Էլմար Գասիմով. «Հայերը շատ հյուրասեր ազգ են»
Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի ունեցած Եվրոպայի ձյուդոյի երիտասարդական առաջնության մինչև 100 կգ քաշային կարգում ոսկե մեդալի արժանացավ Ադրբեջանի ներկայացուցիչը` Էլմար Գասիմովը: Պարգևատրման արարողությունից հետո, պատասխանելով Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիայի մամուլի ծառայության աշխատակցի հարցերին, Գասիմովը նշել է, որ երևանյան ոսկին իր կարիերայում առաջինն է, և ինքը երբեք չի մոռանա այն: «Այս հաջողությունը քրտնաջան մարզումների արդյունք է, մարզումներ, որոնց ընթացքում երբեմն նույնիսկ շատ վատ ինքնազգացողություն եմ ունեցել: Ցնցված եմ և ոգևորված: Այժմ կնախապատրաստվեմ Ֆրանսիայում կայանալիք աշխարհի երիտասարդների առաջնությանը: Ուզում եմ այնտեղ էլ արժանանալ չեմպիոնի կոչմանը: Այնուհետև կմասնակցեմ մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությանը: Բնականաբար, ցանկացած մարզիկի երազանքն Օլիմպիադան է: Դա ամենակարևորն է»,- նշել է նա:
Բնականաբար, Գասիմովը չէր կարող անուշադրության մատնել այն պայմանները, որոնցով հայկական կողմն ապահովել էր ադրբեջանական պատվիրակությանը: «Հայ մարզիկների հետ այստեղ շփվելու հնարավորություն չի եղել: Բայց կարող եմ ասել, որ հայերը հյուրասեր ազգ են: Մենք հյուրանոցից դուրս չենք եկել, որովհետև կենտրոնացած մարզվում էինք, որպեսզի բարձր արդյունքներ արձանագրենք: Բայց մարզիչները դուրս են եկել, զբոսնել քաղաքում»,- հայտարարել է Եվրոպայի նորընծա չեմպիոնը:
Այն հարցին, թե, իր կարծիքով, արդյոք խնդիրներ կառաջանա՞յին, եթե երկու երկրների սպորտի նախարարությունների միջև անվտանգության երաշխիքների տրամադրման վերաբերյալ համաձայնագիր չստորագրվեր, Գասիմովը պատասխանել է. «Հիմա մտածում եմ, որ ոչ մի խնդիր էլ չէր առաջանա»:

Elmar Gasimov: “The Armenians are a hospitable nation”
Elamr Gasimov, the representative of Azerbaijan, among the 100 w/c took the golden medal in the European Youth Judo tournament taking place in Karen Demirchyan stadium, Yerevan. After the awarding ceremony Gasimov, answering the questions of the press service of the Armenian Judo Federation, mentioned that the “Yerevan Gold” is the first in his career and he will never forget it. “This success is a result of hard working and trainings during which I have sometimes even felt bad. I am impressed and inspired. Now I have to get prepared for the World Youth championship that will take place in France. There too I would like to become a champion. Then I will take part in the championship of the grown ups. Any sportsman dreams about Olympiad. It is the most important thing”, - mentioned the sportsman.
Of course Gasimov couldn’t not to mention the conditions that the Armenian side provided for the Azerbaijani delegation. “I didn’t have the opportunity to deal with the Armenian sportsmen here, but I can say that the Armenians are very hospitable people. We didn’t leave the hotel, because we were concentrated on our trainings for having excellent results. But the trainers came out and walked around the city”, - stated the newly recognized champion of Europe.
To the question, whether there would occur any problem, if there was not signed any security guarantee between the Sport Ministries of the two countries Gasimov answered, - “Now I think that there would be no problem.”