«DigiTec Expo»-ն` տարածաշրջանային խոշորագույն ցուցահանդես
«Մենք հավակնում ենք 10 տարվա ընթացքում դառնալ տարածաշրջանային խոշորագույն ցուցահանդես, ինչը բովանդակային առումով մեզ հաջողվել է»,- հայտարարեց ցուցահանդեսի կազմակերպիչ, Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը` «Ձեր թվային ապագան» խորագիրը կրող DigiTec Expo 2009` արդեն 5-րդ միջազգային տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի վերաբերյալ:
Ինչպես տեղեկացրեց Կ. Վարդանյանը, այս տարի հաջողվել է լուծել ցուցահանդեսի անցկացման վայրի խնդիրը: Ցուցահանդեսը տեղի է ունենալու հոկտեմբերի 2-4-ը Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: Կազմակրպիչներն ակնկալում են շուրջ 50 ընկերությունների և ավելի քան 11-12 հազար` այցելուի մասնակցությունը ցուցահանդեսին:
Կազմակերպիչների խոսքերով` ցուցահանդեսի շրջանակներում անցկացվելու են նորաստեղծ ընկերությունների ֆորումներ, որտեղ շուրջ 10 ընկերություններ կցուցադրեն իրենց նորույթները` ներդրումներ գրավելու համար: Նախատեսվում է անցկացնել նաև «Ի-Գավերմենթ» («i-Gaverment») ֆորումը, որտեղ պետական մարմինները կներկայացնեն իրենց ծառայությունները:
Կ. Վարդանյանը հայտնեց, որ այս տարի ցուցահանդեսի ընթացքում լինելու է «GameZone» ծրագիրը, որտեղ երիտասարդները կարող են ծանոթանալ վերջին խաղային լուծումների հետ, փորձարկել դրանք և մրցել միմյանց հետ: Բացի այդ, անցկացվելու են Հայաստանի ռոբոտների բաց առաջնության («Armrobotics») «Գծին հետևող ռոբոտ» և «Համակարգչային սիմուլյացիա» մրցույթների եզրափակիչ փուլերը:
«Կլինի ավանդական սեմինարների շարքը, որտեղ երեք օր անընդմեմջ կցուցադրվեն վերջին տեխնոլոգիական նորությունները»,- հայտնեց Կ. Վարդանյանը, ով հավստիացրեց, որ ցուցահանդեսը հարուստ կլինի բազմաթիվ միջոցառումներով ու խաղարկություններով, ինչպես նաև «IP հեռուստատեսության» և «IP հեռախոսակապի» ներկայացմամբ, որը Հայաստանում կիրառվելու է առաջին անգամ:

DigiTec Expo - the largest regional exhibition
“We aspire to become the largest regional exhibition over the next 10 years, and we have already achieved that in meaningful terms,” said the organizer of the exhibition, the executive director of the Union of Information Technology Enterprises Karen Vardanyan on the fifth International Technology Exhibition DigiTec Expo 2009 “Your digital future”.
According to K. Vardanyan, they managed to solve the exhibition venue problem this year. The exhibition will be held in October, 2-4, in K. Demirchian Sport- concert Complex Hall. It is expected the participation of 50 companies and more than 11-12 thousand visitors.
According to organizers, within the exhibition framework the newly created companies’ forums will be held. For about 10 companies will showcase their new products to attract investment.
It is scheduled “i-Government” forum where the state authorities will provide their services.
K. Vardanyan said “GameZone” program would take place and young people would have an opportunity to get more about latest gaming innovations, test them and compete.
Besides Armrobotics Championship will take place – “Cyborg following a line” and “Computer simulation”.
“The traditional cycle of seminars will take place, where the latest technological innovations will be showcased three consecutive days,” said K. Vartanian, who assured that the exhibition would be rich in various events and sweepstakes, as well as representation of “IP TV” and “IP Telephony” be used in Armenia for the first time.