ԴԱՀԿ ծառայության ղեկավարությունն այցելեց Վայոց Ձոր և Սյունիք
ՀՀ ԱՆ Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության ղեկավարության պատվիրակությունը հանրապետության Գլխավոր հարկադիր կատարողի գլխավորությամբ ս/թ հոկտեմբերի 6-7 աշխատանքային այցով մեկնեց Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզեր:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ արդարադատության նախարարության ԴԱՀԿ ծառայության մամուլի քարտուղարը, այցը պայմանավորված էր նրանով, որ ծառայության մայրաքաղաքի գրասենյակները ամբողջովին ապահովված են շինություններով, գույքով և տեխնիկական միջոցներով, իսկ հեռավոր մարզերում որոշակի խնդիրներ են ի հայտ գալիս:
Այսպես, Վայոց Ձորի տարածքային բաժնում, ինչպես նաև Գորիս-Սիսիան բաժանմունքում առկա է շենքային պայմանների բարելավման խնդիր: Այցի ընթացքում Գլխավոր հարկադիր կատարող Միհրան Պողոսյանի հրամանով նախաձեռնվեց այդ պայմանների բարելավման գործընթացը: Բացի այդ ընդլայնված խոհրդակցությունների ընթացքում /հարկադիր կատարողների մասնակցությամբ/ տեղի ունեցավ մտքերի անկեղծ փոխանակում, որի ժամանակ ծառայողները ներկայացրեցին մի շարք առաջարկություններ: Դրանց թվում օրենսդրական և կազմակերպչական խնդիրներ:
«Ես ցանկանում եմ, որ ամեն մի ծառայող աչքի ընկնի իր նախաձեռնություններով և առկա խնդիրների հնարավոր լուծման իր տարբերակներով: Կուզենաի, որպեսզի ամեն ծառայողի, այդ թվում հեռավոր մարզերի շարքային ծառայողների կարծիքներն ու գաղափարներն լսելի դառնան ծառայության ղեկավարության համար», - նշեց Մ.Պողոսյանը: Նա տեղեկացրեց, որ ներկայումս պատրաստվում է օրենսդրական առաջարկների փաթեթ, որը միտված կլինի ԴԱՀԿ ծարայության աշխատանքի արդյունավետության բարձրացմանը:
Այսպես, օրինակ, նույնիսկ այս պայմաններում ԴԱՀԿ ծառայության Սյունիքի մարզի բաժինը աչքի է ընկել աննախադեպ կատարողականով: Մարզի բաժնի պետ Արմեն Բաղդագուլյանի ներկայացմամբ 2009 թ. սեպտեմբեր ամսին փաստացի բռնագանձվել է 23 միլիոն դրամ այն դեպքում, երբ 2008 թ. սեպտեմբերին բռնագանձվել է մոտ 4,5 միլիոն դրամ: Ընթացքում գտնվող վարույթների քանակը կազմել է 678 գործ: Գլխավոր հարկադիր կատարողը նշեց նաև, որ ներկայիս ձեռքբերումները հիմք պետք է հանդիսանան ավելի արդյունավետ աշխատանքի համար:

Delegation of Enforcement of Judgments Office visits Syunik
October 6-7 delegation of representatives of Enforcement of Judgments Office led by Chief Executive Migran Pogosyan visited Armenian regions of Syunik and Vayots Dzor, reports EJO’s press-office.
The chief goal of visit was related to some problems in regional offices, in particular, the absence of whole range of necessary facilities and other resources. Thus, Vayots Dzor’s office as well as those in regions of Goris and Sisian has a problem of improving working conditions. During a shared meeting with participation of officers there was held a hearing on regional offices’ activities and proposals on ruling the legislative and organizational problems.
“I’d like that every employee had its own initiatives and views. It’s desirable that all staff’s opinions be noticed by management,” said Mr. Pogosyan mentioning that the bill on increasing Office’s efficiency is considering.
However even under running conditions Syunik’s representative office of Enforcement of Judgments was notable by its unprecedented efficiency. According to its head Mr. Armen Bagdagulyan’s report it had been confiscated 23 million AMD on this year’s September while last year’s index is much less – only 4.5 million. Number of running cases is 678. All these achievements, it was said, should serve as a basis for further improvement.