Վլադիմիր Մարգարյանը հաղթեց ադրբեջանցի Աբդուլլաևին
Լեհական Շչեցին քաղաքում այս օրերին ընթանում է Եվրոպայի բռնցքամարտի երիտասարդական առաջնությունը, որին մասնակցում է նաև Հայաստանի հավաքականը: Ինչպես Aysor.am-ի թղթակցին տեղեկացրեց Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Դերենիկ Գաբրիելյանը, Հայաստանի պատվիրակությունը մրցավայր է մեկնել 8 մարզիկներով: Խոսքը Կարեն Այվազյանի (մինչև 51 կգ քաշային կարգ), Ալեքսան Շահյանի (54 կգ), Արամ Ավագյանի (57 կգ), Վլադիմիր Մարգարյանի (64 կգ), Հարություն Աբրահամյանի (69 կգ), Գոռ Արիստակեսյանի (75 կգ), Ազատ Դավթյանի (91 կգ) և Հովհաննես Օհանյանի (91+ կգ) մասին է:
Ալեքսան Շահյանն առաջին իսկ մենամարտում պարտվեց Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Էլվին Իսաևին: Արամ Ավագյանին մեկնարկային փուլում հաջողվեց հաղթահարել լիտվացի Յոնաս Կազակաուսկասի արգելքը: Հաջորդ փուլում նա պետք է մենամարտի ռումին Մարիան Դրագոսի հետ:
Վլադիմիր Մարգարյանը շարունակում է պայքարը մինչև 64 կգ քաշային կարգում: Նա նախ ասպարեզից դուրս թողեց ֆրանսիացի Դավիդ Պապոտային, իսկ այնուհետև գեղեցիկ հաղթանակ տոնեց ադրբեջանցի Թամերլան Աբդուլլաևի նկատմամբ` 8:1 հաշվով: Այդ հաղթանակի շնորհիվ Վլադիմիրը մտավ1/4 եզրափակիչ: Այս փուլում նա պետք է մրցակցի Գերմանիան ներկայացնող մեր հայրենակցի` Արայիկ Մարությանի հետ:
Մինչև 51 կգ քաշային կարգում Կարեն Այվազյանը մեկնարկել է 1/8 եզրափակչից և առաջին փուլում պարտության մատնել Իտալիայի ներկայացուցիչ Ալեսանդրո Կուբեդուին: Քառորդ եզրափակչում հայ բռնցքամարտիկի մրցակիցն է լինելու մոլդովացի Իգոր Օսիպովը:
Հայաստանի հավաքականի անդամներից հասցրել է ռինգ դուրս գալ նաև 75 կգ քաշային կարգում ներկայացված Գոռ Արիստակեսյանը: Նրա ելույթը մայրցամաքային առաջնությունում անբավարար էր: Ուկրաինացի Վոյտալյուկի առավելությունն Արիստակեսյանի նկատմամբ բացահայտ էր, և հենց նա էլ կշարունակի պայքարն այս քաշային կարգում չեմպիոնի կոչման համար:

Бокс: Маргарян одержал победу над азербайджанцем Абдулаевым
Сборная Армении участвует на проходящем в эти дни в польском городе Шчецин молодежном первенстве Европы по боксу. Как сообщил корреспонденту Aysor заместитель президента армянской Федерации бокса Дереник Габриелян, делегация Армении отправилась на первенство в составе 8-ми спортсменов. Среди них Карен Айвазян (весовая категория до 51 кг), Алексан Шагян (54 кг), Арам Авагян (57 кг), Владимир Маргарян (64 кг), Арутюн Абрамян (69 кг), Гор Аристакесян (74 кг), Азат Давтян (91 кг) и Оганес Оганян (91 кг).
Алексан Шагинян потерпел поражение от представителя Азербайджана Эльвина Исаева уже в первом бою. Араму Авакяну удалось на стартовом этапе преодолеть литовца Енаса Казакаускаса. В следующем этапе он должен сражаться с румыном Марианом Драгосом.
Владимир Маргарян продолжает борьбу в весовой категории до 64 кг. Сначала он вывел с ринга француза Давида Папоту, а затем отпраздновал красивую победу со счетом 8:1 над азербайджанцем Тамерланом Абдуллаевым. Благодаря этой победе, Владимир вошел в ¼ финала.
В этом туре встретится с выступающим под флагом Германии нашим соотечественником Араиком Марутяном.
В весовой категории до 51 кг Карен Айвазян стартовал в 1/8 финала и в первом туре нанес поражение представителю Италии Алесандро Кубеду. В четвертьфинале соперником армянского боксера выступит молдаванин Игорь Осипов.
Из состава сборной Армении успел выйти на ринг и Гор Аристакесян, представленный в весовой категории 74 кг. Его выступление в ходе материкового первенства было неудовлетворительным. С очевидным преимуществом в отношении Гора Аристакесяна борьбу за звание чемпиона в этой весовой категории продолжит украинец Войталюк.