2 տեսանյութերից ոստիկանությունն ընտրել է 1-ը
Նուբարաշենի թիվ 11 հատուկ դպրոցում աշակերտուհիների դեմ սեռական ոտնձգությունների և դպրոցներում տիրող իրավիճակի մասին պատմող մի քանի տեսանյութեր են հեռարձակվել Հանրային հեռուստատեսությամբ անցած տարի նոյեմբերին: Դրանցից 2-ում 2 աշակերտուհիներ պատմում են հայոց լեզվի ուսուցիչ Լ.Ա-ի կողմից իրենց և իրենց ընկերուհիների նկատմամբ իրականացված սեռական ոտնձգությունների մասին, սակայն կամավոր խմբի համակարգող Մարիամ Սուխուդյանի դեմ մեղադրանք հարուցելու համար որպես հիմք է ընդունվել միայն առաջին տեսանյութը, իսկ երկրորդը անտեսվել է: Այս մասին այսօր ասուլիսում պատմեցին Մարիամ Սուխուդյանի շահերի պաշտպան Նոնա Գալստյանը, Հ1-ի արդեն նախկին թղթակից Սյուզան Սիմոնյանը և կամավորները:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, կանաչ շարժման ակտիվիստ Մարիամ Սուխուդյանի դեմ մեղադրանք է առաջադրվել օգոստոսի 15-ին` ՀՀ քր.օր. 33 հոդվածի 2 մասի 3 կետով` շահադիտական դրդումներով սուտ մատնություն:
Ն. Գալստյանը հայտնեց, որ խախտվել են քրեական գործ հարուցելու համար օրենքով սահմանված ժամկետները` 3 ամիս` 10 օրվա փոխարեն:
Ըստ նրա, մեղադրանքի հիմքում դրված է Մարիամ Սուխուդյանի շահադիտական դրդումը, ինչը «չի համապատասխանում իրականությանը», քանի որ Սուխուդյանը հանդիսանում էր թիվ 11 դպրոցում իրակաանցվող «10 լավագույն դպրոցներ» ծրագրի կատարման պատասխանատուն և որպես այդպիսին հաշվետու էր ՄԱԿ-ին, որը ֆիանանսավորոում էր ծրագիրը, միջոցառումների իրականացման, այդ նպատակով գումարի ծախսման համար, ինչը կատարել է ժամանակին և պատշաճ կերպով:
«Քննչական մարմինները ուշադրություն չեն դարձնում նաև նրան, որ դպրոցի տնօրենը խոչընդոտել է ծրագրի ընթացքին և հրաժարվել է ծրագրով նախատեսված գումարները նույնիսկ մաս-մաս տրամադրել կամավորներին», - հայտարարեց Սուխուդյանի պաշտպանը:
Պատասխանելով Aysor-ի հարցին, թե որո՞նք են լինելու հետագա քայլերը, Ն. Գալստյանն ասաց, որ բացարկ են հայտնել Էրեբունու քննչական բաժնի հետ կապված, քանի որ իրենց կարծիքով, այս գործով նախաքննությունն իրականացվել է ոչ իրավասու մարմնի կողմից:
«Այն ժամանակ, երբ կստանանք համապատասխան որոշում, թե որ քննչական մարմինն է իրավասու գործով կատարել նախաքննություն, կորոշենք մեր հետագա քայլերը: Պատասխանը հավանաբար կլինի այս շաբաթվա ընթացքում», - տեղեկացրեց Մ. Սուխուդյանի շահերի պաշտպանը:

Out of two videos the police chose 1
Last November several video materials were on Armenian Public TV Channel about the sexual assaults upon the pupils and the reigning situation in Nubarashen boarding school #11. Two girls talked about the sexual assaults, performed by their teacher of Armenian L.A. upon their friends and themselves in two of the videos. Only the first video was considered the basis for accusing Mariam Sukhudyan, the coordinator of the volunteering group, and the second video was declined. Nona Galstyan, the defender of the interests of Mariam Sukhudyan, Syuzan Simonyan, the former reporter of the Armenian TV 1 and volunteers today informed about this in the conference.
As have already been mentioned, Mariam Sukhudyan, green movement activist, was accused on 15 August, according to the point 3 of the second part of article 33 of the Criminal Code RA: false evidence for mercenary motives.
N. Galstyan mentioned that the terms for starting the criminal case were broken: 3 months instead of 10 days.
As to her, the basis of the accusation is the mercenary motives of Mariam Sukhudyan, which does not correspond to reality. Mariam Sukhudyan is responsible for the “10 Best Schools" project, realized in school # 11, and is reporting UN (which is financing the program) on holding the activities, spending the money on purpose, which she realized on time and properly.
“The investigating bodies do not even pay attention to the fact that the principal of the school made obstacles in the process of realization of the program and even refused to pay the money to volunteers part by part”, declared the defender of Sukhudyan.
On the question what are the future steps, asked by the reporter of Aysor.am, N. Galstyan said that a rejection was made, referring the investigatory body of Erebuni, as they consider that the preliminary investigation was held by a non-competent body.
“At the time when we get the answer which investigatory body has realized the preliminary investigation, we will decide on our future steps. The answer will be during this week”,-informed the defender of Sukhudyan’s interests.