Aysor-ի բացառիկ հարցազրույցը Քերոլայն Քոքսի հետ
Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի փոխխոսնակ բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի 69-րդ այցը Հայաստան նվիրված էր Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությանն ուղղված բարեգործական ևս մեկ ծրագրի մեկնարկին: Ծրագիրը իրականացվում է բարոնուհի Քոքսի կողմից հիմնադրված «Hart» կազմակերպության և բրիտանական «Lilis Consulting» ընկերության կողմից: Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է հեռուստամարաթոն, որի ընթացքում աշխարհի համարյա բոլոր երկրներում ի ցույց կդրվի հայկական մշակույթը, երգն ու պարը: Հեռուստամարաթոնից հավաքված գումարը կօգտագործվի Լեռնային Ղարաբաղում դպրոցների և հիվանդանոցների կառուցման համար:
Առաջին անգամ տիկին Քոքսն այցելել է Լեռնային Ղարաբաղը 1991թ-ին և ամբողջ պատերազմի ընթացքում` մինչև 1994թ-ը, բարոնուհին եղել է պատերազմական գործողությունների կիզակետում: Հայ ժողովրդի մեծ բարեկամ բարոնուհի Քոքսը հայ ժողովրդի կողքին է եղել ամենածանր տարիներին, նա մեծ ներդրում ունի նաև հետպատերազմյան շրջանում Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության վերականգնման մեջ:
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Բրիտանիայի Լորդերի պալատի փոխխոսնակ բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի բացառիկ հարցազրույցը Aysor.am տեղեկատվական վեբ կայքին:
Վերհիշելով ղարաբաղյան պատերազմը` տիկին Քոքսը պատմում է. «Սա շատ դաժան և ծանր պատերազմ էր, քանի որ մի քանի հազար հայ զինվորները դիմակայում էին քանակական առումով տասնապատիկ իրենց գերազանցող ադրբեջանցիներին: Զինվածության հարցում էլ առավելությունն ադրբեջանցիների կողմն էր»: Բարոնուհու խոսքերով Արցախի ժողովրդի կողմից հերոսություն էր ոչ միայն նմանօրինակ պայմաններում կռվելը, այլև այդ դաժան պատերազմից հետո երկիրը վերականգնելն ու ծաղկեցնելը: «Հայերը հաղթեցին, որովհետև իրենք կռվում էին իրենց հայրենական հողի համար, որտեղ դարերով ապրել են»:
«Մարաղայում ադրբեջանցիները հանցանք են գործել մարդկության դեմ»
, - Aysor.am-ին տրված իր հարցազրույցում փաստել է Քվինսբուրգի բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը:
1992թ-ի ապրիլի 10-ին Ադրբեջանի կանոնավոր բանակի զորամասերի կողմից ձեռնարկված գրոհի հետևանքով հիմնովին ավերվել է Մարտակերտի շրջանի Մարաղա գյուղը: «Ես երբեք չեմ մոռանա այդ ահավոր օրը, երբ ադրբեջանցիները հարձակվեցին Մարաղայի վրա,- պատմում է բարոնուհին:-Ադրբեջանցիները հարձակվեցին գյուղի վրա: Նրանք սկսեցին կրակոցներից, ապա գործի դրեցին տանկերը: Մարաղայի բնակիչները լիովին անպաշտպան էին, նրանք գրեթե ոչինչ չունեին թշնամուն դիմակայելու համար: Ես տեսա երիտասարդ մի տղայի, որ փորձում էր ազերիների տանկի դեմն առնել որսորդական հրացանի օգնությամբ: Մարաղայի սպանդի ամենադաժան տեսարաններից մեկը մարդկանց գլխատված մարմիններն էին»: Մարաղայում ադրբեջանցիների իրականացրած բարբարոսությունները նկարագրությունը շատ ծանր էր բարոնուհու համար. տիկին Քոքսի աչքերը մի պահ թրջվեցին, սակայն բարոնուհին շարունակում էր.«Ես տեսել եմ, տեսել եմ, թե ինչպես են ադրբեջանցիները գլխատում մարդկանց, տեսել եմ վառված դիակներ, ըստ երևույթին, որոշ մարդկանց նրանք կենդանի վառել էին: Նրանք հիմնահատակ քանդում ու վառում էին հայերի տները, սակայն վառելուց առաջ թալանում էին դրանք` այնտեղից դուրս բերելով այն ամենն, ինչ իրենց չէր պատկանում»: «1992թ-ին ադրբեջանցիները Մարաղայում հանցանք են գործել ողջ մարդկության դեմ»,-նշեց տիկին Քոքսը:
