Թուրքիա չմեկնելով` վերջ չի դրվելու
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի` Թուրքիա չմեկնելը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին չի կարող խոչընդոտել: Նման տեսակետ այսօր ասուլիսի ժամանակ արտահայտեց ՀՀԿ խմբակցության անդամ Լեռնիկ Ալեքսանյանը` նշելով, որ դեռ դժվար է խոսել այն մասին, թե արդյոք նախագահ Սարգսյանը կմեկնի՞ Թուրքիա, թե՝ ոչ:
«Հայ-թուրքական հարաբերությունները զարգացում են ապրելու: Կարծում եմ, որ Հայաստանի քաղաքական միտքը, վերջիվերջո, կգա այն եզրակացության, որ հարևանների հետ հարաբերությունները պետք է լինեն եթե ոչ բարեկամական, ապա գոնե՝ բարիդրացիական»,- նշեց Լ. Ալեքսանյանը:
Ըստ բանախոսի, թուրքական կողմը ևս ձգտում է բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի հետ` ակնկալելով, որ դրանով նա ոչ միայն կամրացնի իր քաղաքական և տնտեսական դիրքերը Անդրկովկասում, այլև կբացի ճանապարհ դեպի ռուսական շուկա:
«Այսօր Թուրքիայի քաղաքականությունը փոխված է, մանավանդ՝ ԱՄՆ-ի հետ փոխհարաբերություններում: Անկարան փորձում է ինքնուրույն քաղաքականություն վարել մեր տարածաշրջանում»,- նշեց նա:
Ըստ պատգամավորի, եթե նախագահ Սարգսյանը, այնուամենայնիվ, չմեկնի Թուրքիա՝ դիտելու երկու երկրների ֆուտբոլային հավաքականների միջև խաղը, դա լուրջ չի անդրադառնա հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վրա:
«Դա վերջը չի լինելու, որովհետև նախագահը շատ հստակ հնչեցրեց, որ հարաբերությունները երկու կողմերի միջև պետք է զարգանան առանց նախապայմանների, և մինչև նրա գնալը, սահմանը պետք է բաց լինի: Այս հարցում մեր երկրի ղեկավարը կոշտ դիրքորոշում է ընդունել»,- ասաց ՀՀԿ ներկայացուցիչը:

Not leaving for Turkey will not mean the
If RA President Serzh Sargsyan will not leave for Turkey it will not disturb the regulation of Armenian – Turkish relations, today said Lernik Aleqsanyan, the member of Republican Party of Armenia (RPA) during the press conference, and mentioned that it is difficult to say whether the President Serzh Sargsyan will leave for Turkey or not.
“The Armenian – Turkish Relations will develop. I think that the political mind of Armenia will at last come to the conclusion that if the relations with the neighbors should be, if not friendly at least not bad”, - mentioned L. Aleqsanyan.
According to the speaker the Turkish side also wishes to establish good relations with Armenia, and expects that he will not only affirm its political and economic positions in TranCaucasus but also will open a new way to the Russian markets.
“Today Turkey has changed its policy especially in the relations with the USA. Ankara tries to have self dependent policy in our region”, - he mentioned.
According to the deputy, if the president Sargsyan doesn’t leave for Turkey for watching the football match between the teams of the two countries, it will not harm the process of settlement of relations between Armenia and Turkey seriously.
“It will not mean the “end” as the president announced very distinctly that the relations between the two sides should develop without any preconditions and before his leaving the boarder should be open. In this respect the disposition of our President is rough”, - said the RPA representative.