Մինսկի քաղաքապետը ընդունեց Բելառուսում ՀՀ դեսպանին
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Մինսկի և Երևանի միջև բարեկամության և համագործակցության հետագա խորացման և առաջիկայում Մինսկ քաղաքում հանուն Մեծ Հաղթանակի բելառուսական հողում նահատակված հայ ժողովրդի ավելի քան 33 հազար որդիների հիշատակը հավերժացնող խաչքարի տեղադրման հարցերը:
ՀՀ դեսպանը նշեց, որ 2002թ. հունիսի 6-ին Երևան և Մինսկ քաղաքների միջև առևտրատնտեսական, գիտատեխնիկական և մշակութային համագործակցության մասին Համաձայնագրի կնքմամբ մեկնարկած գործընթացը անհրաժեշտ է ընդլայնել և խորացնել: Հատկապես, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ երկու մայրաքաղաքների ղեկավարները նոր են և լրջորեն տրամադրված են առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնել նշված հարցերին:
Նշելով, որ Մինսկը հանդիսանում է Եվրոպայի ամենախնամված քաղաքներից մեկը և աչքի է ընկնում յուրօրինակ ճարտարապետությամբ, դեսպան Եսայանը շնորհավորեց Նիկոլայ Լադուտկոյին սեպտեմբերի 12-ին Մինսկ քաղաքի 942-ամյակի կապակցությամբ և հույս հայտնեց, որ մինչև տարեվերջ Բելառուսի պաշտպանության և ազատագրման պայքարում զոհված հայորդիների հիշատակը հավերժացնող խաչքարը կգտնի իր տեղը Մինսկում: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

The Minsk mayor received the Armenian ambassador to Belarus
Yesterday the mayor of the Minsk Nicolay Ladutko and RA Ambassador to Belarus Oleg Yesayan met with each other.
During the meeting were discussed the issues of cooperation and friendship between the nations and the construction of the memorial monument for the 33 thousand Armenian people who died for the Great Victory in Belarus.
The RA ambassador mentioned that the trade economic, scientific and technological and cultural cooperation signed between Yerevan and Minsk on June 6, 2002 should be enlarged and deepened. Especially taking into consideration the fact that the heads of both cities are tend to pay a special attention on the mentioned questions.
Speaking about the unique architecture of Minsk the ambassador Yesayan congratulated Nicolay Ladutko on the 942nd anniversary of Minsk which was on the 12th of September and hoped the monument (Khachqar) for the memory of the victims who fall for the defense and liberation of Belarus will find its place in Minsk till the end of the year, informed the press and public relations department of RA MFA.