պարտվեց 1:4 հաշվով, որի պատճառներն այսօրվա լրահոսում դեռ կվերլուծենք:
Վարդան Մինասյանը նախ անձամբ իր և թիմի անունից ներողություն խնդրեց երկրպագուներից նման հաշվի համար: «Այս խաղում միակ դրականն այն է, որ տեսա այն սխալները, որոնց ուղղությամբ հետագայում անհրաժեշտ է աշխատել,- ավելացրեց նա:- Անհասկանալի էր, մենք մեր ստեղծած գոլային պահերը չիրացրեցինք, բայց գոլեր բաց թողեցինք: Երբ առաջին 11 մետրանոց հարվածը նշանակվեց մրցակցի դարպասին, Սարգիս Հովսեփյանը, ով պետք է իրացներ այն, մոտեցավ և ասաց, որ վստահ չի զգում: Այդ պատճառով գնդակին մոտեցավ Հովհաննես Գոհարյանը: 11 մետրանոցները մրցակցի դարպասին արդարացի էին, բայց չօգտագործեցինք և պարտվեցինք: Իմ կարծիքով` մրցավարը սխալվեց, երբ մեր հավաքականի դարպասին 11 մետրանոց հարված նշանակեց: Այդ դրվագում մոլդովացի ֆուտբոլիստն էր խախտել կանոնները և ոչ թե պաշտպանը: Ես դեռ պետք է վերլուծեմ այն սխալները, որքոնք այսօր թույլ տվեցինք: Բայց հանդերձարանում խաղացողներին ասացի, որ ոչ մի բան պատահական չի լինում, և այս պարտությունն էլ իր պատճառներն ունի: Հաջորդ ուսումնամարզական հավաքը բավական երկար է տևելու, և հույս ունեմ, որ կկարողանանք լուծել առկա խնդիրները»:
Պատասխանելով aysor.am-ի թղթակցի հարցին` կապված աջ թևում ստեղծված իրավիճակի (ամբողջ եզրը տրամադրվել էր Սարգիս Հովսեփյանին, իսկ մրցակիցը արագաշարժ ֆուտբոլիստների խաղադաշտ մտցրեց և առավելության հասավ այդ թևում) հետ, Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչը նշեց. «Դավիթ Մանոյանին ասպարեզ մտցրեցինք երկրորդ կեսում` հանձնարարելով տեղաշարժվել դեպի կենտրոն, որպեսզի եզրում Սարգիս Հովսեփյանն ազատություն ստանա: Հնարավոր է` պաշտպանության և հարձակման հավասարակշռությունը խախտվեց, սակայն մենք պարտվում էինք և ստիպված էինք ռիսկի դիմել»:

Sargis Hovsepyan lacked confidence
Vardan Minasyan, the chief coach of the Armenian national football team, was very confused at the press conference, held after the match between teams of Armenia and Moldova. The non-official match served a bad lesson for the young coach; the team had territorial privileges during the whole meeting but could not realize the goal opportunities. Hence our team lost with the score 1:4, the reasons of the loss will be enlightened later.
Vardan  Minasyan personally apologized to fans for such a score on behalf of the team and himself. “The only positive thing in this game was the discovery of the faults that should be improved”,-he said. “It was not clear how we could not score goals and they could. When the first 11 meter long kick was registered and Sargis Hovsepyan was to score it, he informed that he lacked confidence. So Hovhannes Goharyan realized it. The 11 meter goals to the opposite team were just but we could not make use of them and lost the game. I think the judge made a mistake while registered an 11 meter kick to our goal. It was the Moldavian footballer who went off the rules, so I should analyze the mistakes made today”.
“I told the team that nothing was accidental and this loss had its reasons. Our next training meeting will last rather long and I hope we will have time to solve the problems”.
When the reporter of aysor.am asked about the situation in the right of the playground, where Sargis Hovsepyan was alone in the whole line and the competing team introduced swift players and got advantage, the coach mentioned: “We introduced David Manoyan in the second half of the game to move to the centre, so that Sarrgis Hovsepyan gets some freedom. The imbalance between the protecting and attacking lines was possible but we should and had to risk”.