Ռ. Յիրիկյան. «Պետք է միշտ հույսով նայենք դեպի ապագան»
Հայաստանյան բջջային կապի 3 օպերատորները գոհ են Հանրային ծառայությունները կարգավորղ հանձնաժողովի այսօրվա նիստում ընդունված փոխհամաձայնեցման որոշումներից և կնքված քառակողմ հուշագրից:
Ինչպես նիստից հետո լրագրողներին հայտարարեց «Ղ-Տելեկոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը միշտ գործել է հանձնաժողովի որոշումների ներքո և այսուհետ էլ գործելու է այս որոշման համաձայն:
«Արմենտել» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն նշեց, որ այսօր հանձնաժողովի որոշումը շատ բարդ էր, քանի որ պետք է կարողանար խիստ կշռադատված դիրքորոշում ընդունել և հաշվի առնել բոլոր օպերատորների շահերը` ինչպես շուկայում առաջատար դիրքեր զբաղեցնողների, այպես էլ այն օպրետորների, ովքեր նոր են մուտք գործում շուկա:
«Հանձնաժողովը դրսևորեց իրական արհեստավարժություն, ընդունված որոշումը շատ խելամիտ է և հաշվի է առնում բոլոր օպերատորների շահերը», ասաց Ի. Կլիմկոն:
«Ֆրանս Տելեկոմ»-ի հայաստանյան ներկայացուցիչ «Օրանժ Արմենիա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուայի գնահատականով, ՀԾԿՀ որոշումը հեռահար է և սահմանում է, թե ծախսերը ինչպիսին պետք է լինեն առաջիկա տարիներին:
«Այս որոշումը հայաստանյան շուկան մոտեցնում է եվրոպական չափանիշներին և Եվրահանձնաժողովի երաշխավորագրերին», - ասաց Բ. Դյութուան:
Այն հարցին, թե արդյոք ՀԾԿՀ փոխկապակցման ծառայությունների վճարների վերաբերյալ այսօրվա որոշումները հնարավորություն կտան ձեռնպահ մնալ հետագա վեճերից Ռ. Յիրիկյանը պատասխանեց, որ «պետք է միշտ հույսով նայենք դեպի ապագան», իսկ Ի. Կլիմկոյի խոսքով, ամեն դեպքում վեճեր կլինեն:
«Ամեն դեպքում մենք մրցակիցներ ենք և ցանկացած դեպքում հետապնդելու ենք մեր կոմերցիոն շահերը», - ասաց Կլիմկոն:

R. Yirikyan “We should always hope for the future”
The three operators of Armenian cell connection are satisfied with the decisions of mutual agreements and the signed four-lateral memorandums taken by the committee of Public services.
As Ralf Yirikyan the General Manager of “K- Telecom” informed the journalists after the session, VivaCell MTS has always worked under the decisions of the committee and from now on will process according this decision.
Igor Klimko the general director of “ArmenTell” CJSC mentioned that the decision of the committee today was very difficult as it had to have a very reasonable position and had to take into consideration the interests of all the operators.
“The committee showed a real skillfulness, the decision is very reasonable and the interests of all the operators are taken into consideration”, - said I. Klimko.
As Bruno Dyutua, the general director of “Orange Armenia” which is the Armenian representative of “France Telecom”, thinks the decision taken by the committee of Public services is perspective and it distinctly says how the expenses should be within the upcoming years.
“This decision makes the Armenian market closer to the European criteria and the recommendations of the European Commission”, - said B. Dyutuan.
Answering the question whether today’s decisions taken over the payments will give an opportunity to stay apart from the future quarrels R. Yirikyan answered, - “We should always look at the future with a hope”.
As for Klikon, he answered, - “In any case we are competitors and in any situation we are going to meet our commercial interests”