Սահմանի բացումը դրական ազդեցություն կարող է ունենալ
«Հայ-թուրքական սահմանի բացումը տնտեսական առումով դրական ազդեցություն կարող է ունենալ մեր երկրի համար»,- այսպիսի կարծիք այսօր հայտնեց ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Աշոտ Շահնազարյանը` պատասխանելով լրագրողների հարցերին:
Նա նշեց, որ տնտեսական դաշտի համար ամենամեծ նշանակությունն ունի ազատության աստիճանների բարձր լինելը:
«Մի մոռացեք նաև, որ Թուրքիան Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության անդամ է, և որ այսքան վախենում են դեմփինգային գնային քաղաքականությունից` նա նաև պատասխանատու է ԱՀԿ առջև», - ասաց Ա. Շահնազարյանը:
Ա. Շահնազարյանի խոսքով, ապրանքների գները որոշակի առումով նաև կիջնեն, մոնոպոլ կարգավիճակ չի լինի: Նշելով, որ միևնույն է հիմա Թուրքիայի նույն ապրանքները Վրաստանով գալիս են մեր երկիր, նա շեշտեց, որ սահմանների բացման դեպքում կխթանվի արտահանումը:
«Առևտրական բալանսի կարգավորման միտումով դրական եմ գնահատում: Տնտեսական դաշտում ազատականացումը կբերի ավելի ակտիվացման», - կարծիք հայտնեց ՏՄՊՀ նախագահը:

The opening of the boarder can have a positive influence
“The opening of the boarders will have a positive influence from the economic point of view”, - said Ashot Shahnazaryan, the Chairman of the RA State Commission for the Protection of Economic Competition.
He mentioned that the most important thing for the economic field is the height of the freedom level.
“Don’t forget that Turkey is also a member of the WHO”,-said A. Shahnazaryan.
According to A. Shahnazaryan the prices of product will go down in some sense, there will not be a monopoly. Mentioning that in any case the Turkish stuff is imported to our country through Georgia he stressed that in case of opening the boarders the exporting will be promoted.
“In the sense of the trade balance I find it positive. The freedom on the economic field will bring to stirring up”, - said the Chairman of the RA State Commission for the Protection of Economic Competition.