Երկաթուղիներով բեռնափոխադրումների արտահանումը նվազել է 40 %-ով
«Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ այս տարվա 8 ամիսների ընթացքում տեղափոխել է 1 մլն 776 հզ. տոննա բեռներ: Անցած տրվա համեմատությամբ դա համանման ցուցանիշ է` 10-15 հզ. տոննա տարբերությամբ: Ցավոք, մեզ մոտ արտահանումը նվազել է 40 %-ով, ներկրումը` 5 %-ով: Այսինքն, ընդհանուր ծավալների պահպանումը կատարվել է հիմնականում ներհանրապետական բեռնափոխադրումների հաշվին», - այսօր ասուլիսում հայտարարեց «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ընկերության գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Մարատ Խակովը:
Ուղևորափոխադրումների վերաբերյալ նա տեղեկացրեց, որ Բաթումիի ուղղությամբ մարդկանց փոխադրումներն արդեն դադարել են, շարժակազմերը շարունակում են աշխատել Թբիլիսիի ուղղությամբ:
«Միջպետական փոխադրումներով ուղևորների թիվը կազմել է 27 հզ. 274 մարդ, որը նախորդ տարվա հետ համեմատած ավել է 44 %-ով` 18 հզ. 895 մարդ», - տեղեկացրեց Խակովը:
Ներքին ուղևորափոխադրումները կազմել են 465 հզ. 536 մարդ, որը նախորդ տարվա համեմատ նույնպես շուրջ 40 % աճ է արձանագրել. 2008 թ. այդ ցուցանիշը կազմել է 332 հզ. ուղևոր:
Մ. Խակովը նշեց, որ ուղևորափոխադրումների աճը տեղի է ունեցել շնորհիվ Երևան-Արմավիր ուղղության գործարկման, որը սակայն ուսանողների բացակայության պատճառով ամռանը թերի բեռնվածությամբ է աշխատել. «Այսօր արդեն օրական տեղափոխում ենք 300-500 ուղևոր»:
«Ուղևորափոխադրումների աճը պայմանավորված է նաև դեպի Սևան, Շորժա գնացքների երթևեկությամբ: Սակայն սպասվող ցուցանիշները չեն եղել` ամռանը եղանակի ոչ բարենպաստ լինելու պատճառով», - ասաց Մ. Խակովը:

Экспорт по железнодорожным путям сократился на 40%
«ЗАО «Южно-кавказские железные дороги» за 8 месяцев этого года перевезли 1 млн. 776 тыс. тонн грузов. По сравнению с прошлым годом это сходный показатель с разницей в 10-15 тыс. тонн. К сожалению, экспорт у нас сократился на 40%, импорт – на 5%. То есть сохранение общих объемов произошло за счет внутригосударственных грузоперевозок», - сказал сегодня на пресс-конференции первый заместитель директора ЮКЖД Марат Хаков.
Относительно пассажирских перевозок он сообщил, что в направлении Батуми перевозка людей уже прекращена, однако поезда продолжают ходить в направлении Тбилиси.
«В межгосударственных перевозках число пассажиров составило 27 тыс. 274 человека, что по сравнению с прошлым годом больше на 44% - 18 тыс. 895 человек», - сообщил Хаков.
Внутренние пассажирские перевозки составили 465 тыс. 536 человек, что на 40% больше прошлогоднего показателя: в 2008 году он оставил 32 тыс. пассажиров.
М. Хаков отметил, что рост пассажирских перевозок произошел благодаря направлению Ереван-Армавир, которое летом работало неполноценно - ввиду отсутствия студентов.
«Рост пассажирских перевозок обусловлен и движением поездов в направлении Севана, Шоржи. Однако ожидаемые показатели не были достигнуты из-за плохой погоды летом», - сказал М. Хаков.