Երևանում մեկնարկեց ԱՊՀ ՀՔՄԽ հոբելյանական նիստը
Այսօր Երևանում իր աշխատանքները սկսեց ԱՊՀ Հակամենաշնորհային քաղաքականության միջպետական խորհրդի հոբելյանական` 30-րդ նիստը:
Նիստի աշխատանքները բացեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Նա իր ելույթում անդրադարձավ Հայաստանի ներկա տնտեսական իրավիճակին, ՀՀ կառավարության հակաճգնաժամային քաղաքականությանը և ձեռնարկվող միջոցառումներին:
Հոբելյանական նիստի աշխատանքներին կմասնակցեն ԱՊՀ հակամենաշնորհային մարմինների ղեկավարներն ու ներկայացուցիչները (Հայաստան, Բելառուս, Ղազախստան, Ղրղզստան, Մոլդովա, Ռուսաստանի Դաշնություն, Տաջիկստան, Ուկրանինա), ինչպես նաև ԱՊՀ անդամ չհանդիսացող մի շարք երկրների հակամենաշնորհային մարմինների և մրցակցության հարցերով զբաղվող կառույցների (Ռումինիա, ԱՄՆ, Հունգարիա, Ավստրիա), միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ (WB, USAID, EC, GTZ, OSCE, AEPLAC) և այլն:
Նիստի ընթացքում կքննարկվեն մրցակցության կարգավորման ամենաարդիական թեմաները, որ ծագում են Հակամենաշնորհային քաղաքականության կամ մրցակցության պաշտպանության ոլորտում. հակամենաշնորհային (մրցակցային) օրենսդրության խախտման համատեղ հետազոտությունների արդյունքները, նիստերի միջև ընկած ժամանակահատվածներում առավել նշանակալի իրադարձությունները, գների մոնիտորնգի մասին տեղեկատվության փոխանակման մեխանիզմների հեռանկարային մոդելների մշակում և այլն:
Տեղեկացնենք, որ հոկտեմբերի 6-ից 8-ը Երևանում ընթանում է նաև ԱՊՀ անդամ պետություններում հակամենաշնորհային օրենսդրության խախտման համատեղ ուսումնասիրությունների շտաբի 13-րդ նիստը:

В Ереване открылось заседание антимонопольного совета СНГ
Сегодня в Ереване начало свою работу юбилейное 30-е заседание межгосударственного антимонопольного совета СНГ.
Работу заседания открыл премьер-министр Армении Тигран Саркисян. Он в своем выступлении коснулся нынешнего экономического положения в Армении, антикризисной политики правительства Армении, а также предпринимаемых мер.
В работе юбилейного заседания примут участие руководители и представители антимонопольных структур СНГ (Амрения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия, Молдова, Россия, Таджикистан, Украина), а также представители антимонопольных организаций ряда стран, не входящих в состав СНГ (Румыния, США, Венгрия, Австрия) и международных организаций (WB, USAID, EC, GTZ, OSCE, AEPLAC).
В ходе заседания будут обсуждаться наиболее актуальные темы по регулированию конкуренции, связанные со сферой антимонопольной политики или защиты конкуренции: результаты совместного изучения нарушений антимонопольного законодательства, разработка механизма обмена информацией относительно наиболее значимых событий, происходящих между заседаниями и т.д.
Сообщим, что 6-8 октября в Ереване проходит также 13-е заседание штаба исследований нарушений антимонопольного законодательства в странах СНГ.