Լևոն Արոնյանը 5-րդ տուրում դարձավ ընկերոջ «զոհը»
Ինչ էլ որ ասելու լինեք, միևնույն է, ոչ մեկն էլ չէր սպասում, որ Ջերմուկում ընթացող ՖԻԴԵ-ի «Գրան Պրի» շարքի մրցաշարի 5-րդ տուրում հայ գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը Ուզբեկստանի ներկայացուցիչ Ռուստամ Կասիմժանովի հետ պարտիայում պարտություն կկրի: Դա անսպասելի էր ու նաև ամոթալի: Մամուլի ասուլիսում Լևոնը մեկնաբանել է իր պարտությունը:
- Իմ գլխավոր սխալն այն է, որ ես չօգտագործեցի այն տարբերակը, որը գիտեի: Այսինքն` գիտեի, թե ինչպես է պետք խաղալ, սակայն հավատացի ընկերոջս, ով ասել էր ինձ. «Այստեղ նույնպես ոչինչ չկա»: 19.e6 քայլը գիտեի: Ընկերոջը, իհարկե, պետք է հավատալ: Մեղավորը ես եմ, որ այդ տարբերակը չստուգեցի, իսկ խաղատախտակի առջև արդեն չկարողացա գլուխ հանել»:
- 19.e6 քայլից հետո սևերի դիրքն արդեն ծա՞նր էր:
- Գործնականում, եթե դու ոչինչ չգիտես, ծանր չէ: Միանգամայն նորմալ դիրք է, եթե կողքից ես նայում:
- Իսկ որակի զիջումը հարկադի՞ր էր:
- Ինձ թվում է` այո: Բայց տղաները, ովքեր համակարգիչ ունեն, պնդում են, որ այն ստիպողական չէր: Պարտիայի ժամանակ ես համակարգիչ չունեի, ուստի…
Իսկ Ռուստամ Կասիմժանովն այսպես պատասխանեց Լևոն Արոնյանին.
- Լավ է, որ համակարգիչ չունեիր…
Ի դեպ, մրցաշարի մեկնարկից առաջ Լևոն Արոնյանը, խոսելով իր մարզիչների մասին, նշել էր, որ Ջերմուկում մարզչական մի հսկա խումբ ունի: Բնական է, այնտեղ են հավաքվել հայ տաղանդաշատ գրոսմայստերի ընկերներն ու գործընկերները, ովքեր կձգտեն ինչ-որ չափով նպաստել Արոնյանի հաղթանակին: Բայց ահա այսպիսի պատահականություններ էլ են լինում… Պարոնայք, Լևոնին խորհուրդներ տվեք միայն այն ժամանակ, երբ վստահ եք…

Левон Аронян в 5-ом туре Гран-при ФИДЕ стал «жертвой» друга
Никто не ожидал, что в 5-ом туре проходящего в Джемуке турнира Гран-при ФИДЕ армянский гроссмейстер Левон Аронян потерпит поражение в партии с представителем Узбекистана Рустамом Касымжановым. Это было неожиданностью для всех.
В ходе пресс-конференции Левон Аронян прокомментировал свое поражение следующим образом: «Моя главная ошибка в том, что я не воспользовался тем вариантом, который знал. То есть, я знал, как нужно сыграть, однако поверил другу, который сказал мне: «Здесь также ничего нет». Я знал шаг 19.e6. Другу, конечно, нужно верить. Я сам виноват, что не проверил этот вариант, а перед шахматной доской уже не смог сориентироваться».
- А после хода 19.e6 позиция черных уже была тяжелой?
- В действительности, если ты ничего не знаешь, не тяжело. Вполне нормальная позиция, если смотришь со стороны.
- А уступка качества была вынужденной?
- Мне кажется да. Но парни, у которых были компьютеры, утверждают, что она не была вынужденной. Во время партии у меня не было компьютера, поэтому и…
А Рустам Касымжанов так ответил Левону Ароняну: «Хорошо, что у тебя не было компьютера…»
Кстати, до начала турнира Левон Аронян, говоря о наставниках, отметил, что в Джермуке собрана большая команда тренеров. Естественно, что здесь собрались также друзья и коллеги гроссмейстера, которые стремятся в какой-то мере содействовать победе Ароняна.