«Վրաստանի ուղղությամբ բեռնափոխադրումները կնվազեն 25-30 %-ով»
Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացման դեպքում երկաթուղու Գյումրի-Կարս հատվածը կաշխատի 2 օրվա ընթացքում: «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Մարատ Խակովն այսօր ասուլիսում հայտարարեց, որ Ախուրյան կայարանն արդեն ազատվել է այնտեղ եղած հին վագոններից, աշխատաքններ են տարվում սահմանային և մաքսային անցակետերի համար շենքերի նախապատրաստման ուղղությամբ: Ճանապարհի 9 կմ երկարությամբ այդ հատվածում գնացքները կերթևեկեն 15-25 կմ/ժ արագությամբ:
Խակովը տեղեկացրեց, որ հայ-թուրքական սահմանին նախատեսվում է բացել լոգիստիկ կենտրոն. «Պայմանավորվածություն կա մի ընկերության հետ, և նախագծի կազմման աշխատանքները արդեն տարվում են»: Հոկտեմբերին նախատեսում են նաև սահմանի մոտ վերականգնել ենթակառուցվածքները:
«Թուրքիայի հետ աշխատանքի տեխնոլոգիան սովորականից քիչ այլ է լինելու, քանի որ թուրքական և ռուսական ընկերությունների պահանջները շարժակազմերի նկատմամբ տարբեր են, և հայկական շարժակազմը` չափերի ու տեխնիկական խնդիրների պատճառով, պատրաստ չէ գնալ Թուրքիայի կողմ», - հայտնեց Մ. Խակովը, նշելով, որ բեռները թուրքական գնացքներից տեղափոխվելու են հայկական գնացքներ և հակառակը:
ՀԿԵ-ն թուրքական կողմի հետ բանակցություններ չի վարել, և Մ. Խակովը Թուրքիայում երկաթուղու վիճակի մասին տեղյակ չէ:
«Սահմանի բացման դեպքում Վրաստանի ուղղությամբ բեռնափոխադրումները կնվազեն 25-30 %-ով: Նախնական հաշվարկներով, առաջին փուլում Գյումրի-Կարս բեռնափոխադրումները կկազմեն 1-2 մլն տոննա», - ասաց Մարատ Խակովը:

Cargo towards Georgia will down by 25-30%
In case of Armenian-Turkish border opening, within 2 days the route between Gyumri and Kars will be imposed. Akhuryan station is already cleaned from out-of-use trains; and border patrol checkpoints are preparing to be built, told South Caucasus Railway Company’s first deputy director Marat Khakov.
He noted that it would take 15-25 km/h to drive through this district which has 9 kilometers length.
Mr. Khakov said that a logical center would be opened at Armenian-Turkish board.
“An agreement with a company is already reached and we are working on project,” he said, adding that border's restoration is expected in October.
“We will have somewhat different technology of cooperation with Turkey because its rolling stock differs from Russian, and Armenian rolling stock because of its sizes and technology is not ready for traveling to Turkey.”
Cargo will be transferred from Turkish trains into Armenian trains and vice versa.
Mr. Khakov also announced that the SCR hasn’t negotiated with Turkey so there is no information about Turkish railway condition.
“If the border is opened then cargo towards Georgia will down by 25-30%. Preliminary calculations show that weight of Gyumri-Kars cargo will be 1-2 million tones.”