Եթե ճգնաժամային տարի չլիներ...
Փոքր և միջին ձեռնարկատիրությունների (ՓՄՁ) ոլորտի տեսակարար կշիռը 2008 թ. ՀՆԱ-ի մեջ կազմել է 41.7 % կամ 1110323.5 մլն դրամ, 2007 թ.-ի 41.0 %-ի կամ 926188.1 մլն դրամի դիմաց, այսինքն` 0.7 տոկոսային կետով կամ 184135.4 մլն դրամով ավելի: Այս ցուցանիշների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ վերջին տարիներին ՀՀ-ում արձանագրված ՀՆԱ-ի աճի միտումները պահպանվում են:
2009 թ. ՓՄՁ ոլորտի ցուցանիշները հայտնի կլինեն միայն հաջորդ տարի: Ինչպես Aysor-ի հետ զրույցում նշեց ՓՄՁ զարգացման ազգային կենտրոնի տեղեկատվական բաժնի ղեկավար Կարեն Գևորգյանը, եթե այս տարի ճգնաժամային չլիներ, հնարավոր կլիներ «վերցնել վերջին 5 տարվա միտումները և ըստ այդմ կանխատեսել»:
«Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության ոլորտը Հայաստանում 2006-2008 թթ.» տեղեկագրի համաձայն, որը վերջերս է հրատարակվել, 2009 թ. հունվարի 1-ի դրությամբ գրանցված առևտրային իրավաբանական անձանց և անհատ ձեռնարկատերերի ընդհանուր թվաքանակը կազմել է 133405` 2008 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 124.2 տոկոսով: Այս աճը պայմանավորված է հիմնականում հարկային համապատասխան օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում շուկաներում և տոնավաճառներում առևտուր իրականացնող անձանց պետական գրանցմամբ:
ՄԱԿ ՓՄՁ ոլորտի վերաբերյալ իրականացված հետազոտություններում կիրառվող «ՓՄՁ զարգացման ինդեքսը» (ՀՆԱ-ի նկատմամբ մեկ շնչին ընկնող եկամուտների հաշվով) 2008 թ-ին կազմել է 544.0, 2007 և 2006 թթ. համապատասխանաբար` 398.6 և 237.2-ի դիմաց:
Կ. Գևորգյանի տեղեկացմամբ, մինչև 2009 թ. Հայաստանում ՓՄՁ սուբյեկտներն առավել ակտիվ գործել են առևտրի, արդյունաբերության, գյուղմթերքների վերամշակման, ծառայությունների և շինարարության ոլորտներում:

Если бы год не был кризисным...
Удельный вес сферы малого и среднего бизнеса (МСБ) в ВВП в 2008 году составил 41.7% или 1110323.5 млн. драмов, в 2007 году – 41.0% или 926188.1 млн. драмов, то есть на 0.7% или 184135 млн. драмов больше. Анализ этих данных показывает, что зафиксированные в последние годы в Армении тенденции роста ВВП сохраняются.
Показатели по данным сферы малого и среднего бизнеса за 2009 год будут известны лишь в следующем году. Как заявил в беседе с корреспондентом Aysor.аm руководитель информационного отдела Национального центра развития МСБ Карен Геворкян, если бы этот год не был кризисным, то появилась бы возможность «прогнозирования на основании тенденций последних пяти лет».
Согласно недавно опубликованному справочнику «Сфера малого и среднего бизнеса в Армении в 2006-2008 гг», по состоянию на 1-ое января 2009 года общее число зарегистрированных юридических лиц, занимающихся коммерцией, и частных предпринимателей составило 133405, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом 2008 года на 124.2%.
Данный рост в основном обусловлен государственной регистрацией лиц, занимающихся торговлей на рынках и ярмарках. Регистрация проводится на основе налоговых законодательных изменений.
По сообщению К.Геворкяна, до 2009 года в Армении субъекты малого и среднего бизнеса были особенно активны в сферах торговли, производства, переработки сельхозпродуктов, предоставления услуг и строительства.