Երևանում մեկնարկեց ԱՊՀ ՀՔՄԽ հոբելյանական նիստը
Այսօր Երևանում իր աշխատանքները սկսեց ԱՊՀ Հակամենաշնորհային քաղաքականության միջպետական խորհրդի հոբելյանական` 30-րդ նիստը:
Նիստի աշխատանքները բացեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Նա իր ելույթում անդրադարձավ Հայաստանի ներկա տնտեսական իրավիճակին, ՀՀ կառավարության հակաճգնաժամային քաղաքականությանը և ձեռնարկվող միջոցառումներին:
Հոբելյանական նիստի աշխատանքներին կմասնակցեն ԱՊՀ հակամենաշնորհային մարմինների ղեկավարներն ու ներկայացուցիչները (Հայաստան, Բելառուս, Ղազախստան, Ղրղզստան, Մոլդովա, Ռուսաստանի Դաշնություն, Տաջիկստան, Ուկրանինա), ինչպես նաև ԱՊՀ անդամ չհանդիսացող մի շարք երկրների հակամենաշնորհային մարմինների և մրցակցության հարցերով զբաղվող կառույցների (Ռումինիա, ԱՄՆ, Հունգարիա, Ավստրիա), միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ (WB, USAID, EC, GTZ, OSCE, AEPLAC) և այլն:
Նիստի ընթացքում կքննարկվեն մրցակցության կարգավորման ամենաարդիական թեմաները, որ ծագում են Հակամենաշնորհային քաղաքականության կամ մրցակցության պաշտպանության ոլորտում. հակամենաշնորհային (մրցակցային) օրենսդրության խախտման համատեղ հետազոտությունների արդյունքները, նիստերի միջև ընկած ժամանակահատվածներում առավել նշանակալի իրադարձությունները, գների մոնիտորնգի մասին տեղեկատվության փոխանակման մեխանիզմների հեռանկարային մոդելների մշակում և այլն:
Տեղեկացնենք, որ հոկտեմբերի 6-ից 8-ը Երևանում ընթանում է նաև ԱՊՀ անդամ պետություններում հակամենաշնորհային օրենսդրության խախտման համատեղ ուսումնասիրությունների շտաբի 13-րդ նիստը:

Armenia’s Prime Minister Tigran Sarkisyan has opened the session with economy and Government’s anti-crisis activities review also telling about steps taken against those processes.
Jubilee session is attended by CIS Antimonopoly Policy Bodies of Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Russia, Tajikistan, and Ukraine as well as representatives of numerous counties beyond CIS, these countries are Romania, U.S., Canada, and Austria, and international organizations such as WB, USAID, EC, GTZ, OSCE, AEPLAC.
Items proposed for discussions at CIS Antimonopoly session are results of joints research on violations in antimonopoly legislation, preparation of the basis for sharing most significant events, etc.
Tomorrow’s closing of the hearings will include a summary report which will be published at press-conference.
Additionally, note that October 6 to 8 the 13th hearing of Research Staff on violation of antimonopoly legislation in CIS-counties is underway, again in Yerevan.