Կենսաթոշակների և նպաստների պետական ծախսերն ավելացել են
2009 թ. հունվար-օգոստոս ամիսներին պետբյուջեի ընթացիկ ծախսերի 35.5%-ն ուղղվել է սոցիալական նպաստներին և կենսաթոշակներին, որոնք կազմել են ավելի քան 157.7 մլրդ դրամ կամ իննամսյա ծրագրի 86.9%-ը: Մասնավորապես, 116.9 մլրդ դրամ տրամադրվել է կենսաթոշակներին, 40.8 մլրդ դրամ` նպաստներին:
2008 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ կենսաթոշակների մասով բյուջեի ծախսերն աճել են 14% ով, իսկ նպաստներինը` 26.2%-ով: Այս մասին տեղեկացնում է ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Նույն ժամանակահատվածում պետբյուջեից տրամադրված սուբսիդիաների գումարը կազմել է շուրջ 12.2 մլրդ դրամ, որն ապահովել է իննամսյա ծրագրի 81.2% կատարողական և 22.1%-ով զիջել նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը:
Հաշվետու ժամանակահատվածի պետական բյուջեի ընթացիկ ծախսերի 11%-ը կամ ավելի քան 48.6 մլրդ դրամ կազմել են դրամաշնորհները, որից ավելի քան 18.3 մլրդ դրամը տրամադրվել է համայնքների բյուջեներին համահարթեցման սկզբունքով տրվող դոտացիաների ֆինանսավորմանը` 88.9%-ով ապահովելով իննամսյա ծրագրի կատարումը:Դրամաշնորհների իննամսյա ծրագիրը կատարվել է 80.3%-ով:

Увеличились госзатраты на пенсии и пособия
В январе-августе 2009 года 35,5% текущих расходов были направлены на социальные цели и пенсии, которые составили более чем 157,7 млрд. драмов или 86,9% девятимесячной программы. В частности, 116,9 млрд. драмов было выделено на пенсии, 40,8 млрд. драмов – на пособия.
По сравнению с тем же периодом 2008 года по части пенсий расходы бюджета выросли на 14%, а пособия – 26,2%. Об этом сообщает пресс-служба министерства финансов Армении.
В тот же период сумма выделенных из госбюджета субсидий составила порядка 12,2 млрд. драмов, что обеспечило 81,2% -ую выполняемость и уступило на 22,1% прошлогодними показателями.
11% текущих расходов госбюджета в подотчетный период или более чем 48,6 млрд. драмов составили гранты, более 18,3 млрд. драмов из которых предоставлены на финансирование дотационное финансирование общинных бюджетов по принципу уравнивания, что обеспечило на 88,9% выполнение девятимесячной программы. Девятимесячная грантовая программа выполнена на 80,3%.