Ամրագոտիներ կապելն էլ շուտով կդառնա բնավորություն
Ուղևորատար տրանսպորտային միջոցների վարորդները ևս պետք է ամրագոտիները կապեն, պարզապես տարիներ ի վեր չի պահանջվել, նրանք էլ հանել են: Այժմ ժամանակ է տրված, որ գոնե մինչև հոկտեմբերի մեկը ձեռք բերեն ամրագոտիներն ու կապեն: Այսօր նման հայտարարություն արեց Ճանապարհային ոստիկանության պետ, ոստիկանության գնդապետ Մարգար Օհանյանը:
Նրա խոսքով, չի կարելի ուղևորատար միջոցները մեկ օրում կանգնեցնել ու արձանագրություն կազմել:
«Մեր առաջին պարտքն է ապահովել ուղևորների տեղաշարժը, դրա համար տրվեց ժամանակ, որպեսզի ուղևորներին տեղափոխող երթուղայինն անընդհատ չկանգնեցվի»,- ասաց Օհանյանը:
Նա նաև ցանկացավ «հիասթափեցնել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր սեղանի շուրջ նստել ու ասել են, թե ամրագոտի չեն կապելու»:
«Բոլորն էլ կապելու են: Գցելու ենք բոլորս. նախ մեզ համար է, և որքան շուտ կապեն, այնքան շուտ այդ կոմպլեքսից դուրս կգան: Չի լինելու որևէ մեկը, որ չգցի», - վստահ է Ճանապարհային ոստիկանության պետը:
Ամրագոտիների կապելն ընդամենը Ճանապարհային ոստիկանության ռազմավարության փուլերից մեկն է: Անցած տարվանից արդեն իրականացվել է շեղությամբ կամ գծի վրա կանգնելու «սովորությանը վերջ դնելը», և Օհանյանը համոզված է, որ ամրագոտիներ կապելն էլ շուտով կդառնա բնավորություն, քանի որ, ըստ նրա, «անվտանգության գոտի» բառն իսկ հուշում է, որ դա միայն անվտանգության համար է:
«Հետ գնալու տեղ չունենք, բոլորս ենք կապում: Ընդամենը ժամանակի հարց է: Ստիպելու ենք, քանի որ վարչական տույժ է հասնում»,- ասաց Մարգար Օհանյանը:
Ըստ նրա, մգեցված ապակիներով մեքենաների դեպքում ևս տեսուչները լավ նկատում են, թե վարորդն ամրագոտիո՞վ է, թե՞ ոչ, քանի որ դիմացից «լավ էլ երևում է»: Նա նաև շեշտեց, որ 5000 դրամը հեշտ չի վաստակվում, որ ամրագոտի չկապեն ու հաճույքով տուգանվեն:
«Մի կարծեք, թե օրվա մեջ մեկ անգամ պետք է պատժենք ամրագոտի չկապած վարորդին: 5-10 անգամ միայն կանգնել, արձանագրություն ստորագրել, տեսուչի հետ զրուցել, տեսուչի հետ շփվել, դա արդեն մարդու հոգեկանը կխանգարի»,- նշեց Օհանյանը:

Пристегивание ремней безопасности в Армении станет привычкой
Водители пассажирского транспорта также должны пристегивать ремни безопасности, просто этого не требовалось много лет, поэтому ремни были сняты. Теперь выделено время, чтобы до 1 октября все водители приобрели ремни и приучились их пристегивать. Такое заявление сделал сегодня на пресс-конференции начальник дорожной полиции, полковник Маркар Оганян.
По его словам, нельзя остановить за один день весь пассажирский транспорт и составить протокол.
«Наш первый долг – обеспечить транспортировку пассажиров, поэтому мы выделили время, чтобы маршрутное такси, перевозящее пассажиров, постоянно не останавливалось», - сказал Оганян.
Он также отметил, что «хочет разочаровать тех людей, которые сели за стол и сказали, что не намерены пристегивать ремни».
«Все будут пристегивать. Все будем пристегивать. В первую очередь это нужно нам самим. И чем раньше начнем пристегивать, тем быстрее освободимся от этого комплекса», - уверен начальник дорожной полиции.
Пристегивание ремней безопасности – всего лишь один из этапов стратегии дорожной полиции. С прошлого года уже осуществляется искоренение привычки ездить по дорожным линиям или останавливать на пешеходных зебрах машину, и Оганян считает, что пристегивание ремней безопасности скоро станет привычкой.
По его словам, даже в случае с затемненными окнами служба замечает не пристегнутые ремни.
«Не думайте, что мы будем наказывать только один раз в день того, кто не пристегнул ремень. Останавливаться 5-10 раз на дню, подписывать протокол, беседовать с инспектором, общаться с инспектором - это уже может расстроить психику человека», - отметил Оганян.