Տեղեկացնում է ՀՀ Արդարադատության նախարարությունը
Միացյալ նահանգների Կալիֆոռնիա նահանգի վերաքննիչ դատարանի որոշումը, որով հակասահմանադրական է ճանաչվել Օսմանյան կայսրությունում 1915 թ. Ցեղասպանության զոհերի ժառանգորդներին կյանքի ապահովագրության շրջանակներում փոխհատուցում կատարելու մասին օրենքը, չի տարածվում «ԱՔՍԱ» ապահովագրական ընկերության գործով սկսված գործընթացի վրա:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությունը` 2007թ-ի կեսերից ֆրանսիական «ԱՔՍԱ» ապահովագրական ընկերության գործով դիմումների ընդունման գործընթացը իր մասով ավարտել է առաքելությունը, որը կայանում էր իրավաբանական խորհրդատվության, հայցերի նախապատրաստման և հետևյալ հասցեով` Kurkjian and Ouzounian v. AXA Settlement Administrator AXA Settlement Claim fund 900 Wilshire Blvd., Suite 614 Los Angeles, CA 90017, ուղարկելու մեջ: Սահմանված ժամկետում Արդարադատության նախարարություն ներկայացված բոլոր հայցադիմումները ուղարկվել են կարգավորող հանձնաժողովին մինչև 2008 թվականի հունվարի 7-ը:
Ուղարկված դիմումների համաձայն, ժառանգորդ ճանաչվելու կամ չճանաչվելու փաստը հաստատվելու է դատարանի վճռով: «ԱՔՍԱ»-ի կարգավորող հանձնաժողովի գործադիր տնօրեն պարոն Բ. Գարթալյանը հայտնում է իր ներողամտությունը ժամկետների երկարաձգման հետ կապված և նշում, որ դատական գործընթացի ավարտվելուն պես, որը, ըստ նրա կավարտվի մինչև այս տարվա վերջ, նրանք անմիջական նամակագրական կապ կհաստատեն դիմումատուների հետ առանց Արդարադատության նախարարության միջնորդության և գիտության:
Այդ նամակով նրանք կտեղեկացվեն իրենց հայցի բավարարման կամ մերժման մասին, ինչպես նաև ապահովագրական գումարի չափի մասին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Արդարադատության նախարարության մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

Heirs of Armenian Genocide victims to receive insurance payments
California Court of Appeals decision of the declared unconstitutional the law on the payment of insurance to heirs of Armenian Genocide victims in the Ottoman Turkey, in 1915, will not touch insurance company launched “AXA”.
Recall that Armenia’s ministry of justice has completed its part of the process of making a statement on the case of the French insurance agency “AXA”.
Armenia’s ministry of justice has organized consultations and sent inquiries addressed to “Kurkjian and Ouzounian v. AXA Settlement Administrator AXA Settlement Claim fund 900 Wilshire Blvd., Suite 614 Los Angeles, CA 90017”. All the applications have been sent to the regulatory body before January 7, 2008.
On the basis of sent requests the court will make a decision whether to recognize human the heir of Armenian Genocide victims or not. According to the executive director of AXA’s regulatory body B. Gartalyan, the trial will be finished before the end of this year, and AXA will liaise with the authors of the statement without the mediation of Armenia’s ministry of justice.
The complainants will be informed of the decision of the court and the amount of insurance payment by letters, the press office of Armenia’s ministry of justice said.