Ամրագոտիներ կապելն էլ շուտով կդառնա բնավորություն
Ուղևորատար տրանսպորտային միջոցների վարորդները ևս պետք է ամրագոտիները կապեն, պարզապես տարիներ ի վեր չի պահանջվել, նրանք էլ հանել են: Այժմ ժամանակ է տրված, որ գոնե մինչև հոկտեմբերի մեկը ձեռք բերեն ամրագոտիներն ու կապեն: Այսօր նման հայտարարություն արեց Ճանապարհային ոստիկանության պետ, ոստիկանության գնդապետ Մարգար Օհանյանը:
Նրա խոսքով, չի կարելի ուղևորատար միջոցները մեկ օրում կանգնեցնել ու արձանագրություն կազմել:
«Մեր առաջին պարտքն է ապահովել ուղևորների տեղաշարժը, դրա համար տրվեց ժամանակ, որպեսզի ուղևորներին տեղափոխող երթուղայինն անընդհատ չկանգնեցվի»,- ասաց Օհանյանը:
Նա նաև ցանկացավ «հիասթափեցնել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր սեղանի շուրջ նստել ու ասել են, թե ամրագոտի չեն կապելու»:
«Բոլորն էլ կապելու են: Գցելու ենք բոլորս. նախ մեզ համար է, և որքան շուտ կապեն, այնքան շուտ այդ կոմպլեքսից դուրս կգան: Չի լինելու որևէ մեկը, որ չգցի», - վստահ է Ճանապարհային ոստիկանության պետը:
Ամրագոտիների կապելն ընդամենը Ճանապարհային ոստիկանության ռազմավարության փուլերից մեկն է: Անցած տարվանից արդեն իրականացվել է շեղությամբ կամ գծի վրա կանգնելու «սովորությանը վերջ դնելը», և Օհանյանը համոզված է, որ ամրագոտիներ կապելն էլ շուտով կդառնա բնավորություն, քանի որ, ըստ նրա, «անվտանգության գոտի» բառն իսկ հուշում է, որ դա միայն անվտանգության համար է:
«Հետ գնալու տեղ չունենք, բոլորս ենք կապում: Ընդամենը ժամանակի հարց է: Ստիպելու ենք, քանի որ վարչական տույժ է հասնում»,- ասաց Մարգար Օհանյանը:
Ըստ նրա, մգեցված ապակիներով մեքենաների դեպքում ևս տեսուչները լավ նկատում են, թե վարորդն ամրագոտիո՞վ է, թե՞ ոչ, քանի որ դիմացից «լավ էլ երևում է»: Նա նաև շեշտեց, որ 5000 դրամը հեշտ չի վաստակվում, որ ամրագոտի չկապեն ու հաճույքով տուգանվեն:
«Մի կարծեք, թե օրվա մեջ մեկ անգամ պետք է պատժենք ամրագոտի չկապած վարորդին: 5-10 անգամ միայն կանգնել, արձանագրություն ստորագրել, տեսուչի հետ զրուցել, տեսուչի հետ շփվել, դա արդեն մարդու հոգեկանը կխանգարի»,- նշեց Օհանյանը:

Putting seatbelts will soon be usual
The drivers of the means of passenger transportations should also put seatbelts. Simply for years it was not obliged and they have taken it out. Now some time is given till the first of October for acquiring seatbelts and tying them, said today the head of the traffic police Margar Ohanyan.
According to him it is impossible to stop the means of passenger transportation in one day and to make record.
“Our first duty is to provide the passengers with transportation, for this reason some time was given for the minibuses not to be stopped every now and then”, - Ohanyan said.
He also tried to disappoint all those “who have set around the table and decided not to tie up the seatbelts”.
“Everybody is going to tie up. All of us will do that. Sooner they do that, sooner they forget about that complex. There will not be a single person who will not use it”, - the head of the traffic police assured.
Putting the seatbelts is one of the stages of the traffic police’s strategies. Ohanyan is sure that putting the safety belts too will become a usual thing as he thinks that the word “safety belt” by itself prompts us that it is for their own safety.
“There is no way to go back, we all tie them up. It’s a question of time only. We will force them as sanctions will be used”, - Margar Ohanyan mentioned.
“Don’t think that we will punish once in the day the drivers who do not put the safety belts”, - mentioned the head of the traffic police M. Ohanyan.