Սերժ Սարգսյան. «Մենք հոգեպես աղքատ կլինեինք առանց շախմատի»
Երեկ երեկոյան Ջերմուկ քաղաքում ավարտվեց Տիգրան Պետրոսյանի անվան ՖԻԴԵ-ի «Գրան Պրի» շարքի 5-րդ մրցաշարը: Փակման արարողությանը, որն ուղեկցվեց համերգային ու բեմական միջոցառումներով, ներկա էր նաև Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Հյուրերի թվում էին ՀՀ արդարադատության նախարար Գևորգ Դանիելյանը, Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը և ՀՀ սպորտի ու երիտասարդության հարցերի նախարար Արմեն Գրիգորյանը:
Համերգային մասից հետո տեղի ունեցավ մրցաշարի հաղթողների պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունը: ՀՀ նախագահը, հանձնելով պարգևները, շնորհավորեց մասնակիցներին ու հաղթողներին, կարևորեց այս մրցաշարը, քանի որ այն տեղի է ունենում հայազգի մեծանուն շախմատիստ Տիգրան Պետրոսյանի անվան ներքո և անցկացվում է նրա հայրենիքում` Հայաստանում:
«Այսօր մենք ավարտեցինք ՖԻԴԵ-ի «Գրան Պրի» շարքի 5-րդ մրցաշարը: Այսպես է պատահում կյանքում, որ հետաքրքիր ու հաճելի պահերն ունենում են իրենց ավարտը: Եվ շատ ուրախ եմ, որ Ջերմուկում ծավալվեց համառ ու լարված պայքար: Վստահ եմ, որ մասնագետները դեռևս տևական ժամանակ կվերլուծեն խաղացված պարտիաները, կտան իրենց գնահատականները, բայց առաջին տպավորությունն այն է, որ հետաքրքիր մրցաշար էր»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Երկրի ղեկավարը նշեց նաև, որ այդ մրցաշարը տոն էր ոչ միայն Հայաստանի, այլև ողջ աշխարհի շախմատասեր հասարակայնության համար: Նա շնորհակալություն հայտնեց ՖԻԴԵ-ին, անձամբ նրա նախագահ Կիրսան Իլյումժինովին` համագործակցության համար, նաև շեշտեց, որ վերջին տարիներին բավական լուրջ համագործակցություն է ծավալվել ՖԻԴԵ-ի ու Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի միջև, և այն հետզհետե ավելի ու ավելի է ծավալվում և հասնում մեծ բարձունքների:
ՀՀ նախագահն իր երախտագիտությունը հայտնեց բոլորին, ովքեր հետևում էին մրցաշարին, մասնակցում նրա կազմակերպչական աշխատանքներին, շախմատիստներին, ովքեր «իրենց խաղով նոր շուք հաղորդեցին մրցաշարին»:
«Մեզ բոլորիս միավորում է մեկ բան` սերը դեպի շախմատը, և այդ միավորումը միշտ էլ տալիս է ցանկալի արդյունքներ»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը: Նա գրոսմայստերներին մաղթեց նոր հաղթանակներ և ցանկություն հայտնեց, որ հետագայում հասնեն նրան, ինչին չհասան Ջերմուկում: «Ես վստահ եմ, որ Ձեր լավագույն պարտիաները դեռ առջևում են, և Դուք պարտավոր եք ուրախացնել մեզ բոլորիս, պարտավոր եք գեղեցիկ խաղ ցուցադրել, որովհետև առանց գեղեցիկ շախմատի աշխարհում մի բան, այնուամենայնիվ, այն չէ, պակաս կլիներ: Մենք հոգեպես աղքատ կլինեինք առանց շախմատի»,- ընդգծեց ՀՀ նախագահը:
Այնուհետև Սերժ Սարգսյանը շնորհավորեց ուկրաինացի Վասիլի Իվանչուկին հաղթանակի առթիվ և բոլոր գրոսմայստերներին հաջողություն մաղթեց:
Ավարտելով իր խոսքը` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասաց. «Ես երջանիկ եմ, իրոք, երջանիկ, որ մենք կարողացանք աշխարհի ուժեղագույն գրոսմայստերների մասնակցությամբ պատվել մեծ հայորդի Տիգրան Պետրոսյանին: Սա նաև նրա տոնն էր, նրա երազանքների ու իդեալների տոնը: Մենք առանց Տիգրան Պետրոսյանի չէինք կարող ունենալ այսօրվա շախմատային Հայաստանը: Փառք Տիգրան Պետրոսյանին, և ես խոնարհվում եմ նրա լուսավոր հիշատակի առջև»:
3-րդ տեղ գրաված Բորիս Գելֆանդին հուշանվերով պարգևատրեց Տիգրան Պետրոսյանի որդին` Վարդան Պետրոսյանը: Նրա հետ հավասար միավորներով 2-րդ տեղում հանգրվանած Լևոն Արոնյանին պարգևատրեց ՖԻԴԵ-ի փոխնախագահ Ջեֆրի Բորգը` շեշտելով, որ հայ գրոսմայստերը միավորների զգալի տարբերությամբ գերազանցել է մյուս շախմատիստներին և ներկա պահին համարվում է «Գրան Պրիի» հաղթող:
