Ինդրեգ Պերտելսոն. «Երևանյան ստուգատեսը հրաշալի է կազմակերպված»
Սեպտեմբերի 11-13-ին Երևանում տեղի է ունենում Եվրոպայի ձյուդոյի երիտասարդական առաջնությունը: Մասնակցում են 38 երկրների հավաքականներ: Մրցաշարը կազմակերպվել է բարձր մակարդակով, ինչի մասին են վկայում առաջնության մասնակիցների գնահատականները:
ԻՆԴՐԵԳ ՊԵՐՏԵԼՍՈՆ (Եվրոպայի ձյուդոյի միության սպորտի հարցերով տնօրեն).- «Աշխատանքի բերումով տասնյակ մրցաշարերի մասնակիցն ու ականատեսն եմ եղել: Երևանյան ստուգատեսը հրաշալի է կազմակերպված: Տանտերերը լուծել են բոլոր հարցերը (հյուրանոց, սնունդ, բուժսպասարկում, տրանսպորտ, կապ և այլն): Հաճույք է պատճառում նաև երևանցի մարզասերը: Այստեղ ծափահարում են լավ պատրաստված բոլոր վարպետներին, ոգևորում նրանց: Հայաստանում կարելի է անցկացնել ավելի բարձր մակարդակի մրցումներ:
ՊԱՎԵԼ ՅԱՏԻՆՈՎՍԿԻ (Բելառուս).- Միայն մարզահամերգային համալիրը, որտեղ անցկացվում է առաջնությունը, բավական է, որպեսզի մասնակիցները հարգեն ու գնահատեն հայ ժողովրդի մշակույթը: Կառույցն իր նմանը չունի աշխարհում: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին, ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Արմեն Գրիգորյանին և մարզաձևի Հայաստանի ֆեդերացիայի նախագահ Ալեքսան Ավետիսյանին, քանզի նրանք ամեն բան արել են` առաջնությունը լավ անցկացնելու համար: Այստեղ նաև մրցավարներն են անկողմնակալ, ու առայժմ նրանցից դժգոհողներ չկան:
Հայաստանի հավաքականը լավ է նախապատրաստվել այս առաջնությանը: Պատահական չէ, որ առաջին օրը տանտերերի հաշվին գրանցվեց երկու բրոնզե մեդալ:

Делегации довольны уровнем проведения ПЕ по дзюдо в Ереване
11 сентября в Ереване стартовало первенство Европы по дзюдо, в котором принимают участие сборные из 38 стран. Организационные работы проведения турнира осуществлены на высоком уровне, о чем свидетельствует оценка самих гостей-участников первенства.
«По роду деятельности мен довелось увидеть не малое количество турниров. Первенство в Ереване организовано прекрасно. Хозяева решили все вопросы. Это касается и гостиницы, и питания, и медобслуживания, транспорта и связи. В Армении можно проводить турниры более высокого уровня», - заявил директор по вопросам спорта Союза Европы по дзюдо Индрег Пертелсон (Эстония).
Павел Ятиновский из Белоруссии считает, что лишь наличие Спортивно-концертного комплекса, где проходит первенство Европы по дзюдо, достаточно, чтобы участники уважали и оценили культуру армянского народа.
«Это строение не имеет аналогов в мире. Хочу выразить благодарность председателю Национального Олимпийского комитета Армении Гагику Царукяну, министру спорта и по делам молодежи Армену Григоряну, главе армянской федерации дзюдо Алексану Аветисяну, поскольку они сделали все возможное, чтобы первенство было организовано на высоком уровне. Хочется отметить также о беспристрастности судей. По этому вопросу пока никто не выражал недовольства», - заявил П.Ятиновский.
Он также отметил, что армянская сборная хорошо подготовилась к соревнованиям, и неслучайно, что в первый же день первенства хозяева завоевали две бронзы.