«Հայաստանը չի կատարում Օրհուսի կոնվենցիայով պարտավորությունները»
«Հայաստանում չեն պահպանվում Օրհուսի կոնվենցիայի երեք հիմնական սկզբունքներից երկուսը` հասարակայնության մասնակցությունը էկոլոգիական կարևոր որոշումների ընդունման գործնթացին և արդարադատության մատչելիությունը»: Այդ մասին ասված է Օրհուսի կոնվենցիայի քարտուղարությանն ուղղված երեք հասարակական կազմակերպությունների` «Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնե-ի, «Էկոդարե-ի, Վանաձորի Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլիայի 2009թ. սեպտեմբերի 15-ի դիմումում:
Հիշեցնենք, որ վերոնշյալ կազմակերպությունները երկու անգամ դիմել են ՀՀ Վարչական դատարան: Առաջին անգամ հայցով, որպեսզի անօրինական համարվեն ՀՀ բնապահպանության նախարարության պետական բնապահպանական փորձաքննության երկու դրական եզրակացությունները, կառավարության՝ Թեղուտի հանքավայրի շահագործման մասին որոշումը, ինչպես նաև «Аrmenian Cooper Programե (AСР) ընկերությանը Թեղուտի հանքավայրի շահագործման արտոնագրի տրամադրումը, իսկ երկրորդ անգամ` բողոքով՝ հայցի քննումը մերժելու համար: Վարչական դատարանը երկու դիմումները մերժել է:
Ըստ Էկո-լուրի, քարտուղարությանն ուղղված դիմումում մատնանշված է Օրհուսի կոնվենցիայի հիմնական դրույթների խախտումը: Հայաստանը Օրհուսի կոնվենցիան վավերացրել է 2001թ. մայիսին: Այն բնապահպանական ոլորտում ժողովրդավարական սկզբունքների ներդրման արդյունավետ գործիք է:
Այսպիսով, դիմումում նշված է, որ «Թեղուտի հանքավայրի շահագործմանը վերաբերող պետական մարմինների որոշումներով և գործողություններով խախտվել են Օրհուսի կոնվենցիայի` հոդված 6-ի կետ 2-ը (սկզբնական փուլերում հասարակայնության մասնակցության ապահովումը), հոդված 6-ի կետ 4-ը (հասարակայնության արդյունավետ մասնակցության ապահովումը), հոդված 6-ի կետ 8 –ը (որոշումներում պետք է արտացոլված լինեն հասարակայնության մասնակցության արդյունքները), հոդված 6-ի կետ 9-ը (հասարակայնությանը պետք է անմիջապես տեղեկացվի ընդունված որոշումների մասին)»:
«Վարչական դատարանի կողմից հայցի մերժումը նույնպես ուղղակի խախտում է Օրհուսի կոնվենցիայի երրորդ մասը` արդարադատության մատչելիությունը», - նշված է հաղորդագրությունում:

«Армения нарушает обязательства по Орхусской конвенции»
«В Армении не соблюдаются два из трех основных принципов Орхусской конвенции - участие общественности в процессе принятия экологически важных решений и доступ к правосудию». Об этом говорится в обращении трех общественных организаций: «Транспаренси Интернешнл -антикоррупционный центр», «Экодар» и Ванадзорского офиса «Хельсинкской гражданской ассамблеи», направленном в Секретариат Орхусской конвенции 15 сентября 2009 года.
Напомним, что вышеуказанные организации дважды обращались в Административный Суд РА: один раз с иском о признании незаконными двух положительных заключений Государственной природоохранной экспертизы Министерства охраны природы РА, правительственного решения о разработке Техутского месторождения, а также выданных компании Аrmenian Cooper Program (AСР) лицензий на разработку Техутского месторождения, а второй раз с жалобой на отказ рассматривать иск. Административный суд отказал в рассмотрении обоих заявлений.
В обращении в Секретариат указано на нарушение основных положений Орхусской конвенции, которую Армения ратифицировала в мае 2001 г., и которая является эффективным инструментом проведения демократических принципов в природоохранной сфере. Так, в обращении указано, что решениями и действиями государственных органов касающимися разработки Тенутского месторождения были нарушены статья 6, пункт 2 (о обеспечении участия общественности на начальных этапах), статья 6, пункт 4 (обеспечение эффективного участия общественности), статья 6, пункт 8 (в решениях должны быть отражены результаты участия общественности), статья 6, пункт 9 (общественность должна быть немедленно поставлена в известность относительно принятых решений) Орхусской конвенции.
«Отклонение иска Административным судом является также прямым нарушением третьей части Орхусской конвенции – доступа к правосудию», - отмечается в сообщении.