Սերգեյ Սոլովեյչիկ. «Ձյուդոն խաղաղության դեսպան է»
Եվրոպական ձյուդոյի ֆեդերացիայի նախագահ Սերգեյ Սոլովեյչիկը ձյուդոյի Եվրոպայի երիտասարդական առաջնության անցկացման առիթով ժամանել էր Երևան և մինչև մրցաշարի ավարտը Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում հետևում էր մրցումների ընթացքին: Եթե նույնիսկ վստահ ես, որ մարդիկ հարգում են իրենց ստանձնած պարտավորությունները և պատրաստական եմ` իրականացնելու դրանք, միևնույն է, ցանկանում ես ամեն ինչի սեփական աչքերով հետևել և ինքնուրույն կարծիք կազմել` չհենվելով այլոց տպավորությունների վրա: Առավել ևս, որ հայաստանյան առաջնության պարագայում անհանգստացնող գործոններ էլ կային. հետխորհրդային շրջանում առաջին անգամ Երևան էր ժամանել նաև ադրբեջանական մարզական պատվիրակությունը: Անշուշտ, պետք էր հետևել, տեսնել, թե ինչպիսին է նրանց նկատմամբ վերաբերմունքը, և արդյոք հյուրընկալող կողմը լիարժե՞ք է կատարում իր պարտականությունները:
- Նման մրցաշարերի կազմակերպումը բավական բարդ գործընթաց է,- Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Եվրոպայի ձյուդոյի ֆեդերացիայի նախագահ Սերգեյ Սոլովեյչիկը:- Հատկապես` ոչ մեծ ֆեդերացիաների համար, ինչպիսին է Հայաստանի ձյուդոյի միությունը: Այդուհանդերձ, ես բավարարված եմ, քանի որ այս առաջնության մակարդակը մյուսներից ցածր չէր: Շատ բաղադրիչներով նույնիսկ ավելի լավ էր կազմակերպված: Տատամիի վրա լավ պայքար ծավալվեց, դահլիճը հրաշալի է, բարձր էր նաև կազմակերպական մակարդակը: Հայերը շատ հյուրընկալ ժողովուրդ են, ուստի ես շատ գոհ եմ:
- Ադրբեջանի մարզական պատվիրակությունն առաջին անգամ այցելեց Հայաստան: Որքան էլ զարմանալի է, ադրբեջանական պատվիրակության անդամները չեն համաձայնվում շփվել հայաստանյան լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ: Ուստի անձամբ Ձեզ կցանկանայի հարցնել` ինչպե՞ս են ադրբեջանցիներն իրենց զգացել Երևանում: Իհարկե, հույս ունեմ, որ Դուք զրուցել եք այդ երկրի ներկայացուցիչների հետ և գիտեք այդ հարցի պատասխանը:
- Սա ոչ միայն Ադրբեջանի, այլ նաև Հայաստանի քայլն էր: Հայաստանը ընդառաջ քայլ կատարեց, հրավիրեց Ադրբեջանի ֆեդերացիային, նաև պատրաստակամություն հայտնեց` կատարելու մի շարք պահանջներ, որպեսզի Ադրբեջանի մարզական պատվիրակությունը ժամանի Երևան: Դա շատ կարևոր է: Ուստի ես կասեի, որ առաջին քայլը կատարել է հայկական կողմը` ի դեմս ձյուդոյի ֆեդերացիայի և Ազգային օլիմպիական կոմիտեի:
Ադրբեջանի ձյուդոյի ֆեդերացիան ավանդաբար ուժեղ է և լավ մարզիկներ ունի: Նրանք նույն կերպ պատասխանեցին, եկան այստեղ, չնայած ունեին որոշ պատճառներ, և այնքան էլ հեշտ չէր անմիջապես հայտ ներկայացնել: Հնարավոր է` հենց դրանում է թաքնված գաղտնիքը, որ ադբեջանական պատվիրակության անդամները հրաժարվել են Երևանում շփվել ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ: Այդուհանդերձ, մենք նրանց հետ խոսել ենք, և ես վստահ եմ, որ շատ գոհ եմ: Գիտեմ, որ Երևանում շատ բան է արվել, որպեսզի ադրբեջանցիներն իրենց զգան նվազագույնը այնպես, ինչպես բոլորը: Գիտեմ նաև, որ ադրբեջանական պատվիրակության անդամներից ոմանք Հայաստանում այցելել են իրենց հարազատների շիրիմներին: Գիտեմ, որ Vip գոտում սնունդ է կազմակերպվել ադրբեջանական պատվիրակության համար: Հավանաբար, նրանց հանդեպ վերաբերմունքն ավելի ընդգծված հարգալից էր, քան մյուսների հանդեպ:
