2 տեսանյութերից ոստիկանությունն ընտրել է 1-ը
Նուբարաշենի թիվ 11 հատուկ դպրոցում աշակերտուհիների դեմ սեռական ոտնձգությունների և դպրոցներում տիրող իրավիճակի մասին պատմող մի քանի տեսանյութեր են հեռարձակվել Հանրային հեռուստատեսությամբ անցած տարի նոյեմբերին: Դրանցից 2-ում 2 աշակերտուհիներ պատմում են հայոց լեզվի ուսուցիչ Լ.Ա-ի կողմից իրենց և իրենց ընկերուհիների նկատմամբ իրականացված սեռական ոտնձգությունների մասին, սակայն կամավոր խմբի համակարգող Մարիամ Սուխուդյանի դեմ մեղադրանք հարուցելու համար որպես հիմք է ընդունվել միայն առաջին տեսանյութը, իսկ երկրորդը անտեսվել է: Այս մասին այսօր ասուլիսում պատմեցին Մարիամ Սուխուդյանի շահերի պաշտպան Նոնա Գալստյանը, Հ1-ի արդեն նախկին թղթակից Սյուզան Սիմոնյանը և կամավորները:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, կանաչ շարժման ակտիվիստ Մարիամ Սուխուդյանի դեմ մեղադրանք է առաջադրվել օգոստոսի 15-ին` ՀՀ քր.օր. 33 հոդվածի 2 մասի 3 կետով` շահադիտական դրդումներով սուտ մատնություն:
Ն. Գալստյանը հայտնեց, որ խախտվել են քրեական գործ հարուցելու համար օրենքով սահմանված ժամկետները` 3 ամիս` 10 օրվա փոխարեն:
Ըստ նրա, մեղադրանքի հիմքում դրված է Մարիամ Սուխուդյանի շահադիտական դրդումը, ինչը «չի համապատասխանում իրականությանը», քանի որ Սուխուդյանը հանդիսանում էր թիվ 11 դպրոցում իրակաանցվող «10 լավագույն դպրոցներ» ծրագրի կատարման պատասխանատուն և որպես այդպիսին հաշվետու էր ՄԱԿ-ին, որը ֆիանանսավորոում էր ծրագիրը, միջոցառումների իրականացման, այդ նպատակով գումարի ծախսման համար, ինչը կատարել է ժամանակին և պատշաճ կերպով:
«Քննչական մարմինները ուշադրություն չեն դարձնում նաև նրան, որ դպրոցի տնօրենը խոչընդոտել է ծրագրի ընթացքին և հրաժարվել է ծրագրով նախատեսված գումարները նույնիսկ մաս-մաս տրամադրել կամավորներին», - հայտարարեց Սուխուդյանի պաշտպանը:
Պատասխանելով Aysor-ի հարցին, թե որո՞նք են լինելու հետագա քայլերը, Ն. Գալստյանն ասաց, որ բացարկ են հայտնել Էրեբունու քննչական բաժնի հետ կապված, քանի որ իրենց կարծիքով, այս գործով նախաքննությունն իրականացվել է ոչ իրավասու մարմնի կողմից:
«Այն ժամանակ, երբ կստանանք համապատասխան որոշում, թե որ քննչական մարմինն է իրավասու գործով կատարել նախաքննություն, կորոշենք մեր հետագա քայլերը: Պատասխանը հավանաբար կլինի այս շաբաթվա ընթացքում», - տեղեկացրեց Մ. Սուխուդյանի շահերի պաշտպանը:

Полиция выбрала из двух видеоматериалов лишь один
Общественное телевидение Армении в ноябре прошлого года показало несколько сюжетов, рассказывающих о сексуальных домогательствах в отношении учениц специальной школы №11 Нубарашена и о ситуации, царящей в школах.
В двух из них ученицы рассказывают о сексуальных домогательствах, осуществленных учителем армянского языка Л.А. в их отношении и отношении их подруг, однако в качестве основания для предъявления обвинения координатору группы волонтеров Мариам Сухудян был принят лишь первый материал, а второй сюжет не был удостоен внимания правоохранителей. Об этом сегодня в ходе пресс-конференции рассказали защитник интересов Мариам Сухудян Нона Галстян, бывший корреспондент Общественного телевидения Армении Сюзан Симонян и сами волонтеры.
Ранее Aysor сообщал, что против активиста Движения зеленых Мариам Сухудян было выдвинуто обвинение по п.3 ч.2 ст.33 УК Армении (лжесвидетельство из корыстных побуждений).
Нона Галстян сообщила, что были нарушены установленные законом для возбуждения уголовного дела сроки - 3 месяца вместо 10-ти дней.
По ее словам, М.Сухудян не могла лжесвидетельствовать из корыстных побуждений, поскольку она в спецшколе № 11 являлась ответственным за выполнение программы «10 лучших школ» и была ответственна перед офисом ООН за реализацию мероприятий, финансовые затраты. Именно ООН финансировал данную программу.
«Следственные органы не обращают внимания также на то, что директор школы препятствовал осуществлению программы и отказался выделить волонтерам предусмотренные программой суммы», - сообщила защитник интересов М.Сухудян.
Отвечая на вопрос корреспондента Aysor, каковы будут дальнейшие шаги, Н.Галстян сказала, что следственному отделу Эребуни объявлен самоотвод, поскольку, по их мнению, следствие по этому делу было осуществлено не правомочным органом.
«Как только мы получим соответствующее решение о том, какой следственный орган правомочен осуществлять предварительное следствие по делу, тогда и решим наши дальнейшие шаги. По всей видимости, ответ будет дан в течение этой недели», - сообщила защитник интересов М.Сухудян.