«Ադրբեջանն իր քաղաքացիներին Խոջալու քաղաքում օգտագործեց որպես վահան»
Aysor.am-ի այն հարցին, թե արդյո՞ք միջազգային հանրությունն այսօր բավականին տեղեկացված է ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ, որպեսզի կարողանա դիմակայել ադրբեջանական քարոզչության կողմից տարածվող ապատեղեկատվությանը, տիկին Քոքսը պատասխանեց. «Կարծում եմ` ներկայումս Ադրբեջանն ահռելի գումարներ է ծախսում «Խոջալուի դեպքերը» հասկացությունը շրջանառության մեջ դնելու համար: Սակայն ես գիտեմ, որ հայկական կողմը տեղեկացրել էր Ադրբեջանը հարձակման մասին, և ադրբեջանի քաղաքացիներին էլ հեռանալու հնարավորություն էր տրվել: Նույնիսկ հենց իրենք` ադրբեջանցիները, նշում են, որ տեղեկացվել են հարձակման մասին: Ես կարող եմ ասել, որ հայերն ամեն ինչ արեցին անմեղ զոհերից խուսափելու համար: Իհարկե անմեղ զոհերը միշտ էլ ողբերգություն է, այս փաստի հետ ոչ ոք չի վիճում: Սակայն Ադրբեջանին նախընտրեց իր քաղաքացիներին օգտագործել որպես կենդանի վահան, իսկ հետո էլ ադրբեջանական քարոզչությունն իր քաղաքացիների դիակներն օգտագործեց քարոզչական շոու սկսելու համար: Խոջալուն այն չէ, ինչ ադրբեջանցիներն են ներկայացնում, նրանք հնարավորություն ունեին խուսափել պատահածից: Հայերը քարոզչության կարիք չունեն, քանի որ ճշմարտությունը նրանց կողմն է: Հայաստանի դեսպանատներին և տարբեր երկրներում ներկայացչություններին մնում է միայն բարձրաձայնել ճշմարտությունը: Կարծում եմ Ադրբեջանը չի կարող հաղթել տեղեկատվական այս պատերազմում»:
«Միջազգային հանրությունը պետք է հասկանա և իմանա, որ հայերը ագրեսոր չեն, հայերը զոհեր են», - շեշտեց բարոնուհին:
«Ղարաբաղը դեմոկրատական պետության կայացման ճանապարհին է».
Սա է Բարոնուհի Քոքսի կարծիքը Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության մասին: «Ես եղել եմ ԼՂ-ում նախագահական ընտրությունների ժամանակ և ոչ միայն ես, այնտեղ են եղել միջազգային մի շարք կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և բոլորն էլ փաստում են, որ ընտրություններն անցել են համապատասխան դեմոկրատական նորմերի: Լեռնային Ղարաբաղն այսօր բռնել է դեմոկրատական պետության կայացման ուղին, ուր հարգված են մարդու իրավունքներն ու զարգանում է քաղաքացիական հասարակությունը: Ես հուսով եմ, որ միջազգային հանրությունը, հենվելով ազգերի ինքնորոշման իրավունքի վրա, հնարավորություն կտա Արցախի ժողովրդին` տնօրինելու սեփական ճակատագիրը և որոշելու իր ապագայի ճանապարհը»,- եզրափակեց բարոնուհի Քոքսը:

An exclusive interview of Aysor.am from Caroline Cox
The 69th visit of Baroness Caroline Cox, the Deputy Speaker of the British House of Lords, to Armenia was dedicated to the launch of one more charity program in the Republic of Nagorno Karabakh. The program is being implemented by the “Hart” organization founded by the Baroness and the British “Lilis Consulting” company. There will be a TV-marathon in the frameworks of the program, during which in almost all countries of the world will be shown the Armenian culture, songs and dances. The gathered money
will be used for the construction of the schools and hospitals of the NKR.
