«DigiTec Expo»-ն` տարածաշրջանային խոշորագույն ցուցահանդես
«Մենք հավակնում ենք 10 տարվա ընթացքում դառնալ տարածաշրջանային խոշորագույն ցուցահանդես, ինչը բովանդակային առումով մեզ հաջողվել է»,- հայտարարեց ցուցահանդեսի կազմակերպիչ, Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը` «Ձեր թվային ապագան» խորագիրը կրող DigiTec Expo 2009` արդեն 5-րդ միջազգային տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի վերաբերյալ:
Ինչպես տեղեկացրեց Կ. Վարդանյանը, այս տարի հաջողվել է լուծել ցուցահանդեսի անցկացման վայրի խնդիրը: Ցուցահանդեսը տեղի է ունենալու հոկտեմբերի 2-4-ը Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: Կազմակրպիչներն ակնկալում են շուրջ 50 ընկերությունների և ավելի քան 11-12 հազար` այցելուի մասնակցությունը ցուցահանդեսին:
Կազմակերպիչների խոսքերով` ցուցահանդեսի շրջանակներում անցկացվելու են նորաստեղծ ընկերությունների ֆորումներ, որտեղ շուրջ 10 ընկերություններ կցուցադրեն իրենց նորույթները` ներդրումներ գրավելու համար: Նախատեսվում է անցկացնել նաև «Ի-Գավերմենթ» («i-Gaverment») ֆորումը, որտեղ պետական մարմինները կներկայացնեն իրենց ծառայությունները:
Կ. Վարդանյանը հայտնեց, որ այս տարի ցուցահանդեսի ընթացքում լինելու է «GameZone» ծրագիրը, որտեղ երիտասարդները կարող են ծանոթանալ վերջին խաղային լուծումների հետ, փորձարկել դրանք և մրցել միմյանց հետ: Բացի այդ, անցկացվելու են Հայաստանի ռոբոտների բաց առաջնության («Armrobotics») «Գծին հետևող ռոբոտ» և «Համակարգչային սիմուլյացիա» մրցույթների եզրափակիչ փուլերը:
«Կլինի ավանդական սեմինարների շարքը, որտեղ երեք օր անընդմեմջ կցուցադրվեն վերջին տեխնոլոգիական նորությունները»,- հայտնեց Կ. Վարդանյանը, ով հավստիացրեց, որ ցուցահանդեսը հարուստ կլինի բազմաթիվ միջոցառումներով ու խաղարկություններով, ինչպես նաև «IP հեռուստատեսության» և «IP հեռախոսակապի» ներկայացմամբ, որը Հայաստանում կիրառվելու է առաջին անգամ:

DigiTec Expo – крупнейшая региональная выставка
«Мы претендуем стать за следующие 10 лет крупнейшей региональной выставкой, что в содержательном плане нам удалось», - заявил организатор выставки, исполнительный директор союза предприятий информационных технологий Карен Варданян о пятой международной технологической выставке DigiTec Expo 2009 «Ваше цифровое будущее».
Как сообщил К. Варданян, в этом году удалось решить проблему места проведения выставки. Выставка пройдет 2-4 октября в спортивно-концертном комплексе им. К. Демирчяна. Организаторы ожидают участие 50-и компаний и более чем 11-12 тыс. посетителей.
По словам организаторов, в рамках выставки будут проводиться форумы новосозданных компаний, где порядка 10 компаний продемонстрируют свои новинки - для привлечения инвестиций. Запланировано также проведение форума «i-Gaverment», где государственные органы будут представлять свои услуги.
К. Варданян сообщил, что в ходе выставки пройдет программа «GameZone», на которой молодежь может ознакомиться с последними игровыми новинками, опробовать их и посоревноваться. Кроме того, состоится первенство роботов («Armrobotics») – финальные турниры «Робот, следующий за линией» и «Компьютерная симуляция».
«Будет традиционный цикл семинаров, где три дня подряд будут демонстрироваться последние технологические новинки», - сообщил К. Варданян, который заверил, что выставка будет богата различными мероприятиями и розыгрышами, а также представлением «IP телевидение» и «IP телефония», что в Армении будет применяться впервые.