«Դա նույնն է, երբ մենք կանաչ լոլիկից փորձենք տոմատի սոկ քաշել»
«Խաղողի մթերումները կատարվելու են ժամանակին և ոչ մի կիլոգրամ խաղող առանց մթերման չի մնալու», - այսօր լրագրողներին հայտնեց ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը և անդրադարձավ այն հայտարարություններին, ըստ որորց` մարդիկ խաղողի բերքը տարել թափել են, և որ կազմակերպությունները այլևս չեն մթերում այն:
«Ժողովուրդ ջան, դա ճիշտ չի, ապատեղեկատվություն է», - հայտարարեց Գ. Ալավերդյանը:
Նախարարը պարզաբանեց, որ մթերող կազմակերպությունը` համաձայն կնքված պայմանագրի, կարող է նախատեսվածից մի փոքր ավելին խաղող մթերել, որը, ըստ նույն պայամանգրի, հնարավոր է, սակայն` ոչ մեծ քանակությամբ:
«Եթե պայմանավորվածությունը 10 տոննայի է, և գյուղացին կտանի 10. 200 կգ` խնդիր չկա», - հավաստիացրեց նախարարը:
Բանախոսը նաև անդրադարձավ խաղողի մթերման գներին, և նշեց, որ գները սահմանում է շուկան` ըստ առաջարկի և պահանջարկի:
«Այսօրվա խաղողի գինը լինելու է անցած տարվա գներին համապատասխան, այսինքն` անցած տարի եղել է և 140 դրամ, և 120, և 80 դրամ», - տեղեկացրեց Գ. Ալավերդյանը:
Խաղողի գինը, ըստ նախարարի, առաջանում է նաև ըստ խաղողի տեսակի, քանի որ խաղողահատիկների մեջ տեղի են ունենում տեխնոլոգիական պրոցեսներ, այսինքն, եթե խաղողի մեջ շաքարի պարունակությունը 17 տոկոսից ցածր է, այդ խաղողը պիտանի չէ մթերման:
«Դա նույնն է, երբ մենք կանաչ լոլիկից փորձենք տոմատի սոկ քաշել»,- համեմատեց նախարարը:
Գ. Ալավերդյանը նաև անդրադարձավ խաղողի մշակման ընթացքում որոշ տեխնոլոգիական պրոցեսներին, որոնց խաղողագործները ծանոթ են և պետք է պահպանեն, դա` խաղողաքաղից 1 ամիս առաջ խաղողատարածքները չջրելն է, որ շաքար առաջանա:
«Բայց մարդիկ խաղողաքաղից մի քանի օր առաջ ջրում են, պարունակության մեջ ջուրն են ավելացնում և գործարանի համապատասխան լաբորատորիան պատասխանում է, որ շաքարի պարունակությունը ցածր է», - նշեց գյուղնախարարը և դրանով պայմանավորեց խաղողամթերման ընթացքում ծագած որոշ թյուրիմացություններ:

“It's the same if we get red tomato juice from green tomato
“The storage of grape will be done on time, not a single kilogram of grape will be left unsorted”, - told Gerasim Alaverdyan, the Minister of Agriculture of Armenia to the journalists and touched upon the statements which said that people have thrown the harvest of the grape and that the organizations do not storage them any more.
“My dear people that’s not true, it is a disinformation”, - assured G. Alaverdyan.
The Minister explained that the storing organization according to the signed agreement can store a bit more grape than it had previewed, which is possible according the same agreement, it is possible but not with big amounts.
“If the agreement is for 10 tones and the countryman will take 10.200 kilos there will be no problem”, - the Minister assured.
The speaker also touched upon the prices of purchases and mentioned that it is the market that puts the prices according to the supply and demand.
“The price of today’s grape will correspond to the prices of the last year, last year it was 140 drams and 120 and 80 drams too”, - informed G. Alaverdyan.
The price of the grape, according to the Minister, depends on the type of the grape as the different technological processes take place in the grapes. That means if the sugar in the grape is less than 17% that grape is not useful for the purchase.
“It is the same if we try to get a red tomato juice from green tomato”, - the Minister said.
G. Alaverdyan touched upon several technological processes that take place during the cultivation of the grape, processes such as not watering the grape one month before gathering it.
“But people water them few days before gathering and add water in their composition and the corresponding laboratory answers that the amount of the sugar is low in the grape”, - mentioned the Minister of Agriculture.