It was 1991 when Ms Cox visited Nagorno Karabakh for the first time and during the whole war till 1994 the Baroness stayed in the center of the war activities. The big friend of the Armenian’s, Baroness Cox has been with the Armenians during the hardest times, she has a big contribution also in the reestablishment of the NKR in the post war period.
Here is the exclusive interview of Baroness Caroline Cox, the Deputy Speaker of the British House of Lords for the Aysor.am.
Remembering the Karabakh war Ms Cox tells. “It was a very cruel and hard war, as a few thousands of Armenians were standing against the Azerbaijani soldiers who were ten times more by their number than the Armenians. The Azerbaijani were also well armed.” According the Baroness it was heroism for the people of Artsakh to fight in such conditions and to rebuilt and prosper the country. “The Armenian won because they were fighting for their fatherland where they lived for centuries.”
“The Azerbaijani have committed a crime in Maragha against the human race”, - said Caroline Cox in the interview given to Aysor.am.
On April 10, 1992 the village Maragha in the Martakert region was completely ruined by the regular army of Azerbaijan. “I will never forget that awful day when the Azerbaijani attacked Maragha” - the Baroness tells, - “The Azeri attacked the village. They started with shootings, and then used the tans. The inhabitants of Maragha were completely unprotected. They had almost nothing to stand against the enemy. I saw a young boy who was trying to stop the Azeri tanks by a hunting gun. One of the cruelest scenes of Maragha was the beheaded bodies of people.”
The description of the barbarities realized by the Azerbaijani in Maragha was too tough for the Baroness; her eyes became wet for a second but she continued, “I saw, I saw how the Azeri behead the people, I have seen the burnt bodies, they had burnt them alive I guess. They were destroying and burning the houses of the Armenians. But Before burning they were robbing the houses bringing out everything that didn’t belong to them”. “In 1992 the Azeri have committed a crime against the whole humanity”, - underlined Ms Cox.
“Azerbaijan used its citizens as a shield in Khojalu”
To the question of Aysor.am whether the international community is informed enough about the Karabakh conflict to resist the disinformation spread by Azerbaijan Ms Cox answered: “I think at present Azerbaijan is spending a lot of money for the circulation of the “Khojalu events” phrase. But I know also that Armenia had informed the Azerbaijan about the attack and had given a chance to the people of Azerbaijan to leave the place. Even they, the Azeri, say that they have been informed about the attack.
I can say that the Armenians did everything for escaping the innocent victims. Such victims are always a tragedy, and no one argues this. But Azerbaijan preferred to use its citizens as a living shield, after which it started to use the corps of its citizens for making a propaganda show. Khojalu is not the thing that the Azeri present. They had the opportunity to avoid what happened. The Armenians do not have the need for propaganda as the truth is on their side. Only thing left to do is to tell the truth aloud by the Armenian embassies and representation in different countries. I guess Azerbaijan will not be able to take a victory in such kind of informational war.” “The international community should realize and know that the Armenians are not an aggressor, but a victim”, - stressed the Baroness.
“Karabakh is on the way of becoming a democratic state”
This is the opinion of the Baroness Cox about the NKR.
”I have been present in NKR presidential elections, and not only me, there have been present a number of representatives of different international organizations and all of them assured that the elections have been held according all the norms of democracy. Nagorno Karabakh is on its way of becoming a democratic state where the human rights are respected and the civic society is being developed. I hope that the international community based on the self determination right of the nations will give Artsakh people a chance to lead its own fortune and to decide the way of its own future”, - Baroness Cox concluded.