Արենիի գինեգործությունը 6 հազար տարեկան է
«Եթե սա իսկապես գինու հնձան է, մենք ունեցել ենք արդյունաբերական մակարդակի գինեգործություն», - Aysor-ին ասաց Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի գիտաշխատող, Արենիի պեղումների արշավախմբի համաղեկավար Բորիս Գասպարյանը:
Վայոց ձորի մարզի Արենիի Թռչունների քարայրում պեղումների ժամանակ հայտնաբերվել են կավե մինչև 50 լիտրանոց և ավելի տարողությամբ կարասներ, կճուճներ, խեցեղեն նմուշներ, խաղողի ճյուղեր, որոնք գիտնականներին թույլ են տալիս ենթադրելու, որ այստեղ եղել է գինու` արդյունաբերական ծավալների արտադրություն:
Ըստ Օքսֆորդի լաբորատորիայի ռադիոածխածնային փորձաքննության արդյունքների, Թռչուններ անունը կրող քարայրից հայտնաբերված խաղողի ճյուղը թվագրվում է 5-րդ հազարմյակի վերջ 4-րդ հազարմայակի սկիզբ:
«Այն, ինչ ցույց տվեցին Օքսֆորդի փորձագիտական լաբորատորիայի արդյունքները ` կասկածի ենթակա չէ», - ասաց Բորիս Գասպարյանը:
Հայաստանի հրաբխային ծագում ունեցող փոքրիկ քարայրները, որոնք տարածված են Արագածի փեշերին, Քասախի կիրճում, Հրազդանի կիրճում, հիմնականում լավ են ուսումնասիրված:
Իսկ կարստային քարանձավները, որոնք առաջանում են լեռնազանգվածների կրաքարային կառուցվածքի պարագայում, այժմ գտնվում են ուսումնասիրման փուլում: Արենիի քարանձավները կարստային են և հնագիտական հարուստ նյութ ունեն:
2007թ.-ից Արենիում համատեղ պեղումներ են անցկացնում Իռլանդիայի, Կալիֆոռնիայի, Մեծ Բրիտանիայի և հայ հնագետները:
«Քարանձավում հայտնաբերած նյութերը հիմնականում առնչվում են էնեոլիթին. 5-րդ հազարմյակի վերջ 4. 100 - 4. 200 մինչև 4-րդ հազարամյակի կեսերը` 3. 500 տարի, ունենք միջնադարյան ժամանակաշրջանի նյութեր: Անցած տարի հայտնաբերել ենք ձեռագրի պատառիկներ` հայերեն, պարսկերեն գրված: Ունենք միջնադարյան որոշ քանակի նյութեր, կառույցներ, օջախներ», - պատմեց Բորիս Գասպարյանը:
Քարայրային էկոխորշերում, քարանձավներում օրգանական նյութը լավ պահպանված է. այստեղ միկրոկլիման ձմռանը և ամռանը մեծ տատանումներ չի տալիս: Արենիի քարանձավները ևս բացառություն չեն:
Հնագետը հիշեցրեց, որ ըստ Անահիտի և Վաչագանի մասին հայկական հեքիաթի, ամբողջ արհեստագործությունը տեղի էր ունենում քարանձավում, ինչը, հնագետի խոսքերով, անհիմն չէ և ունի պատմական հիմք:
Տնտեսության մեջ հատկապես Արենիի հուշարձանը բավականին մեծ դեր է կատարել, իսկ քարայրներն ընդհանրապես եղել են բնակվելու, պաշտամունքի, տնտեսական գործունեության տարածք:
Արենիի քարայրում հայտնաբերվել են նաև երիտասարդ աղջիկների գանգեր, ինչը, ըստ գիտնականների, հուշում է պտղաբերության ծիսական թաղումների մասին:
Գտնվել են նաև այծի և ոչխարի ոսկորներ: Ինչպես տեղեկացրեց Բորիս Գասպարյանը, քարայրում այծեր պահել են կաթի և բրդի, իսկ ոչխարներ` առավելապես միս և բուրդ ստանալու նպատակով:
Հնագետները, փորելով, խորացել են 4 մետր, և այս շերտում ավարտվում է պղնձե քարի դարի մշակութային զբաղվածության շերտը և սկսվում են քարայրի պլոստեցենյան ժամանակաշրջանի նստվածքները:
«Այդ փոքրիկ մակերեսը հնարվորություն չտվեց ավելի խորը գնալ, լայնացնել էլ չէինք կարող, քանի որ կվնասեինք կողքի կավակերտ կառույցները», - նշեց Բորիս Գասպարյանը:
Հնագիտական այս գտածոների նմուշները այժմ աշխարհի տարբեր հեղինակավոր լաբորատրիաներում են: Հնագետները սպասում են վերջնական արդյունքներին, իսկ Արենիի քարայրի պեղումները շարունակվում են նաև այսօր:

“If this is a wine-press, so we have really had a wine-making industry”,-informed Aysor.am Boris Gasparyan, the co-leader of the archaeological team from the Institute of Archaeology and Ethnography of the National Academy of RA.
In the cave of Areni Birds, in Vayots Dzor Marz, during the excavations 50 liters clay jars, pitchers, samples of crockery, vines were found, which entitled the scholars to suppose that there was an industrial area of wine production there.
According to the results of the examinations made in Oxford laboratory, the vine found in the cave dated to the end of the 5 century and beginning of the 4 century.
“The results of the examination made in Oxford laboratory are out of doubt”, said Boris Gasparyan.
The Armenian small caves of volcanic origin, which are spread along the feet of Aragats, in the gorges of Qasakh and Hrazdan, are well-examined.
And the caves, which originate in case of the limestone structure of the massifs, now are being examined. The caves in Areni are suchlike and are of a great archaeological value.
Since 2007 joint excavations are being held by the archaeologists of Ireland, California, Great Britain and Armenia.
“The substances found in the caves mostly refer to Eneolith period, the end of the 5th century and the mid of the 4th century (4.100-4.200), i.e. 3 500 years, so we have the Middle Ages substances. Last year we found pieces of manuscripts in Armenian and Persian. Also we have some buildings and hearths of the Middle Ages”, - told Boris Gaspatyan.
In the niches of the caves the organic substances are well preserved, here the microclimate is not changing much in winter and summer. The caves in Areni are not exceptions.
The archaeologist reminded about the Armenian tale of Anahit and Vachagan where the whole craftsmanship was held in the cave, and this was not groundless and had a historical basis.
In the economy, the monument of Areni had an important role, and the caves served as places for living, cult worshiping and household activities.
In the caves in Areni the skulls of young girls were found, which pointed to the fructification ritual funerals.
Also the bones of goat and sheep were found. As montioned Boris Gasparyan the goats were mostly bred for milk
and wool, and sheep were bred for meat and wool.
The archeologists dug to 4 meters and there the stratum of cultural activities of the Copper Stone Age ended, and the sediments of Pleistocene period started.
“This little surface does not let us dig deeper and we could not widen the hall not to damage the nearby clay constructions”,-mentioned Boris Gaspartan.
These archeological samples now are in different laboratories of the world. The archeologists are looking forward to the results, and the excavations of the caves in Areni are still going on.