Ստամբուլում հայերի ու հույների տների վրա պիտակներ են կպցնում
Թուրքական «Anka» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ` «Ժողովրդավարական հասարակություն» կուսակցության Ստամբուլի պատգամավոր տկն Սեբահաթ Թունջելը Թուրքիայի խորհրդարանում հարց է բարձրացրել` կապված հայերով ու հույներով բնակեցված բնակավայրերի հետ: Նշվում է, որ հայերով ու հույներով առավելապես խիտ բնակեցված են Ստամբուլի թաղամասերից Ֆերիքյոյն ու Քուրթուլուշը:
«Պատգամավոր Թունջելը Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Բեշիր Աթալային հարցրել է, թե ովքե°ր են հայերի և հույների տների վրա կանաչ ու կարմիր պիտակներ փակցնում: Նա նկատել է տվել, որ այդ բնակավայրերում ոչ մահմեդականների դեմ ուղղված ոտնձգություններից ու գողություններից հետո նշված պիտակների թիվն ավելանում է, ինչը մեծ անհանգստություն է պատճառում այդ մարդկանց»,- տեղեկացնում է գործակալությունը:
Թունջելին ՆԳ նախարարին հարց է ուղղել, թե արդյոք գերատեսչություննը միջոցներ ձեռնարկում է այդ առնչությամբ:

Дома армян и греков в Стамбуле обозначаются метками
Депутат турецкого парламента от партии «Демократическое общество» Себахат Тунджел в ходе очередного заседания законодательного органа коснулась вопроса населенных армянами и греками районов Стамбула, сообщает турецкое агентство «Anka».
Отмечается, что армяне и греки в основном проживают в районах Стамбула Ферикей и Куртулуш.
«Депутат Тунджел спросила министра внутренних дел Турции Бешира Аталая, кто приклеивает на домах армян и греков зеленые и красные метки. Вдобавок к случаям насилия и грабежей в отношении немусульманского населения этих районов прибавились и метки, что очень сильно беспокоит проживающих здесь людей», - пишет агентство.
Депутат также поинтересовалась у министра, какие шаги предпринимаются ведомством в данном направлении.