Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՀԲ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարին
Սեպտեմբերի 8-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմեն Վարուդակիսին:
Ողջունելով հյուրին` ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց ՀԲ հետ Հայաստանի իշխանությունների համագործակցությունը և հայտնեց դրան նպաստելու Ազգային ժողովի պատրաստակամությունը: Այդ համատեքստում նա կարևորեց ՀՀ Սահմանադրությամբ խորհրդարանին վերապահված վերահսկողական գործառույթների իրականացումը, մասնավորապես, Հայաստանին հատկացված դրամավարկային միջոցները երկրի տնտեսության համար լավագույնս օգտագործելու առումով:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկեցին համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը և դրա ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության վրա:
Զրույցի ընթացքում նրանք նաև անդրադարձան ՀԲ օժանդակությամբ ՀՀ ԱԺ մասնագիտական և տեխնիկական կարողությունների զարգացման բնագավառում հնարավոր համագործակցության հեռանկարներին:
Հանդիպմանը մասնակցեց նաև Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Արևիկ Պետրոսյանը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

Парламент Армении будет содействовать деятельности ВБ
Вопросы сотрудничества Армении и ВБ обсудили сегодня в ходе встречи спикер парламента Армении Овик Абрамян и руководитель армянского представительства Всемирного банка (ВБ) Аристомене Варудакис, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя гостя, Овик Абрамян высоко оценил деятельность Всемирного банка и сообщил о готовности парламента Армении содействовать этому процессу. Спикер парламента отметил, что Конституция Армении предоставляет парламенту функции осуществления контроля, в частности, в контексте наиболее эффективного использования предоставленных Армении кредитных средств.
В ходе встречи собеседники обсудили также мировой финансовый кризис и его влияние на экономику Армении.
Собеседники коснулись и перспектив возможного сотрудничества для дальнейшего развития профессионального и технического потенциала Национального Собрания Армении при содействии Всемирного банка. На встрече присутствовала также вице-спикер парламента Армении Аревик Петросян.