Էլմար Գասիմով. «Հայերը շատ հյուրասեր ազգ են»
Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի ունեցած Եվրոպայի ձյուդոյի երիտասարդական առաջնության մինչև 100 կգ քաշային կարգում ոսկե մեդալի արժանացավ Ադրբեջանի ներկայացուցիչը` Էլմար Գասիմովը: Պարգևատրման արարողությունից հետո, պատասխանելով Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիայի մամուլի ծառայության աշխատակցի հարցերին, Գասիմովը նշել է, որ երևանյան ոսկին իր կարիերայում առաջինն է, և ինքը երբեք չի մոռանա այն: «Այս հաջողությունը քրտնաջան մարզումների արդյունք է, մարզումներ, որոնց ընթացքում երբեմն նույնիսկ շատ վատ ինքնազգացողություն եմ ունեցել: Ցնցված եմ և ոգևորված: Այժմ կնախապատրաստվեմ Ֆրանսիայում կայանալիք աշխարհի երիտասարդների առաջնությանը: Ուզում եմ այնտեղ էլ արժանանալ չեմպիոնի կոչմանը: Այնուհետև կմասնակցեմ մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությանը: Բնականաբար, ցանկացած մարզիկի երազանքն Օլիմպիադան է: Դա ամենակարևորն է»,- նշել է նա:
Բնականաբար, Գասիմովը չէր կարող անուշադրության մատնել այն պայմանները, որոնցով հայկական կողմն ապահովել էր ադրբեջանական պատվիրակությանը: «Հայ մարզիկների հետ այստեղ շփվելու հնարավորություն չի եղել: Բայց կարող եմ ասել, որ հայերը հյուրասեր ազգ են: Մենք հյուրանոցից դուրս չենք եկել, որովհետև կենտրոնացած մարզվում էինք, որպեսզի բարձր արդյունքներ արձանագրենք: Բայց մարզիչները դուրս են եկել, զբոսնել քաղաքում»,- հայտարարել է Եվրոպայի նորընծա չեմպիոնը:
Այն հարցին, թե, իր կարծիքով, արդյոք խնդիրներ կառաջանա՞յին, եթե երկու երկրների սպորտի նախարարությունների միջև անվտանգության երաշխիքների տրամադրման վերաբերյալ համաձայնագիր չստորագրվեր, Գասիմովը պատասխանել է. «Հիմա մտածում եմ, որ ոչ մի խնդիր էլ չէր առաջանա»:

Эльмар Гасимов: Армяне – очень гостеприимный народ
На проходящем в Ереване, в СКК имени Карена Демирчяна молодежном первенстве Европы по дзюдо, золотую медаль в весовой категории до 100кг завоевал представитель Азербайджана Эльмар Гасимов. После церемонии награждения, отвечая на вопросы представителя пресс-службы Федерации дзюдо Армении, Э.Гасимов отметил, что ереванское золото – первое в его карьере, и он об этом никогда не забудет. «Этот успех – результат усердных и напряженных тренировок, в ходе которых я иногда даже чувствовал себя очень плохо. Я потрясен и воодушевлен. Сейчас я буду готовиться к молодежному первенству мира во Франции. Хочу завоевать титул чемпиона и там. Затем приму участие в первенстве Европы среди взрослых. Естественно, мечта любого спортсмена – участие в Олимпийских играх. Это самое важное», - отметил он.
Естественно, Эльмар Гасимов не мог оставить без внимания условия, которыми армянская сторона обеспечила азербайджанскую делегацию. «Возможности общения с армянскими спортсменами здесь не было. Однако могу сказать, что армяне – гостеприимный народ. Мы не выходили из гостиницы, поскольку сосредоточено тренировались, чтобы достичь высоких результатов. Однако тренеры выходили, гуляли в городе», - сообщил новый чемпион Европы.
На вопрос, возникли бы, по его мнению, проблемы, если бы между двумя министерствами спорта не было бы подписано соглашения о предоставлении гарантий безопасности, Эльмар Гасимов ответил, «сейчас я думаю, что не возникло бы никаких проблем».