2011թ. հուլիսից կկիրառվի բջջային ցանցի 11.4 դրամ միասնական վճար
«Ղ-Տելեկոմ», «Արմենտել», «Օրանժ Արմենիա» ընկերությունների և Հանրային ծառայությունները կարգավորղ հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) միջև ստորագրվել է քառակողմ փոխըմբռնման հուշագիր` փոխկապակցման վճարների վերաբերյալ:
Հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցերի միջև փոխկապակցման ծառայությունների վճարների վերաբերյալ վեճը լուծելու խնդրանքով «Ղ-Տելեկոմ» և «Արմենտել» ընկերությունները 2009թ. մայիսին դիմել էին Հանրային ծառայությունները կարգավորղ հանձնաժողով (ՀԾԿՀ):
Այսօր նիստում հանձնաժողովը քննարկեց և հաստատեց վեճի հետ կապված երկու որոշումներ: Հանձնաժողովը մի շարք քննարկումներում ներգրավել է նաև բջջային կապի երրորդ օպերատորին` Օրանժ Արմենիա ՓԲԸ-ին, հաշվի առնելով վերջինիս ներկայացրած առաջարկները և միջազգային փորձը, փոխկապակցման ծառայությունների վճարների առումով:
Ընկերությունների հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցերի միջև փոխկապակցման ծառայությունների վճարները հաստատելու մասին որոշման նախագծում հաշվի է առնվել եվրոպական փորձը, մասնավորապես Եվրոպական հանձնաժողովի և վերջինիս կողմից ստեղծված եվրոպական կարգավորողների խմբի ընդհանուր դիրքորոշումն առ այն, որ վերջնավորման գները պետք է լինեն ցանցի վրա հիմնված և սիմետրիկ: Դա կնպաստի կայուն և արդյունավետ մրցակցության հաստատմանը և սպառողների համար ծառայությունների առաջարկների ու գների օգտավետության բարձրացմանը:
Եվրահանձնաժողովի երաշխավորագրում որպես վերջնավորման զանգերի համար սահմանվող արդարացի գների հաշվարկման ուղեցույց առաջարկվում է կիրառել երկարաժամկետ հավելյալ ծախսերի հաշվարկման մեթոդը:
Սահմանվել է, որ եթե ազգային կարգավորող մարմինը, ի թիվս այլ գործոնների, մինչև 2012թ. դեկտեմբերի 30-ը չկարողանա կիրառել նշված մեթոդների վրա հիմնված ծախսերի հաշվարկը, ապա մինչ այդ կարող են սահմանվել անցումային գներ` հիմնված այլընտրանքային մոտեցումների վրա, ընդ որում նշված գները չպետք է գերազանցեն երաշխավորված մեթոդով հաշվարկված վերջնավորման գների միջինը, որը կազմում է 1.5-3 եվրոցենտ:
Ներկայցված որոշման նախագծով ամրագրվում է «Արմենտել», «Ղ-Տելեկոմ» և «Օրանժ Արմենիա» ՓԲԸ-ների հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցերի միջև 2010թ. հունվարի 1-ից կիրառման ենթակա փոխկապակցման ծառայությունների վճարման ժամանակացույցը: Մասնավորապես, դրանով նախատեսվում է վճարման կիսամյակային սկզբունքով համամասնորեն նվազեցում 10-60 տոկոսի չափով և 11.4 դրամ միասնական վճարի կիրառում սկսած 2011թ. հուլիսի 1-ից, իսկ բջջային ցանցից դեպի քաղաքային ֆիքսված ցանցը զանգերի մեկ րոպեի սակագինը կկազմի 9 դրամ, ինչպես նաև բջջային ցանցից միջազգային զանգերի մեկ րոպեի սակագինը կկազմի 12 ԱՄՆ ցենտ, ինչը կկիրառվի 2010թ. հունվարի 1-ից: Տարադրամների փոխարժեքը հաշվարկվելու է ամսվա վերջին օրը` ԿԲ սահմանած փոխարժեքով:
ՀԾԿՀ-ն տարանջատեց որոշման նախագծով սահմանված փոխկապակցման վճարների միջազգային զանգերի սակագնին առնչվող մասը: Ինչպես նշեց հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը, որոշումներն առանձնացվում են, քանի որ միջազգային զանգերի սակագնին առնչվող մասը 3 օպերատորների և հանձնաժողովի միջև կնքված հուշագրում չի ներառվել և այլ վեճի առարկա է:
Ռ. Նազարյանը կարևորեց հանձնաժողովի այս որոշումները, քանի որ փոխկապակցման ոլորտում առկա վեճը հարթվեց: Նա տեղեկացրեց, որ մնացած հարցերը կքննարկվեն 3 օպերատորների ներկայացուցիչների մանակցությամբ և որոշումից հետո կներկայացվեն հանձնաժողովի հաստատմանը:

Since 2011 will be used the 11.4 AMD jointly payment
A memorandum on mutual understanding was signed between the companies “K-telecom”, “ArmenTel”, “Orange Armenia” and the Public Service Regulatory Commission on the payments of intercommunication.
The companies “K-telecome “and “ArmenTel” appealed to the Public Service Regulatory Commission to solve the problem connected with the payment of the intercommunication services of public electronic communication, in May, 2009.
At this meeting the committee discussed and passed two solutions on the matter. A series of discussions also included the third operator of mobile communication “Orange Armenia” CJSC, taking into account the offers and the international experience of the latter, connected with the intercommunication payments.
The European experience, particularly the experience of the European committee and the points of view of the European Regulators Group were taken into account, in stating the final prices, which should be based on the net and should be proportional. It will ensure the stable and productive competition, and also will increase the advantages of the consumers.
In the credentials of the European Committee the method of the calculation of long term expenses is required for establishing the final prices.
It was fixed that if the national regulatory body, by December 30, 2012, would not be able to use the method, transitional prices could be fixed, which should not be higher than the average of the final prices calculated by the method, which comprises 1.5-3 Eurocent.
According to the plan of the project the payment terms, starting with the 1st of January, between “K-telecom”, “ArmenTel”, “Orange Armenia” CJSC-s are established. It predicts the proportional decrease of 10-60 % in the payment for half year and the use of 11.4 AMD combined payment since July 1, 2011, and fixed town calls from cell phones will cost 9 drams per minute, as well as international cell calls will cost 12 US cent, since January 1, 2010.
The currency value will be fixed on the last day of the month by CB.
The Public Service Regulatory Commission outlined the part referring to the payment of international calls. As Robert Nazaryan, the chairman of PSRC, mentioned, the parts were outlined because the points referring the international calls were not included in the memo, and are another topic for discussion.
R. Nazaryan emphasized the importance of this decision, because the conflict was settled down. He informed that all the other matters will be discussed in the presence of the representatives of all the three operators and after making any decision will be presented to the committee for approval.