«Վրաստանի ուղղությամբ բեռնափոխադրումները կնվազեն 25-30 %-ով»
Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացման դեպքում երկաթուղու Գյումրի-Կարս հատվածը կաշխատի 2 օրվա ընթացքում: «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Մարատ Խակովն այսօր ասուլիսում հայտարարեց, որ Ախուրյան կայարանն արդեն ազատվել է այնտեղ եղած հին վագոններից, աշխատաքններ են տարվում սահմանային և մաքսային անցակետերի համար շենքերի նախապատրաստման ուղղությամբ: Ճանապարհի 9 կմ երկարությամբ այդ հատվածում գնացքները կերթևեկեն 15-25 կմ/ժ արագությամբ:
Խակովը տեղեկացրեց, որ հայ-թուրքական սահմանին նախատեսվում է բացել լոգիստիկ կենտրոն. «Պայմանավորվածություն կա մի ընկերության հետ, և նախագծի կազմման աշխատանքները արդեն տարվում են»: Հոկտեմբերին նախատեսում են նաև սահմանի մոտ վերականգնել ենթակառուցվածքները:
«Թուրքիայի հետ աշխատանքի տեխնոլոգիան սովորականից քիչ այլ է լինելու, քանի որ թուրքական և ռուսական ընկերությունների պահանջները շարժակազմերի նկատմամբ տարբեր են, և հայկական շարժակազմը` չափերի ու տեխնիկական խնդիրների պատճառով, պատրաստ չէ գնալ Թուրքիայի կողմ», - հայտնեց Մ. Խակովը, նշելով, որ բեռները թուրքական գնացքներից տեղափոխվելու են հայկական գնացքներ և հակառակը:
ՀԿԵ-ն թուրքական կողմի հետ բանակցություններ չի վարել, և Մ. Խակովը Թուրքիայում երկաթուղու վիճակի մասին տեղյակ չէ:
«Սահմանի բացման դեպքում Վրաստանի ուղղությամբ բեռնափոխադրումները կնվազեն 25-30 %-ով: Նախնական հաշվարկներով, առաջին փուլում Գյումրի-Կարս բեռնափոխադրումները կկազմեն 1-2 մլն տոննա», - ասաց Մարատ Խակովը:

ЮКЖД: Грузоперевозки в направлении Грузии сократятся на 25-30 %
В случае открытия границы Армения-Турция участок железной дороги Гюмри-Карс будет введен в действие в течение 2-х дней. Станция Ахурян уже освобождена от скопившихся там старых вагонов и ведутся работы для подготовки зданий пограничных и таможенных пропускных пунктов, об этом заявил сегодня в ходе пресс-конференции первый заместитель генерального директора ЗАО «Южно-кавказская железная дорога» Марат Хаков. Он отметил, что этот участок дороги протяженностью 9км поезда будут проходить со скоростью 15-25км/час.
М.Хаков проинформировал, что на армяно-турецкой границе предусматривается открыть логистический центр. «Приобретена договоренность с одной компанией и уже ведутся работы по созданию проекта», - отметил М.Хаков. В октябре предусмотрено также восстановление приграничных инфраструктур.
«Технология работы с Турцией будет несколько отличаться от обычной, поскольку требования турецких и российских компаний к подвижным составам разные, а армянский подвижной состав из-за размеров и технических причин не готов к отправке в Турцию», - сообщил М.Хаков. Он отметил, что грузы будут перенесены с турецких составов в армянские поезда и наоборот.
М.Хаков сообщил также, что ЮКЖД не вела переговоры с турецкой стороной, посему он не знает в каком состоянии железная дорога в Турции. «В случае открытия границы, грузоперевозки в направлении Грузии сократятся на 25-30%. По предварительным подсчетам, на первом этапе грузоперевозки Гюмри-Карс составят 1-2 млн. тонн», - сказал Марат Хаков.