Ջերմուկյան մրցաշարի հաղթող Վասիլի Իվանչուկը պարգևատրվեց 30 հազար եվրոյով: Խորհրդանշական չեկը նրան հանձնեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

The 5th tournament of “Grand Prix” FIDE chess championship, dedicated to Tigran Petrosyan, ended yesterday. The president of RA Serzh Sargsyan was also present in the closing ceremony. Gevorg Danielyan, the Minister of Justice of RA, Armen Harutyunyan, the Ombudsman of the Republic of Armenia and Armen Grigoryan, the RA Minister of Sport and Youth Affairs were among the guests.
The official ceremony of awarding the winners followed the concert. The President of RA congratulated the participants and winners, outlining the importance of the championship as it was held for the great chess player Tigran Petrosyan and took place in Armenia.
“Today we close the 5th tournament of “Grand Prix” FIDE chess championship. It happens so that interesting and pleasant moments come to an end. I am really happy that the struggle was serious and persistent. I am sure that the specialists will analyze the games and will give their estimations, but the first impression is that the championship was an interesting one”, - said Serzh Sargsyan.
He also stated that the championship was a celebration not only for Armenians but also for chess fans. He thanked FIDE President Kirsan Ilyumzhinov for the cooperation, and mentioned that recently a very serious cooperation had been established between FIDE and the Armenia Chess Federation, and it was prospering and would reach its pick.
The president thanked all those who were following the games, taking part in organizations, and the chess players who made the championship magnificent.
“There is one thing that makes us unified: love to chess, and this unification always gives the expected results”,-said Serzh Sargsyan. He wished the grandmasters new victories and to reach all that has not been reached in Jermuk”.
“I am sure that your best games are still ahead, and you are to make us happy, to show perfect games, because without nice games something will be missing in the world. We will have poor spirits without chess”, - emphasized RA President.
Later Serzh Sargsyan congratulated Vasily Ivanchuk on victory.
Concluding his speech Serzh Sargsyan said. “I am really happy that we managed to glorify Tigran Petrosyan. This was also his festival, the festival of his dreams and ideals. We would not be able to have the nowadays chess in Armenia without T. Petrosyan. Glory to T. Petrosyan and I bend down before his commemoration”.
Vardan Petrosyan ,T. Petrosyan’s son, awarded Boris Gelfand, the third position, with a souvenir. The vice president of FIDE, Jeffrey Borg, awarded Levon Aronyan, the second position, mentioning that the points gained by him were considerably different from those of other chess players and he is considered the winner of Grand Prix for present.
Vasily Ivanchuk, the winner of Jermuk championship, was awarded 30.000 euros. The symbolic cheque was given by RA President.