Ֆինանսների նախարար. «2010 թ. պետբյուջեի դեֆիցիտը կնվազի»
«2009 թ. կհաջողվի ավարտել պետական բյուջեի 6,5 % դեֆիցիտի շրջանակներում: 2010 թ. պետբյուջեի դեֆիցիտը կնվազի և կլինի 5,0-5,5 %, իսկ հաջորդ տարիներին կձգտենք, վերադառնալով այն չափերին, որ եղել է նախքան ճգնաժամը` մինչև 3 % դեֆիցիտ», - այսօր ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը:
Նրա խոսքով, ընթացիկ դեֆիցիտը կազմում է 67 մլրդ դրամ, որը ՀՆԱ-ի հարաբերակցությամբ 4.7 % է: Նախարարը վստահեցրեց, որ ամեն դեպքում տարվա կտրվածքով ԱԺ սահմանած դեֆիցիտը` մինչև 7,5 %, չի գերազանցվի:
2009 թ. առաջին 7 ամսում բյուջեի կատարման ցուցանիշները կազմել են 359 մլրդ դրամ հավաքագրված եկամուտներ և 426.5 մլրդ դրամ ծախսեր: Տ. Դավթյանի համաձայն, Վիճակագրական ծառայության ներկայացրած տվյալները մեծ անակնկալ չէին, քանի որ դրանք հիմնականում կանխատեսվում էին միջազգային կառույցների և ՀՀ համապատասխան գերատեսչությունների կողմից:
Նախարարը նշեց, որ 2009թ. առաջին 7 ամսվա տվյալներով ՀՆԱ-ն նվազել է 18 %-ից ավելի, ինչը պայմնավորված է մի շարք գործոններով, սակայն դրանց հիմքում ընկած է գլոբալ ֆինասատնտեսական ճգնաժամը: Գնաճը բավականին ցածր է, նույնիսկ կա սեզոնային որոշակի դեֆլյացիա:
«Ֆինանսական հոսքերը և բյուջեի կատարումը համարժեք են այն տնտեսական իրավիճակին, որ այսօր կա Հայաստանում»,- կարծում է Տ. Դավթյանը:
Ֆինանսների նախարարի ներկայացմամբ, ՀՆԱ-ի ցուցանիշի անկումը` անցած տարվա 7 ամիսների հետ համեմատած, այս տարի բարձր է, քանի որ անցած տարի բազան բարձր է եղել.
«Անցած տարվա հունիս-հուլիսին տնտեսությունը հասել էր իր պիկային մակարդակին», - ասաց Դավթյանը:
Տ. Դավթյանի կանխատեսումներով, այս տարվա սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին այդ ցուցանիշը կսկսի բարելավվել և տարեվերջին կունենանք ավելի քիչ անկում, քանի որ անցած տարեվերջից սկսվեց տնտեսական անկումը:
Տնտեսությունում նկատվում են կայունացման միտումներ, որոնք այնքան էլ կայուն չեն և, ըստ նախարարի, խնդիր կա դրանք կայունացնել: Նա դրական ազդակ համարեց այն, որ աշխարհի կարևորագույն տնտեսություններում` ԱՄՆ, Եվրոպա, Ռուսաստան նկատվում է գլոբալ ֆինանսատնտեական ճգնաժամի ավարտի սկիզբը, և, բնականաբար, դա որոշակի դրական ֆոն է ձևավորում նաև մեր տնտեսության վրա:
«Տարվա կտրվածքով ցուցանիշներն ավելի բարվոք կլինեն, քան 7 ամսվա կտրվածքով: Տնտեսության ակումը կլինի 18,5 %-ից ցածր և կարող է տատանվել 10-15 %-ի սահմաններում: Հաջորդ տարվանից կսկսվի տնտեսության վերականգնումը, կլինի 1-1,5 % տնտեսական աճ», - կանխատեսեց Տ. Դավթյանը:

RA Minister of Finance: Reduction of the deficit in 2010
“2009 will be covered within 6.5 % deficit of the state budget. The state budget deficit will reduce and will comprise 5.0-5.5 % by 2010, and for the following years we will try to reach 3.0 %, which was registered before the crisis”, - today at the press conference said Tigran Davtyan, RA Minister of Finance.
As to him, the current deficit is 67 billion drams in relation with the Gross Internal Outcome which comprises 4.7 %. The Minister mentioned that the deficit will not exceed 7.5%.
In the first 7 months of 2009, the budget performance results comprised 359 billion drams collected income and 426.5 billion drams expenses. As to T. Davtyan, the data provided by the Statistics Office, were not surprising, as they had been foreseen by the international institutions and RA corresponding departments.
The Minister mentioned that in the first 7 months of 2009, the Gross Internal Outcome was reduced more than 18 %, which was due to several reasons, but the basis was the global economic crisis. The price raise is low and even some deflation is observed.
“The financial flows and the budget performance correspond to the present economic situation of RA”,-thinks T. Davtyan.
As the Minister mentioned, the level of the Gross Internal Outcome drop, as compared with that of the first 7 months of the last year, was higher, as last year the base was high.
“During last June-July the economy reached its top”,-said Davtyan.
T. Davtyan thinks that in September-October this year the numbers will improve and we will have better results, as the economic crisis started at the beginning of the last year.
Some intentions of stability are observed in the economy, and according to the Minister, these intentions are to be secured. He said that the end of the crisis is evident in the economic life of the USA, Europe, Russia, and this will have its positive effect on our economy too.
“The results will be more satisfying in the terms of a year than those within 7 months. The drop in the economy will comprise less than 18.5%, nearly 10-15%. Next year the economy will recover, and 1-1.5 % economic raise will be registered”,-predicts T. Davtyan.