ԱԺ նախագահը կարևորում է միջազգային փորձն ու համագործակցությունը
«Ուրախ եմ մասնակցելու Եվրոպայի ընտրական իշխանությունների ընկերակցության ամենամյա համաժողովին, որի 18-րդ հանդիպումը որոշեցիք անցկացնել Երևանում», - հայտարարեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը` ողջունելով Եվրոպայի ընտրական իշխանությունների ընկերակցության (ԵԸԻԸ) համաժողովի մասնակիցներին և հյուրերին:
Հիշեցնենք, որ այսօրվանից մեկնարկեց ԵԸԻԸ 18-րդ համաժողովը, որին մասնակցելու համար Երևան են ժամանել մոտ 30 երկրների և տարբեր միջազգային կազմակերպությունների ավելի քան 150 ներկայացուցիչներ:
«Յուրաքանչյուր ժողովրդավարական պետության համար ընտրական համակարգը հանդիսանում է այդ պետության կարևորագույն ռազմավարական ուղեցույցներից մեկը», - նշեց Հ. Աբրահամյանը բացման խոսքում, ընդգծելով, որ համաժողովի կոմից ընտրված «Ընտրական իրավունքի դատական պաշտպանությունը» թեման անդրադարձ է մեր ժամանակներում ընտրությունների հետ կապված հարցերին:
ԱԺ նախագահի խոսքերով` ոչ ոք չի ցանկանում պարտություն կրել ընտրություններում, իսկ քաղաքական պայքարում պարտվելու դեպքում շատերի մոտ մեծ է լինում գայթակղությունը վիճարկել այդ ընտրությունների արդյունքները:
«Հենց այդ պատճառով է, որ բոլոր ժողովրդավար երկրները հանգել են այդ հարցերը դատական իշխանության միջոցով կարգավորելու լուծմանը», - ընդգծեց Հ. Աբրահամյանն ու հավելեց, որ «չի կարող լինել երկու ճշմարտություն, հատկապես այն ժամանակ, երբ խոսքը զուտ քաղաքական մրցակցության մասին է, և այդ ժամանակ միայն անկախ և ուժեղ դատական իշխանությունն է այն մարմինը, որը կարող է տալ վերջնական ու անբեկանելի եզրակացություն` մրցակցող քաղաքական ուժերի հակասությունների վերաբերյալ»:
ԱԺ նախագահը կարևորեց նաև միջազգային համագործակցությունը և փորձի փոխանակումը, քանի որ ընտրությունների անցկացման և կազմակերպման գործընթացում, ըստ նրա, «առկա են ընդհանուր ձեռքբերումներ, միևնույն ժամանակ ընդհանուր են նաև խնդիրները »:
«Այս սրահում մեր օտարերկրա գործընկերների ներկայությունը վկայում է ՀՀ և միջազգային կառույցների գործընկերների հետ աշխատանքում մեր ամենալուրջ և վճռական մտադրությունների մասին», - հայտնեց ԱԺ նախագահը:
Հ. Աբրահամյանը հույս հայտնեց նաև, որ համաժողովի մասնակիցները բացի համաժողովի աշխատանքներին ակտիվ մասնակցությունից նաև ժամանակ կհատկացնեն «ծանոթանալու մեր երկրին, նրա պատմությանն ու մշակութային ժառանգությանը և վայելելու Հայաստանի հյուրասիրությունը»:

Спикер НС отметил важность международного опыта и сотрудничества
«Я рад участвовать в ежегодной конференции Ассоциации организаторов выборов стран Европы, 18-ю встречу которой было решено провести в Ереване», - заявил спикер Национального собрания Армении Овик Абрамян, приветствуя участников и гостей конференции.
Напомним, что сегодня в Ереване открылась 18-я ежегодная конференция Ассоциации организаторов выборов стран Европы, для участия в которой в Ереван прибыли более 150 представителей порядка 30-и стран и международных организаций.
«Для каждого демократического государства избирательная система является одним из важнейших стратегических направлений», - отметил О. Абрамян, подчеркнув, что тема конференции «Судебная защита избирательных прав» относится к вопросам, связанным с современными выборами.
По словам спикера, никто не хочет проигрывать выборы, а в случае поражения у многих появляется соблазн оспорить результаты выборов.
«Именно по этой причине пришли к разрешению подобных вопросов через судебную власть», - подчеркнул О. Абрамян и добавил, что «не может быть двух истин, особенно тогда, когда речь идет исключительно о политической конкуренции, и в таком случае только независимая и сильная судебная власть является тем органом, который может дать окончательный  вывод по разногласиям конкурирующих политических сил».
Спикер отметил также важность международного сотрудничества и обмена опытом, поскольку в процессе организации и проведения выборов, по его мнению, «существуют общие достижения, и в то же время - общие проблемы».
«Присутствие наших зарубежных коллег в этом зале говорит о наших самых серьезных и решительных намерениях в работе с партнерскими международными организациями», - сказал спикер НС.
О. Абрамян выразил надежду, что участники конференции, помимо активного участия в мероприятии, уделят время «на знакомство с нашей страной, ее историей и культурным наследием, чтобы насладиться армянским гостеприимством».