ԱԺ նախագահը կարևորում է միջազգային փորձն ու համագործակցությունը
«Ուրախ եմ մասնակցելու Եվրոպայի ընտրական իշխանությունների ընկերակցության ամենամյա համաժողովին, որի 18-րդ հանդիպումը որոշեցիք անցկացնել Երևանում», - հայտարարեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը` ողջունելով Եվրոպայի ընտրական իշխանությունների ընկերակցության (ԵԸԻԸ) համաժողովի մասնակիցներին և հյուրերին:
Հիշեցնենք, որ այսօրվանից մեկնարկեց ԵԸԻԸ 18-րդ համաժողովը, որին մասնակցելու համար Երևան են ժամանել մոտ 30 երկրների և տարբեր միջազգային կազմակերպությունների ավելի քան 150 ներկայացուցիչներ:
«Յուրաքանչյուր ժողովրդավարական պետության համար ընտրական համակարգը հանդիսանում է այդ պետության կարևորագույն ռազմավարական ուղեցույցներից մեկը», - նշեց Հ. Աբրահամյանը բացման խոսքում, ընդգծելով, որ համաժողովի կոմից ընտրված «Ընտրական իրավունքի դատական պաշտպանությունը» թեման անդրադարձ է մեր ժամանակներում ընտրությունների հետ կապված հարցերին:
ԱԺ նախագահի խոսքերով` ոչ ոք չի ցանկանում պարտություն կրել ընտրություններում, իսկ քաղաքական պայքարում պարտվելու դեպքում շատերի մոտ մեծ է լինում գայթակղությունը վիճարկել այդ ընտրությունների արդյունքները:
«Հենց այդ պատճառով է, որ բոլոր ժողովրդավար երկրները հանգել են այդ հարցերը դատական իշխանության միջոցով կարգավորելու լուծմանը», - ընդգծեց Հ. Աբրահամյանն ու հավելեց, որ «չի կարող լինել երկու ճշմարտություն, հատկապես այն ժամանակ, երբ խոսքը զուտ քաղաքական մրցակցության մասին է, և այդ ժամանակ միայն անկախ և ուժեղ դատական իշխանությունն է այն մարմինը, որը կարող է տալ վերջնական ու անբեկանելի եզրակացություն` մրցակցող քաղաքական ուժերի հակասությունների վերաբերյալ»:
ԱԺ նախագահը կարևորեց նաև միջազգային համագործակցությունը և փորձի փոխանակումը, քանի որ ընտրությունների անցկացման և կազմակերպման գործընթացում, ըստ նրա, «առկա են ընդհանուր ձեռքբերումներ, միևնույն ժամանակ ընդհանուր են նաև խնդիրները »:
«Այս սրահում մեր օտարերկրա գործընկերների ներկայությունը վկայում է ՀՀ և միջազգային կառույցների գործընկերների հետ աշխատանքում մեր ամենալուրջ և վճռական մտադրությունների մասին», - հայտնեց ԱԺ նախագահը:
Հ. Աբրահամյանը հույս հայտնեց նաև, որ համաժողովի մասնակիցները բացի համաժողովի աշխատանքներին ակտիվ մասնակցությունից նաև ժամանակ կհատկացնեն «ծանոթանալու մեր երկրին, նրա պատմությանն ու մշակութային ժառանգությանը և վայելելու Հայաստանի հյուրասիրությունը»:

Chairman touches importance to the international experience
“I am pleased to take part in the annual Conference of the Association of the European Electoral Authorities, the 18th meeting of which will be held in Yerevan” – the Chairman of the Armenian National Assembly Hovik Abrahamyan said welcoming the participants and guests of the Conference.
The 18th annual conference of the Association of the European Electoral Authorities opened in Yerevan today. More than 150 representatives from about 30 countries and international organizations have arrived to Yerevan to take part in the Conference.
“The election system is the very strategic area for any democratic state” – H. Abrahamyan said stressing the subject of the Conference “The voting rights court defense” refers to the issues related to present elections.
According to the speaker, no one wants to lose the elections, but some people tempt to challenge the election results after loosing.
“That is the reason for solving the disputes of that kind through judicial power” – H. Abrahamyan noted. He also added there are no two truths especially when it comes exclusively to political competition. The independent and strong judiciary only can give a final conclusion on the controversy of competing political forces.
The speaker also noted the importance of the international cooperation and the experience exchange, saying that the “election organization and holding include general achievements and common problems at the same time”.
“The presence of our foreign colleagues in this hall shows that we all have got serious and determined intentions to work with partner international organizations”, - the speaker said.
H. Abrahamyan said he hoped that the Conference participants would devote time for “getting acquainted with our country, its history and cultural heritage and hospitality” as well as taking active part in Conference.”