Արխիվ` Սումգայիթում ադրբեջանցիների վայրագությունների վերաբերյալ
Հայաստանի Հանրապետության Գլխավոր դատախազությունը հրապարակայնացնում է 1980-ականների վերջերին Ադրբեջանում, մասնավորապես Սումգայիթում բնակվող հայերի նկատմամբ իրականացված վայրագությունների, զանգվածային բռնությունների դեպքերի առթիվ ՀԽՍՀ դատախազությունում քննված քրեական գործերի նյութերը և դրանց հիման վրա ստեղծվում է էլեկտրոնային արխիվ, որին ծանոթանալու հնարավորություն կընձեռվի լայն հասարակությանը, շահագրգիռ բոլոր կողմերին: Այդ մասին հայտնում է ՀՀ Գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունը:
Ըստ աղբյուրի, էլեկտրոնային արխիվի ստեղծման աշխատանքներն իրականացվում են «Այլատյացության կանխարգելման նախաձեռնություն» հասարակական կազմակերպության հետ համատեղ: Նախատեսվում է, որ 2-3 ամսից արդեն արխիվը կունենա ամբողջական տեսք եւ կտեղադրվի համացանցում:
Աղբյուրը հայտնում է, որ «Այլատյացության կանխարգելման նախաձեռնություն» հասարակական կազմակերպությունը գրավոր դիմել էր գլխավոր դատախազին՝ խնդրելով թույլատրել ծանոթանալու քրեական գործի նյութերին, անհրաժեշտության դեպքում կատարել գրառումներ:
«Նկատի ունենալով, որ այդ դեպքերն արդեն պատմական իրադարձություններ են, և մեծ է հասարակական հետաքրքրությունը, որոշվեց ստեղծել էլեկտրոնային արխիվ՝ քրեական գործի նյութերը, դրանց թվում տեղի ունեցած ջարդերի, բռնությունների վերաբերյալ վկայությունները հանձնել կրիչին, որոնք կարծում ենք օգտակար կարող են լինել ինչպես պատմագիրների, այնպես էլ քաղաքական գործիչների և ընդհանրապես հասարակության լայն շրջանակների համար, որպեսզի յուրաքանչյուր ոք կարողանա ճիշտ ըմբռնել և գնահատել պատմական իրադարձությունները»,- նշում է մամլո ծառայությունը:
Աղբյուրը հայտնում է, որ Հայաստանի դատախազության արխիվում նյութերն ամբողջությամբ չեն պահպանվել, քանզի դրանցից անջատված առանձին գործեր ուղարկվել են ինչպես Ադրբեջան, այնպես էլ Ռուսաստան, որտեղ ոճրագործության անմիջական մի քանի մասնակիցներ, սպանություններ իրականացրած մի քանի անձինք դատապարտվել են տարբեր պատժաչափերի՝ ընդհուպ մահապատժի:

Создается архив материалов по сумгаитским погромам
Генпрокуратура Армении публикует материалы, связанные с насилием, осуществленным против армян в конце 1980-ых в Азербайджане: материалы уголовных дел, расследовавшихся в прокуратуре СССР, и на их основании создается электронный архив, с которым может ознакомиться широкая общественность, а также все заинтересованные стороны. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры Армении.
Как сообщает источник, работы по созданию электронного архива будут осуществляться в сотрудничестве с общественной организацией «Инициатива по предотвращению шовинизма».
Источник сообщает, что указанная общественная организация письменно обратилась к Генпрокурору за разрешением ознакомиться с материалами уголовного дела, и сделать записи при необходимости.
«Учитывая, что эти события уже являются историческими фактами, а также большой общественный интерес, было решено создать электронный архив, перенести на носитель материалы уголовного дела, в том числе и свидетельства о погромах, насилии. Это может быть полезно не только историкам, но и политикам и широким слоям населения, чтобы каждый мог верно воспринимать и оценивать исторические события», - отмечается в сообщении пресс-службы.
Источник сообщает, что в архиве прокуратуры Армении сохранились не все материалы полностью, некоторые части дела отправлялись в Азербайджан, в Россию, где ряд виновных был приговорен - вплоть до смертной казни.