Սերժ Սարգսյան. «Մենք հոգեպես աղքատ կլինեինք առանց շախմատի»
Երեկ երեկոյան Ջերմուկ քաղաքում ավարտվեց Տիգրան Պետրոսյանի անվան ՖԻԴԵ-ի «Գրան Պրի» շարքի 5-րդ մրցաշարը: Փակման արարողությանը, որն ուղեկցվեց համերգային ու բեմական միջոցառումներով, ներկա էր նաև Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Հյուրերի թվում էին ՀՀ արդարադատության նախարար Գևորգ Դանիելյանը, Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը և ՀՀ սպորտի ու երիտասարդության հարցերի նախարար Արմեն Գրիգորյանը:
Համերգային մասից հետո տեղի ունեցավ մրցաշարի հաղթողների պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունը: ՀՀ նախագահը, հանձնելով պարգևները, շնորհավորեց մասնակիցներին ու հաղթողներին, կարևորեց այս մրցաշարը, քանի որ այն տեղի է ունենում հայազգի մեծանուն շախմատիստ Տիգրան Պետրոսյանի անվան ներքո և անցկացվում է նրա հայրենիքում` Հայաստանում:
«Այսօր մենք ավարտեցինք ՖԻԴԵ-ի «Գրան Պրի» շարքի 5-րդ մրցաշարը: Այսպես է պատահում կյանքում, որ հետաքրքիր ու հաճելի պահերն ունենում են իրենց ավարտը: Եվ շատ ուրախ եմ, որ Ջերմուկում ծավալվեց համառ ու լարված պայքար: Վստահ եմ, որ մասնագետները դեռևս տևական ժամանակ կվերլուծեն խաղացված պարտիաները, կտան իրենց գնահատականները, բայց առաջին տպավորությունն այն է, որ հետաքրքիր մրցաշար էր»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Երկրի ղեկավարը նշեց նաև, որ այդ մրցաշարը տոն էր ոչ միայն Հայաստանի, այլև ողջ աշխարհի շախմատասեր հասարակայնության համար: Նա շնորհակալություն հայտնեց ՖԻԴԵ-ին, անձամբ նրա նախագահ Կիրսան Իլյումժինովին` համագործակցության համար, նաև շեշտեց, որ վերջին տարիներին բավական լուրջ համագործակցություն է ծավալվել ՖԻԴԵ-ի ու Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի միջև, և այն հետզհետե ավելի ու ավելի է ծավալվում և հասնում մեծ բարձունքների:
ՀՀ նախագահն իր երախտագիտությունը հայտնեց բոլորին, ովքեր հետևում էին մրցաշարին, մասնակցում նրա կազմակերպչական աշխատանքներին, շախմատիստներին, ովքեր «իրենց խաղով նոր շուք հաղորդեցին մրցաշարին»:
«Մեզ բոլորիս միավորում է մեկ բան` սերը դեպի շախմատը, և այդ միավորումը միշտ էլ տալիս է ցանկալի արդյունքներ»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը: Նա գրոսմայստերներին մաղթեց նոր հաղթանակներ և ցանկություն հայտնեց, որ հետագայում հասնեն նրան, ինչին չհասան Ջերմուկում: «Ես վստահ եմ, որ Ձեր լավագույն պարտիաները դեռ առջևում են, և Դուք պարտավոր եք ուրախացնել մեզ բոլորիս, պարտավոր եք գեղեցիկ խաղ ցուցադրել, որովհետև առանց գեղեցիկ շախմատի աշխարհում մի բան, այնուամենայնիվ, այն չէ, պակաս կլիներ: Մենք հոգեպես աղքատ կլինեինք առանց շախմատի»,- ընդգծեց ՀՀ նախագահը:
Այնուհետև Սերժ Սարգսյանը շնորհավորեց ուկրաինացի Վասիլի Իվանչուկին հաղթանակի առթիվ և բոլոր գրոսմայստերներին հաջողություն մաղթեց:
Ավարտելով իր խոսքը` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասաց. «Ես երջանիկ եմ, իրոք, երջանիկ, որ մենք կարողացանք աշխարհի ուժեղագույն գրոսմայստերների մասնակցությամբ պատվել մեծ հայորդի Տիգրան Պետրոսյանին: Սա նաև նրա տոնն էր, նրա երազանքների ու իդեալների տոնը: Մենք առանց Տիգրան Պետրոսյանի չէինք կարող ունենալ այսօրվա շախմատային Հայաստանը: Փառք Տիգրան Պետրոսյանին, և ես խոնարհվում եմ նրա լուսավոր հիշատակի առջև»:
