Հայաստանյան բանկերը տարին կփակեն շահույթով
Բանկային ոլորտում օրենսդրական բարեփոխումներ են սպասվում: Ինչպես այսօր ասուլիսում տեղեկացրեց Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Էմիլ Սողոմոնյանը, բանկերից ստացված օրենսդրական առաջարկները միությունն ամփոփել է և ներկայացրել ՀՀ կառավարությանը: Որպես այդպիսիք նա նշեց ԱԱՀ, ոչ ռեզիդենտների հարկման, շարժական գույքի գրավադրման մասին օրենսդրական փոփոխությունները և այլն:
Է. Սողոմոնյանը համաձայնեց, որ բանկերը նոր սկսվող բիզնեսին ավելի դժվարությամբ են վարկեր տրամադրում. «Շատ դեպքեր ունենք, որ, հատկապես նախկինում, բանկերը վարկեր տրամադրում էին կանխիկով և հետագա վերահսկողությունը դառնում էր անհնար ու պարզվում էր, որ վարկային միջոցներով մեքենա են ձեռք բերել: Ներկայումս, եթե բանկերը գոնե 90 %-ով համոզված են լինում, որ դա նոր սկսվող բիզնես է, հատկացնում են»:
Անդրադառնալով վարկային տոկոսադրույքներին, Բանկերի միության նախագահը վստահեցրեց, որ տոկոսներն այնքան էլ բարձր չեն: Ըստ նրա, նման ճգնաժամային պայմաններում պետք է ռիսկերը ավելանային, իսկ տոկոսները` բարձրանային:
«14 % ներգրավելու դեպքում, ինքնարժեքը լինում է 2 %: Եղավ 16 %: Լավագույն դեպքում 2 % մարժա պետք է կիրառվի, այսինքն, վարկը պետք է տրամադրվի 18 %-ով: 18 % կգնա նորմալ բիզնեսով վարկերին, իսկ ավելի ռիսկային դաշտի` սպառողական, հիփոթեքային վարկերի համար, պետք է ավելի բարձր տոկոսներ լինեն», - ասաց Է. Սողոմոնյանը:
Նրա տվյալներով, Հայաստանում վարկերի չվերադարձվելիությունն այս տարի գտնվում է 5-6 %-ի սահմաններում: Նախորդ տարի այդ ցուցանիշը 1 % էր: Է. Սողոմոնյանի գնահատմամբ, 30-40 մլն ընդհանուր կապիտալ ունենալու դեպքում 5-6 %-ը բավականին մեծ թիվ է:
«Այս տարվա առաջին կիսամյակում բանկերն ունեցել են 4 մլրդ 300 մլն դրամ շահույթ (մոտ 12 մլն դոլար): Անցած տարվա համեմատ այդ ցուցանիշը շատ ցածր է` 28 մլրդ շահույթ տարեկան, կիսամյակի կտրվածքով` շուրջ 14 մլրդ: 22 բանկերից 16-ն ունեցան շահույթ, 6-ը` վնասով փակեցին: Վնասների հիմնական պատճառը եղավ արտարժույթի կուրսի բացթողումը մարտի 3-ին»,- նշեց Է. Սողոմոնյանը` բացառելով, որ տարեվերջին բանկերը տարին կփակեն վնասով:
Նա վստահեցրեց, որ համաշխարհային տնտեսությունում, եթե անգամ ճգնաժամի երկրորդ փուլ լինի, ապա հայաստանյան «բանկային համակարգը չի խարխլվի»:
ՀՀ տնտեսության անկումն այս տարի Է. Սողոմոնյանը կանխատեսեց շուրջ 10 %: Սակայն, ըստ նրա, հաջորդ տարի անկումը կանգ կառնի և կլինի 0 % աճ:

Армянские банки 2009 год завершат с прибылью
В банковской сфере Армении ожидаются законодательные реформы, заявил в ходе пресс-конференции президент Союза банков Армении Эмиль Согомонян, отметив, что Союз уже обобщил и представил правительству Армении все полученные от банков законодательные предложения. В их числе Э.Согомонян назвал законодательные изменения в таких сферах, как НДС для нерезидентов, залог движимого имущества и т.д.
Э.Согомонян согласился с мнением, что банки предоставляют кредиты начинающим бизнесменам с большими трудностями, сообщив, что «есть достаточно случаев, особенно в прошлом, когда банки выдавали кредиты наличными, а их последующий контроль становился практически нереальным», в дальнейшем выяснялось, что за счет кредитных средств были приобретены автомобили и т.д. «Сегодня, если банки уверены хотя бы на 90%, что это новый бизнес, то выдают кредитные средства», - отметил Э.Согомонян.
Возвращаясь к вопросу процентных ставок по кредитам, президент Союза банков Армении, заверил, что проценты не очень большие. Согласно финансисту, в условиях такого кризиса, риски должны были увеличиться, а процентные ставки – повыситься.
«В случае привлечения 14%, себестоимость составляет 2%. Получается 16%. В лучшем случае должна применяться маржа в 2%, то есть кредит должен предоставляться по 18%. 18% относятся к кредитам, выдаваемым нормальному прогнозируемому бизнесу, а для более рисковых зон – потребительского, ипотечного кредитов, должны применяться более высокие процентные ставки», - сказал Э.Согомонян.
По его словам, в нынешнем году невозвращаемость кредитов находится в пределах 5-6%. В прошлом году этот показатель составлял 1%. По оценке Э.Согомоняна, в случае общего капитала в размере 30-40 млн. 5-6% достаточно большая цифра.
«В первом полугодии этого года банки имели прибыль в размере 4 млрд. 300 млн. драмов (порядка 12 млн. долларов). По сравнению с прошлым годом этот показатель очень низкий – ежегодная прибыль в 28 млрд., в полугодовом разрезе порядка 14 млрд. Из 22-х банков 16 имели прибыль, 6 банков понесли убытки. Основная причина убытка - осуществленный 3-го марта переход на плавающий курс валюты», - отметил Э.Согомонян, исключив при этом, что банки завершат 2009 год с убытками.
Он заверил, что если даже в мировой экономике будет зафиксирована вторая волна кризиса, это не заденет «банковскую структуру Армении». Согласно прогнозам Э.Согомоняна, спад экономики Армении в этом году составит порядка 10%, однако уже в будущем 2010 году ожидается приостановка спада и 0% рост.