Սահմանի բացումը դրական ազդեցություն կարող է ունենալ
«Հայ-թուրքական սահմանի բացումը տնտեսական առումով դրական ազդեցություն կարող է ունենալ մեր երկրի համար»,- այսպիսի կարծիք այսօր հայտնեց ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Աշոտ Շահնազարյանը` պատասխանելով լրագրողների հարցերին:
Նա նշեց, որ տնտեսական դաշտի համար ամենամեծ նշանակությունն ունի ազատության աստիճանների բարձր լինելը:
«Մի մոռացեք նաև, որ Թուրքիան Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության անդամ է, և որ այսքան վախենում են դեմփինգային գնային քաղաքականությունից` նա նաև պատասխանատու է ԱՀԿ առջև», - ասաց Ա. Շահնազարյանը:
Ա. Շահնազարյանի խոսքով, ապրանքների գները որոշակի առումով նաև կիջնեն, մոնոպոլ կարգավիճակ չի լինի: Նշելով, որ միևնույն է հիմա Թուրքիայի նույն ապրանքները Վրաստանով գալիս են մեր երկիր, նա շեշտեց, որ սահմանների բացման դեպքում կխթանվի արտահանումը:
«Առևտրական բալանսի կարգավորման միտումով դրական եմ գնահատում: Տնտեսական դաշտում ազատականացումը կբերի ավելի ակտիվացման», - կարծիք հայտնեց ՏՄՊՀ նախագահը:

Открытие границы может иметь положительное воздействие
«Открытие армяно-турецкой границы в экономическом плане может оказать положительное воздействие на нашу страну», - сказал сегодня на пресс-конференции глава Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Ашот Шахназарян, отвечая на вопросы журналистов.
Он отметил, что для экономического поля самое большое значение имеет высокая степень свободы.
«Не забывайте также, что Турция является членом Всемирной торговой организации, и раз так боятся демпинговой ценовой политики, она также ответственна перед ВТО», - сказал А. Шахназарян.
По словам А. Шахназаряна, цены на товары некоторой степени также спустятся, не будет монопольного статуса. Отметив, что все равно теперь те же турецкие товары попадают в Армению через Грузию, он сказал, что в случае открытия границы будет стимулироваться экспорт.
«Я положительно оцениваю с точки зрения тенденций урегулирования торгового баланса. Либерализация экономического поля к большей активизации», - выразил мнение председатель ГКЗЭК.