Լևոն Արոնյանը 5-րդ տուրում դարձավ ընկերոջ «զոհը»
Ինչ էլ որ ասելու լինեք, միևնույն է, ոչ մեկն էլ չէր սպասում, որ Ջերմուկում ընթացող ՖԻԴԵ-ի «Գրան Պրի» շարքի մրցաշարի 5-րդ տուրում հայ գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը Ուզբեկստանի ներկայացուցիչ Ռուստամ Կասիմժանովի հետ պարտիայում պարտություն կկրի: Դա անսպասելի էր ու նաև ամոթալի: Մամուլի ասուլիսում Լևոնը մեկնաբանել է իր պարտությունը:
- Իմ գլխավոր սխալն այն է, որ ես չօգտագործեցի այն տարբերակը, որը գիտեի: Այսինքն` գիտեի, թե ինչպես է պետք խաղալ, սակայն հավատացի ընկերոջս, ով ասել էր ինձ. «Այստեղ նույնպես ոչինչ չկա»: 19.e6 քայլը գիտեի: Ընկերոջը, իհարկե, պետք է հավատալ: Մեղավորը ես եմ, որ այդ տարբերակը չստուգեցի, իսկ խաղատախտակի առջև արդեն չկարողացա գլուխ հանել»:
- 19.e6 քայլից հետո սևերի դիրքն արդեն ծա՞նր էր:
- Գործնականում, եթե դու ոչինչ չգիտես, ծանր չէ: Միանգամայն նորմալ դիրք է, եթե կողքից ես նայում:
- Իսկ որակի զիջումը հարկադի՞ր էր:
- Ինձ թվում է` այո: Բայց տղաները, ովքեր համակարգիչ ունեն, պնդում են, որ այն ստիպողական չէր: Պարտիայի ժամանակ ես համակարգիչ չունեի, ուստի…
Իսկ Ռուստամ Կասիմժանովն այսպես պատասխանեց Լևոն Արոնյանին.
- Լավ է, որ համակարգիչ չունեիր…
Ի դեպ, մրցաշարի մեկնարկից առաջ Լևոն Արոնյանը, խոսելով իր մարզիչների մասին, նշել էր, որ Ջերմուկում մարզչական մի հսկա խումբ ունի: Բնական է, այնտեղ են հավաքվել հայ տաղանդաշատ գրոսմայստերի ընկերներն ու գործընկերները, ովքեր կձգտեն ինչ-որ չափով նպաստել Արոնյանի հաղթանակին: Բայց ահա այսպիսի պատահականություններ էլ են լինում… Պարոնայք, Լևոնին խորհուրդներ տվեք միայն այն ժամանակ, երբ վստահ եք…

Levon Aronyan the “victim” of his own friend
Whatever you say nobody would expect that in the 5th round of the FIDE “Grand Prix” tournament taking pace in Jermuk the Armenian Grand Master Levon Aronyan will lose the game with representative of Uzbekistan Rustam Kasimjanov. It was unexpected and disgracing. Levon Aronyan has commented on his loss.
“My main mistake was that I didn’t use the variant which I knew. I mean I knew how I should play, but I believed in my friend who said “There is nothing here too”. I knew the 19th e 6 move. You should trust your friend indeed. It is my fault that I didn’t check it, and in front of the chess desk couldn’t make it out any more.”
“Was the position of the black difficult after the 19 e6 move?”
“In practice, if you do not anything it is not difficult. It is a completely normal position if you are watching from aside.”
“And was the quality concession urged?”
“I think so. But the guys who have a computer insist that it was not compulsory. I didn’t have a computer during the game, so…”
And Rustam Kasimjanov answered Levon Aronyan saying:
It is good that you didn’t have a computer…
By the way before the launch of the tournament Levon Aronyan speaking about his trainers had noted that he has got there a big group of trainers in Jermuk. Naturally Armenain talented grand masters, their friends and colleagues are gathered there and would try to assist somehow Aronyan’s victory. But bad chance like this can also occur… Gentlemen advise Levon only when you are sure…