Եթե ճգնաժամային տարի չլիներ...
Փոքր և միջին ձեռնարկատիրությունների (ՓՄՁ) ոլորտի տեսակարար կշիռը 2008 թ. ՀՆԱ-ի մեջ կազմել է 41.7 % կամ 1110323.5 մլն դրամ, 2007 թ.-ի 41.0 %-ի կամ 926188.1 մլն դրամի դիմաց, այսինքն` 0.7 տոկոսային կետով կամ 184135.4 մլն դրամով ավելի: Այս ցուցանիշների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ վերջին տարիներին ՀՀ-ում արձանագրված ՀՆԱ-ի աճի միտումները պահպանվում են:
2009 թ. ՓՄՁ ոլորտի ցուցանիշները հայտնի կլինեն միայն հաջորդ տարի: Ինչպես Aysor-ի հետ զրույցում նշեց ՓՄՁ զարգացման ազգային կենտրոնի տեղեկատվական բաժնի ղեկավար Կարեն Գևորգյանը, եթե այս տարի ճգնաժամային չլիներ, հնարավոր կլիներ «վերցնել վերջին 5 տարվա միտումները և ըստ այդմ կանխատեսել»:
«Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության ոլորտը Հայաստանում 2006-2008 թթ.» տեղեկագրի համաձայն, որը վերջերս է հրատարակվել, 2009 թ. հունվարի 1-ի դրությամբ գրանցված առևտրային իրավաբանական անձանց և անհատ ձեռնարկատերերի ընդհանուր թվաքանակը կազմել է 133405` 2008 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 124.2 տոկոսով: Այս աճը պայմանավորված է հիմնականում հարկային համապատասխան օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում շուկաներում և տոնավաճառներում առևտուր իրականացնող անձանց պետական գրանցմամբ:
ՄԱԿ ՓՄՁ ոլորտի վերաբերյալ իրականացված հետազոտություններում կիրառվող «ՓՄՁ զարգացման ինդեքսը» (ՀՆԱ-ի նկատմամբ մեկ շնչին ընկնող եկամուտների հաշվով) 2008 թ-ին կազմել է 544.0, 2007 և 2006 թթ. համապատասխանաբար` 398.6 և 237.2-ի դիմաց:
Կ. Գևորգյանի տեղեկացմամբ, մինչև 2009 թ. Հայաստանում ՓՄՁ սուբյեկտներն առավել ակտիվ գործել են առևտրի, արդյունաբերության, գյուղմթերքների վերամշակման, ծառայությունների և շինարարության ոլորտներում:

Small and mid enterprises (SME) comprise 41.7 % or 1110323.5 million drams in the Gross Internal Outcome in 2008, compared with 41.0% or 926188.1 million drams in 2007, i.e. 0.7 % or 184135.4 drams more. The analysis of these numbers states that the increase in Gross Internal Outcome recorded for the past years is stable.
The SME results for 2009 will be fixed next year. Karen Gevorgyan, head of the Information Department of Small and Medium Entrepreneurship Development National Center of the Republic of Armenia, informed the reporter of Aysor.am that if this year there were no crisis, it would have been possible “to investigate the results of the past 5 years and to make predictions”.
According to the reference book “SME in Armenia 2006-2008”, which was published lately, on January 1, 2009, the number of registered commercial juridical persons and individual entrepreneurs comprised 133405, i.e. 124.2% more as compared with the same period in 2008. The increase is due to the official registration of those trading in markets and fairs.
In UNO SME investigations “The index of SME development” comprises 544.0, in 2008, as compared with 398.6 in 2007 and 237.2 in 2006.
K. Gevorgyan stated that by 2009 among the most active functioning SME in Armenia are registered in the areas of trade, industry, cultivation of farming goods, service and construction.