Գյումրի-Ղարս` ռեալ հնարավորություն, Երևան-Մոսկվա` հեռավոր երազ
1898թ. փետրվարին, առաջին գնացքը, հաղթահարելով 180կմ հատվածը, Թիֆլիսից հասավ Ալեքսանդրապոլ (այժմ` Գյումրի): Հայաստանի համար, որը չունի ելք դեպի ծով և գտնվում է 1800մ ծովի մակերևույթից բարձր, երկաթուղային տրանսպորտը կարևոր ռազմավարական նշանակություն ունի` հանրապետության տնտեսական և սոցիալական զարգացմանը նպաստող հուսալի տրանսպորտային կապով ապահովելու համար:
2008 թ-ից հայկական երկաթուղու համակարգը կոնցենսիոն կառավարման հանձնվեց «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ կողմից ստեղծված «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ին, որն էլ ապահովում է Հայաստանի թե ներքին, և թե միջպետական երկաթուղային հաղորդակցությունը:
Ինչպես Aysor-ին հայտնեց «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ մամլո քարտուղար Վահե Դավթյանը, ներկայումս հաղորդակցություն է իրագործվում 11 ուղղություններով. ներհանրապետական` Երևան-Գյումրի, Երևան-Երասխ, Երևան-Արմավիր, Գյումրի-Պեմզաշեն, Վանաձոր-Այրում, Երևան-Արաքս, Երևան-Արարատ, Հրազդան-Քանաքեռ-Շորժա, միջպետական` Երևան-Թբիլիսի և Երևան-Բաթումի: Վերջինս գործում է ամառային սեզոնին:
«Այս տարի հուլիսի 10-ին առաջին անգամ մեկնարկեց Երևան-Արմավիր արագընթաց գնացքը, որը նախկինում չէր շահագործվում», - ասաց Վ. Դավթյանը, նշելով որ առաջիկայում նոր ուղղությունների բացում չի նախատեսվում:
Այն հարցիս, թե Հայաստան-Թուրքիա սահմանի հնարավոր բացման դեպքում ինչ փոփոխություններ կլինեն երկաթուղային ուղղություններում, Վ. Դավթյանը պատասխանեց. «Մեր գնահատականներով, Հայաստանը Թուրքիային կապող Գյումրի-Ղարս գիծն այժմ բավականին լավ վիճակում է գտնվում և «Հարավկովկասյան երկաթուղի»-ն տեխնիկապես պատրաստ է ապահովել Հայաստան-Թուրքիա երկաթուղային հաղորդակցությունը»:
Անդրադառնալով մեզ հասած որոշ լուրերի, թե ապագայում հնարավոր է վերագործարկվի նաև Երևան-Մոսկվա ուղղությունը, Վ. Դավթյանը նշեց, որ այդ լուրերը միանշանակ չեն համապատասխանում իրականությանը:
«Եթե նույնիսկ համապատասխանեին, ապա դա շատ քաղաքական հարց է` Վրաստանի ու Աբխազիայի միջև սահմանը փակ է և, մինչև նրանք չլուծեն իրենց ներքին քաղաքական հարցերը, մենք չենք կարող ելք ունենալ դեպի Ռուսաստան», - ասաց Վ. Դավթյանը:

Гюмри-Карс – реальная возможность, Ереван-Москва –далекая мечта
В 1898 году первый поезд, преодолев участок в 180 км из Тбилиси достиг Александрополя (Гюмри). Для Армении, у которой нет выхода к морю и которая находится на высоте 1800 м от уровня моря, железнодорожный транспорт имеет большое стратегическое значение – для обеспечения надежного транспортного сообщения, обеспечивающего экономическое и социальное развитие республики.
С 2008 года армянская железнодорожная система была передана в концессионное управление ЗАО «Южно-кавказские дороги» (ЮКЖД), созданной ОАО «Российские железные дороги», которая теперь обеспечивает как внутреннее, так и межгосударственное железнодорожное сообщение.
Как сообщил Aysor.am пресс-секретарь ЮКЖД Ваге Давтян, в настоящее время обеспечивается сообщение по 11-и направлениям: Ереван-Гюмри, Ереван-Ерасх, Ереван-Армавир, Гюмри-Пемзашен, Ванадзор-Айрум, Ереван-Аракс, Ереван-Арарат, Раздан-Канакер-Шоржа, и межгосударственные – Ереван-Тбилиси и Ереван-Батуми.
«10 июля этого года впервые отправился скоростной поезд Ереван-Армавир, который раньше не эксплуатировался», - сказал В. Давтян, отметив, что установление новых направлений пока не предусматривается.
На вопрос, какие изменения произойдут при открытии армяно-турецкой границы, В. Давтян ответил: «По нашим оценкам, линия Гюмри - Карс, соединяющая Армению с Турцией находится в достаточно хорошем состоянии, и ЮКЖД технически готовы обеспечить железнодорожное сообщение между Арменией и Турцией».
Говоря о дошедшей до нас информации о том, что в будущем может начаться эксплуатация линии Ереван-Москва, В. Давтян отметил, что эта информация однозначно не соответствует действительности.
«Если бы даже соответствовала, то это политический вопрос – граница между Грузией и Абхазией закрыта, и пока они не решат внутренние политические вопросы, у нас не может быть выхода в Россию», - В. Давтян.