Վարչապետի փոփոխությունը` «աննպատակ կամ ինքնանպատակ»
«Ցանկացած տարածաշրջանային նախագիծ, որին կմասնակցի Հայաստանը, խիստ դրական եմ համարում, որովհետև համաշխարհային տնտեսության մեջ չկա որևէ երկիր, որն իր տեղը գտել է և մրցունակ է համարվում, եթե նախապես չի ինտեգրվել տարածաշրջանում», - հայտնեց ՀՀ ԱԺ նախագահի տնտեսական հարցերով խորհրդական Թաթուլ Մանասերյանը` անդրադառնալով «Նաբուկո» գազատարի նախագծին Հայաստանի «տեսական անդամակցության հարցին»:
Թ. Մանասերյանի կարծիքով` Հայաստանը մի շարք նախագծերից «դուրս է մնացել ոչ իր մեղքով, սակայն կան քայլեր, որոնք պետք է ձեռնարկենք ինքներս»: Որպես օրինակ, նա նշեց Հայաստանի պաշտոնատար անձանց` հարևան երկրների իրենց գործընկերների հետ կապեր ստեղծելը` «ավելի մոտիկից ծանոթություններ հաստատելը», ինչը պետք է լինի Կառավարության խնդիրը»:
Տնտեսագետը չհամաձայնեց գնահատականներ տալ ՀՀ կառավարության գործունեությանը` նախքան բյուջեի կատարողականի հաշվետվության ներկայացումը: Բացի այդ` Թ. Մանասերյանը նշեց, որ «վաղ է խոսել մի ծրագրի մասին, որն ընդունվեց մի և իրականացվում է այլ պայմաններում` դառնալով հակաճգնաժամային ծրագիր»:
«Կադրային փոփոխությունները համարում եմ աննպատակ կամ ինքնանպատակ, եթե դրանք չեն բերում տնտեսական և մարդկային զարգացման և, անընդհատ փոփոխությունները հիմք չեն տալիս ասելու, որ դրանից առաջընթաց կլինի», - հայտնեց Թ. Մանասերյանը` ներկայիս վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին «փոխելու» վերաբերյալ լրագրողների հարցին ի պատասխան:
Ու, չնայած տնտեսագետն իրատեսական չհամարեց այն, որ «այս Կառավարությունը կարող է մրցունակություն ապահովել Թուրքիայի հետ բաց սահամնների պարագայում», միևնույն ժամանակ նա նշեց, որ դա հնարավոր է, «եթե Կառավարությանը ստիպեն ավելի լավ աշխատել` նույն կազմով»:

The exchange of the Prime Minister aimless or an end in itself
“Any regional project in which Armenia will participate to my opinion is completely positive, as there is no country in the world economy which has found its place and can be called competitive”, - said Tatul Manaseryan the RA NA Head's Councilor touching upon the “economic membership of Armenia” in “Nabuko” gas pipe project.
According to T. Manaseryan Armenia is “left out from several projects not by its fault, but there are some steps that we should undertake by ourselves.” As an example he mentioned the “ties established between the Armenian officials and their neighbor countries, making closer relations which should be the issue of the Government.”
The economist didn’t agree to assess the activities realized by the RA Government before the statement of the budget court order is presented. Besides that T. Manaseryan mentioned that “it’s too early to speak about a project which is accepted in one and realized in another conditions, and which is turned into an anti-crisis project.”
“The changes in the personnel I consider aimless or as an end in itself if they do not bring to economic or human development. The everlasting changes do not serve a basis to say there will be a progress as a result”, - said T. Manaseryan speaking about the exchange of the acting Prime Minister Tigran Sargsyan.