Ուստի երբ մենք ասում ենք, որ ձյուդոն միայն սպորտ չէ, հասկանում ենք, որ մեզ համար ձյուդոն խաղաղության դեսպան է, կրթում է երիտասարդներին, քանի որ հարգանք է ձևավորում թիմակցի, մրցակցի, մարզչի նկատմամբ, ինչպես նաև տատամիի վրա այն տեղի հանդեպ, որը դու զբաղեցնում ես: Սա սերմանվում է մանկությունից: Ես կարևորում եմ հատկապես հարգանքը մրցակցի նկատմամբ, անկախ նրանից, թե նա ինչ երկիր է ներկայացնում, անկախ նրանից, թե ինչպիսին են երկրների հարաբերությունները: Կարծում եմ, որ սպորտը քաղաքական տարբեր հայացքներ ունեցող մարդկանց օգնում է ընդհանուր լեզու գտնել: Երջանիկ եմ, որ եվրոպական ձյուդոն թեկուզ փոքր կամուրջ եղավ մեր երկրների միջև: Այո, Հայաստանն ու Ադրբեջանն ինձ համար իմ երկրներն են: Եվ այն, որ ձյուդոն օգնեց, որպեսզի Հայաստանն ու Ադրբեջանը կամուրջ կառուցեն, ինձ համար պատվի ու հպարտության առիթ է:
- Երևանը կարո՞ղ է հուսալ, որ ապագայում ավելի խոշոր մրցաշարեր կազմակերպելու հնարավորություն կստանա:
- Այստեղ շատ բան կախված կլինի հայաստանյան ֆեդերացիայից: Այդ գերատեսչությունը պետք է որոշակի պայմաններ կատարի: Դրանցից մեկը բոլոր երկրների պատվիրակությունների ընդունումն է` առանց քաղաքական ազդեցությունների ու հետաքրքրությունների: Հայաստանն արդեն ապացուցեց, որ կարող է հյուրընկալել բոլորին` ցուցադրելով բարի կամք, մրցումներն էլ բարձր մակարդակով կազմակերպեց: Իսկ սա նշանակում է, որ, այո, Երևանը կարող է հավակնել` կազմակերպելու առավել խոշոր առաջնություններ: Իհարկե, պետք է կատարի նաև որոշակի պահանջներ և այդ իրավունքը պետք է նվաճի ուրիշների հետ մրցակցությունում: Իսկ դրա համար բոլոր նախադրյալները, ըստ իս, կան:
- Գրեթե բոլոր մարզաձևերի ֆեդերացիաներն այսօր ձգտում են աշխատանքները կազմակերպել պրոֆեսիոնալ հիմքի վրա: Ինչպիսին է ձյուդոյի եվրոպական ասոցիացիայի դիրքորոշումն այս հարցում:
- Մենք ուզում ենք, որ ձյուդոն պրոֆեսիոնալ մարզաձև լինի: Ուզում ենք մարկետաինգային լուրջ աշխատանքներ իրականացնել և արդեն այդ ուղղությամբ քայլեր կատարել ենք: Այժմ կա ծրագիր, որը հաստատվել է ֆեդերացիայի համաժողովում: Նոր-նոր ենք սկսել այդ ծրագրի իրականացման գործընթացը, և արդյունքները, կարծում եմ, կերևան մեկ տարի հետո: Հույս ունեմ, որ լուրջ արդյունքների մենք կհասնենք արդեն մինչև հաջորդ Օլիմպիական խաղերի մեկնարկը:
- Ինչպիսի՞ն են անձամբ Ձեր տպավորությունները Հայաստանից:
- Գիտեք, ես շատ բան չեմ հասցնում տեսնել, որովհետև Եվրոպայի առաջնությունում գրաֆիկը բավական ծանրաբեռնված է: Այն, որ գեղեցիկ երկիր է` հրաշալի բնությամբ, ես գիտեի տարբեր ֆիլմերից: Իսկ այն, ինչը նոր տեսա և ինչը հնարավոր չէ տեսնել ֆիլմերում, մարդկանց վերաբերմունքն է, հյուրասիրությունը: Ես այստեղ ընկերներ ունեմ, և միշտ էլ հիանալի է այցելել այնտեղ, որտեղ քեզ սպասում են, դիմավորում, հասկանում: Սա է ամենագլխավորը: Աշխարհում գեղեցիկ երկրները շատ են, բայց երկրները, որտեղ դու քեզ հարմարավետ ես զգում, ինչպես տանը, որտեղ կան հոգեհարազատ մարդիկ, ում հետ շփվելը միշտ էլ հաճելի է, շատ չեն: Ես սիրում եմ այցելել Հայաստան և հուսով եմ, որ ապագայում Երևան գալու բազմաթիվ հնարավորություններ կունենամ:

Sergey Soloveychik. “Judo is an ambassador of peace”
The president of the European Judo Federation Sergey Soloveychik arrived to Yerevan on occasion of the European Youth Judo tournament, and was watching the process of the tournament in the Karen Demirchyan stadium. Even if you are sure that people respect the responsibilities undertaken by them and are ready to implement them, anyhow you desire to see And to check everything by your own eyes and to form your own impression. Especially when in the case of Armenia there were also some disturbing issues, as for the first time in the post-Soviet period Azerbaijani sport delegation had arrived to Armenia. Surely there was a need to check and fide out how the attitude towards them is and whether the hosting side realizes all its duties or not.
