ՏՏ ոլորտը գտնվում է ՀՀ նախագահի հատուկ ուշադրության կենտրոնում
Նոյեմբերի երկրորդ կեսին Երևանում տեղի կունենա Հայաստանի Հանրապետության նախագահի՝ ՏՏ ոլորտում Համաշխարհային Հեղինակության ամենամյա պարգևի մրցանակաբաշխության անդրանիկ պարգևատրումը: Այս մասին այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտնեցին Մրցանակաբաշխության կոմիտեի համանախագահներ ՀՀ նախագահի խորհրդական Անդրանիկ Մանուկյանը և «Սինոփսիս» ընկերության փոխնախագահ Ռիչ Գոլդմանը:
Խոսելով մրցանակաբաշխության խորհրդի մասին, Ա.Մանուկյանը նշեց, որ ՏՏ ոլորտը գտնվում է ՀՀ նախագահի հատուկ ուշադրության կենտրոնում, քանզի Հայաստանն այդ ոլորտում ունի հզոր համեմատական առավելություն, ինչն արդեն ճանաչված է աշխարհի կողմից:
«Հայտնի է, որ ՀՀ նախագահը միջոցառումներ և պարգևատրումներ է նախաձեռնել` օժանդակելու և քաջալերելու այս ոլորտի զարգացմանը Հայաստանում: Սա ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակն է, որը շնորհվում է տարին մեկ անգամ՝ համաշխարհային մասշտաբով՝ այս ոլորտի զարգացման միջոցով մարդկության համար արտակարգ ներդրումներ կատարած մարդկանց»,- նշեց խորհրդականը:
Ա.Մանուկյանը հայտնեց, որ այս մրցանակի գլխավոր նպատակը ՏՏ ոլորտում բարձր վաստակի մարդկանց ճանաչելն ու մեծարելն է, ինչպես նաև Հայաստանի տնտեսությանը և ներդրումային հնարավորություններին ծանոթացնելը:
Ռիչ Գոլդմանը, բարձր գնահատական տալով Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի մակարդակին և դրա զարգացման հեռանկարներին, կարևորեց նման մրցանակաբաշխության անցկացումը մի երկրում, որը համաշխարհային մակարդակով այս ոլորտում իր ուրույն տեղն ունի: Նա հույս հայտնեց, որ ՀՀ նախագահի պարգևը կունենա նույն նշանակությունը, ինչ Նոբելյան մրցանակը, նշելով, որ կազմակերպչական առումով մրցանակաբաշխությունը տեղի է ունենալու գրեթե նույն ձևաչափով և բովանդակությամբ:
Ըստ «Սինոփսիսի» փոխտնօրենի, արդեն ընտրվել է անդրանիկ մրցանակաբաշխության պագևատրվողը, ով կժամանի Հայաստան՝ ՀՀ նախագահի պարգևը ստանալու համար: Նա հայտնեց, որ մրցանակաբաշխության մասնակցելու համար հայտեր էին ներկայացվել Ամերիկայից և Արևմտյան Եվրոպայից, ինչը, ըստ նրա, խոսում է պարգևի նկատմամբ հատուկ ուշադրության մասին:
Նշենք, որ մրցանակը բաղկացած է մեծ ոսկե մեդալից, որին պատկերված է ճարտարապետ Ռաֆայել Իսրայելյանի հեղինակած արծիվը, դիպլոմից և արծաթե հուշախորհրդանիշից, որոնք հաստատվում են Մրցանակաբաշխության խորհրդի կողմից:

The area of IT is under the special attention of the RA President
On the second half of November in Yerevan will take place the first awarding ceremony in the sphere of IT called World Reputation awarded by the President of the Republic of Armenia, told the co-chair of the Competition committee, the advisor of the RA President Andranik Manukyan and Rich Goldman the vice president of the “Synopsis” company.
Speaking about the council of the competition A. Manukyan mentioned that the IT area is under the special attention of the RA President as Armenia in that area has a mighty comparative advantage what is already known in the world.
“It is known that the RA President has initiated events and awards for supporting and encouraging the development of this sphere in Armenia. This is the prize of the RA President for the international contribution in the sphere of IT which is being given once in a year to the people who have had their special contribution in the development of this area”, - mentioned the adviser.
A. Manukyan informed that the prize is aimed at knowing and praising the people who have had a big input in the sphere of IT.
Rich Goldman has highly appreciated the standards of the ITs in Armenia and the prospective of its development. He attached importance to the organization of such kind of competitions in a country which has its unique place in the world standards. He hoped that the prize of the RA President will have the same meaning as the Nobel Prize had; he also mentioned that the award-giving ceremony will take place in the same format and content.
According to the vice-president “Synopsis” they have already selected the first one who will get the prize and who will arrive to Armenia for getting the prize from the RA President. He informed that there had been presented applications from America and West Europe which as he says is speaking about the special attention towards the prize.
The prize consists of a big golden medal, on which the eagle of architect Rafayel Israelyan is depicted, and a diploma and a silver symbolic souvenir, these all are stated by the Council of the Competition.