Ճգնաժամը խթանում է հակամենաշնորհային քաղաքականությանը
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր մասնակցել է Երևանում կազմակերպված ԱՊՀ Հակամենաշնորհային քաղաքականության միջպետական խորհրդի հոբելյանական` 30-րդ նիստին:
Ողջույնի խոսքով դիմելով ներկաներին և կարևորելով նման միջոցառումների անցկացումը Հայաստանում, ՀՀ կառավարության ղեկավարը նշել է. «Մեզ մտահոգում են Հայաստանում առկա մենաշնորհային երևույթները, որոնց պատճառներն են ստվերային տնտեսությունն ու միջազգային շուկաներ դուրս գալու սահմանափակ ուղիները, քանի որ միայն Վրաստանի և Իրանի տարածքով արտահնումն ու ներկրումը թանկ է արժենում, փոքր և միջին բիզնեսը չի կարողանում դա իրեն թույլ տալ, և դաշտը մնում է միայն խոշոր խաղացողներին: Ներքին մրցակցությանը խոչընդոտում է նաև տարածաշրջանում Հայաստանի աշխարհաքաղաքական դիրքը»:
Վարչապետն ընդգծել է, որ ճգնաժամը լուրջ խթաններ է հաղորդում հակամենաշնորհային քաղաքականությանը և նպաստում հավակնոտ ծրագրերի իրականացմանը: Ըստ նրա կառավարության հակաճգնաժամային միջոցառումները, որոնք բարձր են գնահատվել միջազգային փորձագետների կողմից, նպատակ ունեն դիվերսիֆիկացնել տնտեսությունը, աջակցել փոքր ու միջին ձեռնարկություններին, մասնավորապես` նրանց համար մատչելի դարձնելով վարկային միջոցները:
Կառավարությունը դեռ շատ անելիքներ ունի նաև հարկային և մաքսային վարչարարության բարեփոխումների ոլորտում: Տիգրան Սարգսյանը նշել է նաև, որ չնայած ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում Հայաստանի տնտեսությունն անկում է ապրել, սակայն դա չի վնասել երկրի մրցունակությանը:
Խորհրդի նիստին մասնակցում են ԱՊՀ հակամենաշնորհային մարմինների ղեկավարներ ու ներկայացուցիչներ Բելառուսիայից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Մոլդովայից, Ռուսաստանի Դաշնությունից, Տաջիկստանից, Ուկրաինայից, ինչպես նաև ԱՊՀ անդամ չհանդիսացող մի շարք երկրների հակամենաշնորհային մարմինների և մրցունակության հարցերով զբաղվող այլ կառույցներ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և մամուլի վարչությունը:

Кризис стимулирует антимонопольную политику
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян сегодня участвовал в 30-ом юбилейном заседании Межгосударственного совета стран СНГ по антимонопольной политике.
Приветствовав присутствующих и подчеркнув важность проведения подобных мероприятий в Армении глава армянского правительства отметил: «Нас беспокоят монопольные явления в Армении, причинами которых являются теневая экономика и ограниченные пути выхода на международные рынки, поскольку только по территории Грузии и Ирана импорт и экспорт стоят дорого, малый и средний бизнес не могут себе этого позволить, и поле остается доступным только для крупных игроков. Внутренней конкуренции мешает и геополитическое положение Армении».
Премьер-министр подчеркнул, что кризис дает серьезный стимул антимонопольной политике и способствует осуществлению амбициозных программ. по его словам, антикризисные меры правительства, которые получили высокую оценку международных экспертов, нацелены на диверсификацию экономики, содействие малым и средним предприятиям, делая для них доступными кредитные средства.
Правительству еще многое предстоит сделать и в области реформирования налогового и таможенного управления. Тигран Саркисян отметил также, что несмотря на спад армянской экономики в условиях кризиса, он не повлиял на конкурентоспособность страны.
На заседании совета присутствовали также руководители антикризисных структур СНГ из Белоруссии, Казахстана, Киргизии Молдовы России, Таджикистана, Украины, а также представители антимонопольных организаций ряда стран, не входящих в состав СНГ. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.