Լրացավ Գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնավարման 100 օրը
Այսօր Գյուղատնտեսության նախարարությունում տեղի ունեցավ գերատեսչության ղեկավար Գերասիմ Ալավերդյանի պաշտոնավարման 100 օրվանը նվիրված մամլո ասուլիսը:
«Իմ նշանակումը համընկավ բերքահավաքի մթերումների հետ», - ասաց Գ. Ալավերդյանը և հավելեց, որ նշանակման օրվանից եղել է Հայաստանի մարզերում` տեղում ծանոթանալով գյուղացիների հուզող հարցերին և հատկապես մթերումների խնդիրներին:
Նա ներկայացրեց այս տարվա ծիրանի, լոլիկի և հատկապես խաղողի մթերումների խնդիրները, քանի որ այս բերքատեսակների հետ հանրապետությունում ամեն տարի խնդիրներ է առաջանում` կապված կամ մթերումների, կամ բերքի չիրացման կամ էլ մթերումների դիմաց ցածր վճարումների հետ:
Նախարարը նշեց, որ այս տարի արտահանվել և մթերվել է 17. 000 տոննա ծիրանի բերք: Այժմ ամբողջ աշխատանքները ուղղված են լոլիկի և, հատկապես, խաղողի մթերումներին:
Գերասիմ Ալավերդյանը ընդգծեց, որ լոլիկի ոչ մի պտուղ իսկ չի կորչում. վերամշակող գործարանները ընդունում են գյուղացու ողջ լոլիկի բերքը, իսկ վճարումները կատարվում են կանխիկ` մեկ կիլոգրամի դիմաց 30-ից 50 դրամ:
Իսկ ինչ վերաբերում է խաղողի այս տարվա բերքին, ապա այն 30-35 հազար տոննայով ավելին է, քան անցած տարի: Իսկ խաղողի իրացման խնդրում, նախարարի հավաստմամբ, կրկին խնդիրներ չեն լինելու:
«Խաղողը այս տարի կմթերվի 120-130 դրամի սահմաններում և ինչպես ծիրանի բերքի մթերումը անցկացվեց սահուն` առանց խնդիրների, նույնը նաև կատարվելու է խաղողի մթերումների հետ»,- ասաց Գ. Ալավերդյանը:

The 100th day of the RA Minister of Agriculture
Today in the Ministry of Agriculture took place a press conference dedicated to the 100th day of the head of the Ministry Gerasim Alaverdyan being in office.
“My appointment coincided with the harvest purveyance”, - said G. Alaverdyan and added that since his being in office he has visited different regions of Armenia and has learnt about the problems that the countrymen face especially during the purveyance.
He presented the issues concerning the purveyance of tomato, apricot and especially grape as these fruits cause problems every year concerning either purveyance or drying the fruit, or low payments for the purveyances.
The minister mentioned that this year have been exported and purveyed 17.000 tones of apricot. Now all the efforts are directed on the potato and especially on the grape purveyances.
Gerasim Alaverdyan highlighted that not a single fruit of potato is being lost. The factories receive the whole harvest of the countrymen and the payments are done beforehand with 50 drams for 30kgs.
As for the grape of this year it is for 30-35 thousand tones more than it was last year.
“The grape will be purveyed this year within 120-130 AMD and as the purveyance of the apricot was realized fluently, without problems, the same will be done with the purveyance of the grape”, - said G. Alaverdyan.