Լրացավ Գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնավարման 100 օրը
Այսօր Գյուղատնտեսության նախարարությունում տեղի ունեցավ գերատեսչության ղեկավար Գերասիմ Ալավերդյանի պաշտոնավարման 100 օրվանը նվիրված մամլո ասուլիսը:
«Իմ նշանակումը համընկավ բերքահավաքի մթերումների հետ», - ասաց Գ. Ալավերդյանը և հավելեց, որ նշանակման օրվանից եղել է Հայաստանի մարզերում` տեղում ծանոթանալով գյուղացիների հուզող հարցերին և հատկապես մթերումների խնդիրներին:
Նա ներկայացրեց այս տարվա ծիրանի, լոլիկի և հատկապես խաղողի մթերումների խնդիրները, քանի որ այս բերքատեսակների հետ հանրապետությունում ամեն տարի խնդիրներ է առաջանում` կապված կամ մթերումների, կամ բերքի չիրացման կամ էլ մթերումների դիմաց ցածր վճարումների հետ:
Նախարարը նշեց, որ այս տարի արտահանվել և մթերվել է 17. 000 տոննա ծիրանի բերք: Այժմ ամբողջ աշխատանքները ուղղված են լոլիկի և, հատկապես, խաղողի մթերումներին:
Գերասիմ Ալավերդյանը ընդգծեց, որ լոլիկի ոչ մի պտուղ իսկ չի կորչում. վերամշակող գործարանները ընդունում են գյուղացու ողջ լոլիկի բերքը, իսկ վճարումները կատարվում են կանխիկ` մեկ կիլոգրամի դիմաց 30-ից 50 դրամ:
Իսկ ինչ վերաբերում է խաղողի այս տարվա բերքին, ապա այն 30-35 հազար տոննայով ավելին է, քան անցած տարի: Իսկ խաղողի իրացման խնդրում, նախարարի հավաստմամբ, կրկին խնդիրներ չեն լինելու:
«Խաղողը այս տարի կմթերվի 120-130 դրամի սահմաններում և ինչպես ծիրանի բերքի մթերումը անցկացվեց սահուն` առանց խնդիրների, նույնը նաև կատարվելու է խաղողի մթերումների հետ»,- ասաց Գ. Ալավերդյանը:

Министр сельского хозяйства Армении подводит итоги стодневки
Сегодня в Министерстве сельского хозяйства Армении состоялась пресс-конференция, в связи с истечением 100 дней вступления на должность министра Герасима Алавердяна.
«Мое назначение совпало с заготовками урожая», - сказал Г. Алавердян и добавил, что со дня назначения он посещал области страны, знакомясь на месте с вопросами, волнующими сельских жителей, и особенно с вопросами, касающимися заготовок.
Он представил проблемы с заготовками абрикосов, помидоров, и особенно винограда, что всегда вызывает сложности, связанные с невозможностью реализовать урожай, или с низкими ценами приема продуктов.
Министр отметил, что в этом году было экспортировано и заготовлено 17 тыс. тонн абрикосов. В настоящее время все работы направлены на заготовку урожая томата и винограда.
Герасим Алавердян подчеркнул, что перерабатывающие предприятия принимают весь урожай томата, выплачивая наличными 30-50 драмов за килограмм.
Что касается винограда, то в этом году собрано на 30-35 тонн винограда больше, чем в прошлом. Министр заверил, что в вопросе реализации винограда также проблем не возникнет.
«Виноград в этом году будет заготавливаться в пределах 120-130 драмов, и как плавно, без проблем прошел процесс заготовки абрикосов, так же пройдет заготовка винограда», - сказал Г. Алавердян.