3-րդ տեղ գրաված Բորիս Գելֆանդին հուշանվերով պարգևատրեց Տիգրան Պետրոսյանի որդին` Վարդան Պետրոսյանը: Նրա հետ հավասար միավորներով 2-րդ տեղում հանգրվանած Լևոն Արոնյանին պարգևատրեց ՖԻԴԵ-ի փոխնախագահ Ջեֆրի Բորգը` շեշտելով, որ հայ գրոսմայստերը միավորների զգալի տարբերությամբ գերազանցել է մյուս շախմատիստներին և ներկա պահին համարվում է «Գրան Պրիի» հաղթող:
Ջերմուկյան մրցաշարի հաղթող Վասիլի Իվանչուկը պարգևատրվեց 30 հազար եվրոյով: Խորհրդանշական չեկը նրան հանձնեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Серж Саргсян: Без шахмат мы были бы духовно бедными
Вечером 23 августа в Джермуке завершился 5-ый шахматный турнир из серии Гран-при ФИДЕ им. Тиграна Петросяна. На официальной церемонии закрытия присутствовали также президент Армении Серж Саргсян, министр спорта и по делам молодежи Армен Григорян, министр юстиции Геворк Даниелян, защитник прав человека Армен Арутюнян.
Президент Армении, вручая награды победителям, в частности, отметил, что этот турнир важен, поскольку был посвящен памяти великого армянского шахматиста Тиграна Петросяна и прошел на его родине – в Армении.
«Я очень рад, что в Джермуке развернулась острая и напряженная борьба. Уверен, что специалисты еще долгое время будут анализировать сыгранные партии, дадут свои оценки, но первое впечатление говорит об интересном турнире», - сказал Серж Саргсян.
По его словам, прошедший турнир стал праздником не только для Армении, но и для любителей шахмат со всего мира.
С.Саргсян выразил благодарность ФИДЕ, а также председателю этой организации Кирсану Илюмжинову за сотрудничество. Президент Армении отметил, что за последние годы между Арменией и ФИДЕ развернулось довольно серьезное сотрудничество, которое все более расширяется и достигает новых вершин.
С.Саргсян выразил признательность всем, кто следил за турниром, принял участие в оргработах, поблагодарил шахматистов, которые «придали блеск турниру своей игрой».
«Всех нас объединяет одно – любовь к шахматам и это единство всегда дает желаемый результат», - сказал С.Саргсян. Он пожелал гроссмейстерам новых побед и достижения того, чего они не достигли в Джермуке.
«Я уверен, что ваши лучшие партии еще впереди. Вы обязаны порадовать всех нас, обязаны показать красивую игру, поскольку без красивых шахмат в мире чего-то не хватало бы. Без шахмат мы были бы духовно бедными», - отметил президент Армении.
«Я счастлив, что мы смогли почтить память Тиграна Петросяна с участием сильнейших гроссмейстеров мира. Это также его праздник, праздник его идеалов и мечты. Без Тиграна Петросяна у нас бы не было сегодняшней шахматной Армении. Слава Тиграну Петросяну! Я преклоняюсь перед его светлой памятью», - сказал С.Саргсян.
Отметим, что награду занявшему 3-е место Борису Гельфанду вручил сын Тиграна Петросяна Вардан Петросян. Серебряный призер Левон Аронян был награжден вице-президентом ФИДЕ Джефри Боргом. Он отметил, что Л.Аронян с существенной разницей по очкам опередил остальных шахматистов и считается победителем Гран-при.
Победитель прошедшего в Джермуке шахматного турнира Василий Иванчук удостоился 30 тыс. евро. Символический чек на эту сумму ему вручил президент Армении Серж Саргсян.