Գ. Սարգսյան. «Շատ հետաքրքիր բաներ կան այս ցուցահանդեսում»
«Նման միջոցառումները հանդիսանում են հենց այն առաջին քայլը գիտական մշակումների, որոնք թույլ են տալիս մտնել կյանք: Արդեն մի երկու հետաքրքիր բանի հետ ծանոթացանք, կարծում եմ, ընդհանրապես, շատ հետաքրքիր բաներ կան այս ցուցահանդեսում և հնարավորություն կտան մեզ հետագա ծրագրեր մշակելիս հաշվի առնել այս ձեռքբերումները»,- այսօր DigiTec Expo 2009 ցուցահանդեսի ժամանակ նման կարծիք հայտնեց ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը` կարևորելով ցուցահանդեսի անցկացումը:
Հեռահաղորդակցության զարգացման ուղղությունների վերաբերյալ նախարարը նշեց, որ տեխնոլոգիաները և գիտությունը զարգանում են` առանց նայելու տնտեսական ճգնաժամին և այդ զարգացումը կանգնեցնել հնարավոր չէ: Ըստ նրա, այսօրվա նորամուծությունները մի շարք ուղղություններ են առաջարկում, որոնք կարող են զուգահեռ զարգանալ, բայց հնարավոր է նաև դրանցից մի քանիսը կյանքի կոչվեն և ամբողջ շուկան գրավեն. «Օրինակ, ինտերնետի տարածումը հոսանքի գծերով. որքանո՞վ դա կյանքում տեղ կգտնի, իչքանո՞վ կգրավի ամբողջ շուկան, թե՞ կմնա որպես որպես փորձ, կամ մի մաս: Դա կերևա ժամանակի ընթացքում»:
Անդրադառնալով ինտերնետ ներկրող ընկերությունների` «Արմենտելի» և «Ֆայբերնետի» կողմից գների 20-25 %-ով նվազեցմանը, և Գ. Սարգսյանը նշեց, որ այդ գործընթացը միտումներ ունի և միանգամյա գործողություն չէ:
«12-13 հզ-ից սկսած այդ գումարն այսօր հասել է 600-700 դոլարի: Ցավոք, գների նման կտրուկ փոփոխություն մանրածախ շուկայում դեռևս չի նկատվել: Կարծում եմ` այս վերջին փոփոխությունները պրովայդերներին հնարավորություն կտան վերանայել իրենց ինտերնետի գները և մեր քաղաքացիներն ավելի էժան և որակով ինտերնետ կունենան»,- ասաց Գ. Սարգսյանը:
Պատասխանելով Aysor-ի հարցին, թե ի՞նչ փոփոխություններ կլինեն ինտերնետ մեծածախ շուկայում երրորդ օպերատորի` «GLCalfa»-ի մուտքից հետո, ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարը նշեց, որ ևս մեկ մալուխի առկայությունը թույլ կտա մրցակցություն ապահովել մեծածախ ինտերնետի շուկայում, որն էլ հնարավորություն կտա «և' որակի, և' գնի հարցում քայլել անելու»:

G.Sargsyan “There are many interesting things in this exhibition
“This type of events are the first step of the scientific works which allow to enter into the life. We got acquainted with a few interesting things already, I think there are a lot of interesting things in this exhibition which will give us an opportunity to take into consideration in working out the rest of our plans”, - said Gurgen Sargsyan the RA Minister of Minister of Transport and Communication during the DigiTec Expo 2009 exhibition.
The Minister mentioned that the technologies and the science develop regardless the economic crises and it is impossible to stop that progress. By his words today’s innovations offer a series of directions which can have a parallel development. But it is possible that some of them will be realized and will cover all the market. “For example the expansion of internet through the electricity; can it be brought to life, can it cover the market or it will stay just as an attempt or a part of it. It will be noticed in some period.”
Coming up to the reduction of the prices of companies that import internet, “Armentell” and “Faybernet”, with 20 – 25 %, G. Sargsyan mentioned that that process has the intention is not a procedure for one time only.
Answering the question of Aysor.am whether there will be changes in the internet market after the third operator’s, “GLCalfa”, launch, the Minister answered that the existence of one more operator will give the opportunity to keep the competence in the internet market, which on its turn will give an opportunity to improve “the quality and to undertake steps concerning the prices”.