«Հայաստան»-ը հայացքն ուղում է Շուշիին
Նոյեմբերի 26-ին կայանալիք դրամահավաքի ընթացքում հավաքված գումարների մոտ 70 %-ն ուղղվելու է Շուշի քաղաքի վերականգնման ծրագրերին: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանն այսօր լրագրողներին տեղեկացրեց, որ հիմնադրամը համագործակցում է ԼՂՀ կառավարության հետ` որոշելու Շուշիում ծրագրերի առաջնահերթությունը:
«Առաջինը ջրամատակարարման խնդիրն է: «Շուշիի վերածնունդ» հիմնադրամն այս պահին իրականացնում է ջուրը դեպի Շուշի բերելու ծրագիրը, որը կավարտվի մինչև տարվա վերջ, այնուհետև համահայկական հիմնադրամը կզբաղվի քաղաքի ներքին ցանցի խնդրով, որը մոտ 2-2.5 մլն դոլար արժողությամբ ծրագիր է»,- ասաց Ա. Վարդանյանը:
Նրա խոսքերով, Շուշիում կան բազմաթիվ խնդիրներ` սկսած բնակելի տների տանիքների վերանորոգումից, ճանապարհների շինարարությունից, մինչև դպրոցների վերանորոգում:
«Այդ բոլոր ոլորտներում փորձելու ենք առավել ներդրում ունենալ առաջիկա տարիների ընթացքում: Դա մեկ տարվա խնդիր չէ»,- նշեց հիմնադրամի գործադիր տնօրենը:

Armenia to solve Shushi problems
The 70% of the money gathered during the money gathering that will take place on November 26 will be dedicated to the reconstruction project of Shushi city. Today Ara Vardanyan, the executive director of the “Hayastan” pan-Armenian fund informed the journalists that the fund is cooperating with the NKR government for realizing the construction processes in Shushi city.
“The first one is the water supply problem. The fund “Shushi renaissance” is now realizing the project of bringing the water to Shushi which will end till the end of the year, then the pan-Armenain fund will take up the inner problems of the city, which will proximately make 2-2,5 million dollars”, - said A. Vardanyan.
By his words there are a lot of problems in Shushi starting with the repairing of the roofs of the inhabited homes, road constructions till the school repairing.
“We will try to have maximum investment in those spheres within the first few years. It is not a problem of one year only”, - mentioned the executive director.