Երիտասարդ ձյուդոյիստները լրջորեն են նախապատրաստվում
Հայաստանի ձյուդոյի երիտասարդական հավաքականը լրջորեն է նախապատրաստվում Երևանում սեպտեմբերի 11-13-ը կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը: Մեր մինչև 20 տարեկանների թիմը նոր է վերադարձել Պրահայում և Բեռլինում կայացած մրցաշարերից և այսօր էլ շարունակում է նախապատրաստությունը եվրոպական ստուգատեսին:
«Ինչպես գիտեք, Պրահայում միջազգային խոշոր մրցաշար էր կազմակերպվել, որին մասնակցեց նաև Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը,- այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ ձյուդոյի ֆեդերացիայի նախագահ Ալեքսան Ավետիսյանը:- 55 կգ քաշային կարգում Դավիթ Մկրտչյանը հռչակվեց չեմպիոն: Նույն քաշային կարգում Գրիգոր Իվանյանը գրավեց երրորդ տեղը: Այդ մրցաշարում 2-րդ տեղեր ապահովեցին 73 կգ քաշային Արտյոմ Բաղդասարյանը և 60 կգ քաշային Տիգրան Վարոսյանը: Այնուհետև չորսօրյա ուսումնամարզական հավաք անցկացրեցինք այն թիմերի հետ, որոնք չէին շտապել մեկնել Չեխիայից:
Պրահայից մեր թիմը մեկնեց Բեռլին: Գերմանիայում տեղի ունեցած այդ մրցաշարում Գրիգոր Իվանյանը 55 կգ քաշային կարգում գրավեց 2-րդ տեղը, նույնպիսի արդյունք արձանագրեց նաև Արտյոմ Բաղդասարյանը` Գյումրիից: Իսկ ահա Տիգրան Վարոսյանը հանգրվանեց 3-րդ հորիզոնականում: Իհարկե, նվազեցված կազմով էինք մեկնել Բեռլին, բայց վերը նշված արդյունքները վկայում են, որ կարող ենք նվաճումներ ունենալ նաև Երևանում»:

Армянские дзюдоисты готовятся к первенству Европы в Ереване
Молодежная сборная Армении по дзюдо проводит серьезную подготовительную работу в рамках первенства Европы, которое пройдет 11-13 сентября в Ереване, заявил журналистам председатель армянской Федерации дзюдо Алексан Аветисян.
По его словам, армянская команда, в которую включены спортсмены до 20 лет, недавно приняла участие в турнирах в Праге и Берлине и сегодня продолжает подготовку к первенству Европы.
«В Праге состоялся крупный международный турнир, в котором приняла участие также молодежная сборная Армении. 55 кг Давид Мкртчян стал чемпионом.
Выступающий в то же весовой категории Григор Иванян занял второе место. Вторые места обеспечили также Артем Багдасарян (73 кг) и Тигран Варосян (60 кг). После этого мы провели учебно-тренировочные сборы с командами, которые еще не отбыли из Праги», - сказал глава Федерации.
Из Праги наша команда отбыла в Берлин, где Григор Иванян и Артем Багдасарян заняли 2-ые места. Тигран Варосян занял третье место.
«В Берлине мы выступили в урезанном составе, но результаты свидетельствуют о том, что сможем достичь хороших результатов и в Ереване», - отметил А.Аветисян.