Այն թակում էր մեր դուռը, բայց մենք ասում էինք...
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Բոստանջյանն այսօր ասուլիսում տեսակետ հայտնեց, որ ամենահզոր երկրներն անգամ ի զորու չեն խույս տալ ճգնաժամից: Ըստ նրա, դա իսկապես շատ բացասական երևույթ է:
«Այն թակում էր մեր դուռը, բայց մենք ասում էինք, որ ճգնաժամը մեզ վնասներ չի տա: Բոլոր այն մարդիկ, ովքեր կանխատեսումներ են անում կարճ ժամանակի համար, կանխատեսումների տարբերակը լավ չի ստացվում նրանց մոտ»,- ասաց Բոստանջյանը:
Նա գտնում է, որ նման պարագայում պետք է բավական խեղճ տեսք ընդունենք ու օտարներից փող վերցնենք և ներարկենք տնտեսության մեջ:
Պատգամավորը նաև լավատեսորեն չի տրամադրված արդյունաբերության աճի հանդեպ, անգամ հարց ուղղեց, թե կա՞ արդյունաբերություն և ինքն էլ պատասխանեց, որ իրականում դա «արդյունաբերության իլյուզիա» է:
«Ավելի աշխույժ է արտահանում-ներմուծում հարաբերակցությունը, որը մոտենում է 1:7-ի: Մենք փաստորեն վճարում ենք ուրիշի կողմից ստեղծվածի համար: Մի պահ մենք շեշտադրում ունեինք տրանսֆերտների վրա, բայց հիմա դրանք էլ կրճատվել են»,- նշեց Վարդան Բոստանջյանը:
Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանն էլ սկսեց «ամենատխուր թեմայից», այն է, ըստ բանախոսի, «ի՞նչ կա, չկա Հայաստանի տնտեսությունում»:
Նախ նա հիշեց, որ դեռևս անցած տարվա վերջին գնահատական էր տվել` ըստ որի տնտեսական անկումը պետք է մոտ 20 տոկոս գրանցվեր:
«Իսկ անցած տարվա դեկտեմբերի ծրագրով կառավարությունը նախատեսում էր 9.2 տոկոսով աճ: Անկումը շարունակվելու է, տեմպերն էապես փոխվելու են: Եվս մեկ անգամ առաջարկում եմ խելքներդ գլուխներդ հավաքեք»,- կոչ արեց Ասատրյանը` Ֆինանսների փոխնախարարին:
Միևնույն ժամանակ ԿԲ նախկին նախագահն ասաց, որ կառավարությունը փորձում է հիվանդությունը բուժել հիվանդության պատճառով` փողի ներհոսքով:
Դրան ի պատասխան, նախ Վ. Բոստանջայանն ասաց, որ ինքը գոհ կլիներ, եթե ներկայիս պայամններում 1-2 տոկոս տնտեսական աճ գրանցվեր, իսկ ֆինանսների փոխանախարար Վարդան Արամյանն էլ նշեց, որ տնտեսական հիվանդությունները ժառանգվել են այն շրջանից, երբ կառավարում էին Ասատրյանն ու թիմակիցները:

It was knocking our door, but we were saying
Vardan Bostanjyan, the president of the Standing Committee on Economic Affairs of the National Assembly, today at the conference expressed a view-point that even the most powerful countries cannot avoid the crisis. As to him it is really a very negative phenomenon.
“It was knocking our door, but we were saying the crisis would not harm us. All the people who make short-term predictions fail”,- said Bostanjyan.
He thinks that in this case we should acquire a very miserable look and ask money from strangers to input in our economy.
The MP is not even optimistic in the industrial growth, he even asked whether there exists any industry and answered that in reality it is just the “illusion of industry”.
“The relations of export-import are more brisk reaching 1:7. Actually we pay for something made by others. At one time we put some stress on transfers, but now even they are reduced”,- mentioned Vardan Bostanjyan.
Bagrat Asatrayan, the former president of CB, started with the “saddest” topic: “What’s new in the economy of Armenia?”
At first he remembered that he had given the prediction of the previous year according which the economic reduction was to be around 20%.
“By the December program of the last year the Government prepared 9.2% growth. The reduction will go on, the temps will be changed, I suggest you one more time to gather yourselves”, - said Asatryan to the deputy minister of Finance.
At the same time CB former president told that the government tries to cure the illness by the cause of the illness, the inflow of the money.