Ադրբեջանը սովորական հակառակորդ չէ, այլ անհաշտ թշնամի
«Ադրբեջանահայության առկայությունը միակ անհերքելի ապացույցն է ադրբեջանցի թուրքերի և արցախահայերի` մեկ պետության սահմաններում համատեղ գոյության: Ադրբեջանը սեփական երկրի ազգությամբ հայ քաղաքացիների նկատմամբ Ցեղասպանություն է իրագործել»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց «Ադրբեջանահայերի ասամբլեա» ՀԿ նախագահ Գրիգորի Այվազյանը:
«Ադրբեջանը հայկական կողմի համար չի հանդիսանում որպես սովորական հակառակորղ, այլ` անհաշտ թշնամի»,- ասաց բանախոսը և հավելեց, որ իրենք ԱՄՆ-ը դեսպանատուն են դիմել` պարզաբանելու համար փախստականների հարցը, որին պատասխանել են` «համայնքների վերադարձը կարող է լինել միայն համապարփակ խաղաղության փաստաթղթի ստորագրումից հետո»:
Գրիգորի Այվազյանը նշեց, որ Ադրբեջանը Հայաստանի հետ չի փնտրում հաշտեցման եզրեր, ավելին` չի էլ թաքցնում, որ «իր առջև մի նպատակ է դրել` ոչնչացնել ողջ հայ ժողովուրդը»:
ՀԿ նախագահը նաև տեղեկացրեց, որ ԱԺ-ում հարց են բարձրացրել Ադրբեջանում հայերի ցեղասպանության ճանաչման մասին և հավելեց, որ ԱԺ-ի կողմից արդեն ստացել են գրավոր նախագիծ և դրա շրջանակներում շուտով որոշում կընդունի:
«Ադրբեջանահայությունը հանդիսանում է հայ-ադրբեջանական բանակցային գործընթացի անկյունաքար»,- ասաց նա և նշեց, որ հայկական կողմը որոշել է ազգային անձնագրերի բաժանման ձևով «փակել ադրբեջանահայության խնդիրը»:
Նա համոզմուքն հայտնեց, որ այս կերպ վարվելով` հայկական կողմը թուլացնում է իր դիրքերը բանակցային գործընթացում և Ադրբեջանի փախստականների հարցը դարձնում է ներքին խնդիրը:

Азербайджан не обычный противник, это – непримиримый враг
«Наличие азербайджанских армян – единственное неопровержимое доказательство совместного существования в границах одного государства азербайджанцев, турок и арцахских армян. Азербайджан осуществил в отношении собственных граждан – армян по национальности – геноцид», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель общественной организации «Ассамблея азербайджанских армян» Григорий Айвазян.
«Азербайджан для армянской стороны не является обычным противником, это – непримиримый враг», - сказал Г.Айвазян, добавив, что организация обратилась в посольство США для получения разъяснения по вопросу беженцев, и получили ответ, согласно которому «возвращение общин может быть лишь после подписания всеобъемлющего документа о мире».
Григорий Айвазян отметил, что Азербайджан не ищет путей примирения с Арменией, более того, не скрывает, что «поставил перед собой лишь одну цель – уничтожить весь армянский народ».
Председатель общественной организации сообщил также, что они подняли в парламенте Армении вопрос о признании геноцида армян в Азербайджане, и добавил, со стороны парламента уже получен письменный проект и в его рамках скоро будет принято решение.
«Азербайджанские армяне являются краеугольным камнем в армяно-азербайджанском переговорном процессе», - сказал Г.Айвазян. Он отметил, что армянская сторона решила предоставлением национальных паспортов, «закрыть вопрос азербайджанских армян». Общественный деятель выразил уверенность, что, поступая таким образом, армянская сторона ослабляет свои позиции в переговорном процессе и превращает вопрос беженцев Азербайджана во внутреннюю проблему.