- Organizing such kind of tournaments is a very difficult process, said the president of the European Judo Federation Sergey Soloveychik to the Aysor.am journalist during the conversation, - especially for the not so big federations as the Armenian Judo Federation is. Anyway I am satisfied as the level of this tournament was not lower than the others. In some cases it was even better prepared. The quality of the organizing process was high. The Armenians are very hospitable nation, and I am really satisfied.
- It was the first time that the Azerbaijani sport delegation visited Armenia. And though it is surprising the members of the Azerbaijani delegation didn’t agree to speak to the representatives of the Armenian media. So I would like to ask you personally how have the Azerbaijani sportsmen felt themselves in Armenia? Of course I hope that you have had a discussion with them and you know the answer.
This was not only the step of Azerbaijan but also the step of Armenia. Armenia made a step forward inviting the Azerbaijani Federation and showed its readiness to realize some demands for the Azerbaijani delegation to arrive to Armenia. It is very important. So I would say that the first step has been done by the Armenian side.
The Azerbaijani Judo Federation is very strong and has got a lot of good sportsmen. They answered in the same way, they came here, though they had some reasons and it was not that much easy to apply immediately. May be that is the reason why the Azerbaijani delegation didn’t want to speak to the Armenian media. However we have spoken to them and I am sure that they are pleased. I know that there have been realized a lot of things in Yerevan for the Azerbaijani to feel themselves as the rest of the delegations. I know also that some of the members of the Azerbaijani delegation have visited the graves of their relatives. I know that in the VIP section has been organized diner for the Azerbaijani delegation. Probably the respectful attention towards the Azerbaijani delegation was too much stressed.
When we say that Judo is not just a sport we understand that judo is a peace ambassador for us, it educates the youth as it forms a respect towards his friends, his rivals and trainers, etc. This is taught from the very childhood. I attach more importance to the respect towards the rival, doesn’t matter what kind of relations do they or their countries have. I think that the sport helps people having different political looks to find a general language. I am happy that judo served as a small bridge between our countries. Yes, Azerbaijan and Armenia are my countries, and I am proud that judo helped to make bridge between these two countries.
- Can Yerevan have the hope of making bigger tournaments in the future?
- It depends on the Armenian federation. It has to realize some of the demands. One of them is receiving delegations from all over the world without political context and interests. Armenia proved already that can receive all of them showing good will, and organized the tournament with high quality. And this means that yes Yerevan is eligible to organize bigger tournaments.
- Almost all the federations if sports today tend to make their works on the professional basis. What is the disposition of the European Judo federation in this concern?
We wish judo could become a professional sport. We would like to realize serious marketing activities and have implemented some steps in that direction. Now we have got a new project that has been affirmed in the congress of the Federation. We have just stated realizing that project and the results will come out in some years.
What are Your impressions about Armenia?
You know, I didn’t manage to see too much, as the schedule of the European tournament is too heavy. I had learnt from different films that it is a beautiful country with beautiful nature. And what I saw and what is not able to see in the films was the treatment of people, their hospitability. I have friend here, and it is always wonderful visiting somewhere where they wait for you, they meet you and understand you. This is the most important thing. There are a lot of nice countries in the world, but the countries where you feel yourself comfortable, and at home, where there are people who you are always eager to speak whit are not too much. I like visiting Armenia and I hope that I will have a lot of opportunities visiting Yerevan.