Տիգրան Սարգսյանը կտրեց DigiTec-ի կարմիր ժապավենը
Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում այսօր բացվեց DigiTec Expo 2009 ամենամյա ցուցահանդեսը, որը նվիրված է բարձր տեղեկատվական և հեռահաղորդակցման տեխնոլոգիաներին, դրանց կիրառմանը գործնական առօրյայում և արդյունաբերության մեջ:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը և շվեդական «Էրիքսոն» ընկերության փոխնախագահ Յան Քոմպբելը:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանն իր բացման խոսքում ողջունեց ներկաներին` նշելով, որ ցուցահանդեսում կարելի է վայելել ՏՏ ոլորտի նորարարությունները:
«Էրիքսոն» ընկերության փոխնախագահը բացման խոսքում նշեց, որ ընկերության ամենահիշարժան ձեքբերումներից է դեպի շարժական (մոբայլ) տեխնոլոգիաներին անցումը:
«Հաջորդ քայլը լայնաշերտ շփումն է, և Հայաստանը թևակոխում է լայնաշերտ ցանցի ստեղծման փուլ: Այս լայնաշերտ ցանցը հնարավորություն կտա երկրում ակտիվացնել համայնքների շփումը, մասնակցել համաշխարհային թվային զարգացմանը: Հայաստանի ծրագրային լուծումները կարող են մրցակցել եվրոպական երկրների հետ, գյուղացիական հասարակության կրթության մակարդակն էլ ավելի կբարձրանա», - ասաց Յ. Քոմպբելը` հավելելով, որ «Էրիքոսն»-ը այժմ մեծացնում է իր գործունեության ծավալները Հայաստանում:
ՀՀ վարչապետ Տ. Սարգսյանը շուրջ 1.5 ժամ շրջեց տաղավարներում և մանրակրկիտ ծանոթացավ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների առաջատարների ու նորաստեղծ կազմակերպությունների ներակայացրած նմուշներին:
Նշենք, որ DigiTec Expo 2009 ցուցահանդեսը ներառում է համակարգչային սարքավորումների, հեռահաղորդակցության, անլար ցանցերի, ծրագրային ապահովման, ֆինանասաբանկային համակարգերի, էլեկտրոնային կառավարման, էլեկտրոնային բիզնեսի, ՏՀՏ կրթության, գիտահետազոտական աշխատանքների և այլ բնագավառներ:

Выставка DigiTec Expo 2009 открылась в Ереване
Ежегодная международная выставка DigiTec Expo 2009 стартовала сегодня в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна в Ереване. Выставка посвящена высоким технологиям в информационной и телекоммуникационной сфере, их применению в каждодневной практике и промышленности.
На церемонии открытия присутствовали премьер-министр Армении Тигран Саркисян и вице-президент шведской компании «Ericsson» Ян Кемпбелл.
Исполнительный директор Союза компаний по информационным технологиям (UITE) Карен Варданян отметил в своем приветственном слове, что на выставке можно будет насладиться представленными инновациями в сфере информационных технологий.
Ян Кемпбелл в ходе своего выступления подчеркнул, что самым достопамятным достижением компании «Ericsson» является переход к мобильным технологиям. Он сообщил, что компания сейчас расширяет свою деятельность в Армении.
«Следующий шаг – широкополосной канал передачи данных, и Армения вступает в этап создания широкополосной сети. Эта широкополосная сеть доступа к интернету предоставит возможность увеличения интенсивности общения в стране между областями, возможность участия во всемирном развитии цифровых технологий. Армянские программные решения могут конкурировать с европейскими странами, а уровень образования сельского населения больше повысится», - пояснил Ян Кемпбелл.
Премьер-министр Т.Саркисян в течение полутора часов обходил выставочные экспонаты, подробно знакомясь с передовиками и новичками в сфере IT.
Отметим, что DigiTec Expo 2009 включает в себя представление компьютерного оборудования, достижений в сфере телекоммуникации, беспроводных сетей, программного обеспечения, финансово-банковских систем, электронного бизнеса, электронного администрирования, научно-исследовательской деятельности и т.д. Выставка продлится до 4 октября.