ԴԱՀԿ ծառայության ղեկավարությունն այցելեց Վայոց Ձոր և Սյունիք
ՀՀ ԱՆ Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության ղեկավարության պատվիրակությունը հանրապետության Գլխավոր հարկադիր կատարողի գլխավորությամբ ս/թ հոկտեմբերի 6-7 աշխատանքային այցով մեկնեց Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզեր:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ արդարադատության նախարարության ԴԱՀԿ ծառայության մամուլի քարտուղարը, այցը պայմանավորված էր նրանով, որ ծառայության մայրաքաղաքի գրասենյակները ամբողջովին ապահովված են շինություններով, գույքով և տեխնիկական միջոցներով, իսկ հեռավոր մարզերում որոշակի խնդիրներ են ի հայտ գալիս:
Այսպես, Վայոց Ձորի տարածքային բաժնում, ինչպես նաև Գորիս-Սիսիան բաժանմունքում առկա է շենքային պայմանների բարելավման խնդիր: Այցի ընթացքում Գլխավոր հարկադիր կատարող Միհրան Պողոսյանի հրամանով նախաձեռնվեց այդ պայմանների բարելավման գործընթացը: Բացի այդ ընդլայնված խոհրդակցությունների ընթացքում /հարկադիր կատարողների մասնակցությամբ/ տեղի ունեցավ մտքերի անկեղծ փոխանակում, որի ժամանակ ծառայողները ներկայացրեցին մի շարք առաջարկություններ: Դրանց թվում օրենսդրական և կազմակերպչական խնդիրներ:
«Ես ցանկանում եմ, որ ամեն մի ծառայող աչքի ընկնի իր նախաձեռնություններով և առկա խնդիրների հնարավոր լուծման իր տարբերակներով: Կուզենաի, որպեսզի ամեն ծառայողի, այդ թվում հեռավոր մարզերի շարքային ծառայողների կարծիքներն ու գաղափարներն լսելի դառնան ծառայության ղեկավարության համար», - նշեց Մ.Պողոսյանը: Նա տեղեկացրեց, որ ներկայումս պատրաստվում է օրենսդրական առաջարկների փաթեթ, որը միտված կլինի ԴԱՀԿ ծարայության աշխատանքի արդյունավետության բարձրացմանը:
Այսպես, օրինակ, նույնիսկ այս պայմաններում ԴԱՀԿ ծառայության Սյունիքի մարզի բաժինը աչքի է ընկել աննախադեպ կատարողականով: Մարզի բաժնի պետ Արմեն Բաղդագուլյանի ներկայացմամբ 2009 թ. սեպտեմբեր ամսին փաստացի բռնագանձվել է 23 միլիոն դրամ այն դեպքում, երբ 2008 թ. սեպտեմբերին բռնագանձվել է մոտ 4,5 միլիոն դրամ: Ընթացքում գտնվող վարույթների քանակը կազմել է 678 գործ: Գլխավոր հարկադիր կատարողը նշեց նաև, որ ներկայիս ձեռքբերումները հիմք պետք է հանդիսանան ավելի արդյունավետ աշխատանքի համար:

Руководство СПИСА посетило Сюникскую область
Делегация руководства Службы принудительного исполнения судебный актов (СПИСА) во главе с главным принудительным исполнителем 6-7 октября посетили области Вайоц Дзор и Сюник.
Как сообщает пресс-служба СПИСА министерства юстиции Армении, визит обусловлен тем, что региональные офисы службы не полностью обеспечены необходимыми помещениями и другими принадлежностями.
Так, в региональном отделении Вайоц Дзора, так же как и в отделениях Горис-Сисиан существует проблема улучшения условий работы. В ходе визита главный принудительный исполнитель Мигран Погосян инициировал процесс улучшения данных условий. Кроме того, в ходе расширенного совещания с участием принудительных исполнителей состоялся обмен мнениями относительно деятельности службы, были внесены предложения по решению различных законодательных и организационных проблем.
«Я хотел бы, чтобы каждый служащий отличался своими инициативами и своими вариантами решения существующих проблем. Хотелось бы, чтобы мнения и идеи всех служащих, в том числе и региональных отделений, были слышимы руководству службы», - отметил М. Погосян. О сообщил, что в настоящее время готовится законодательный пакет, направленный на повышение эффективности работы службы.
Однако даже в нынешних условиях Сюникское отделение СПИСА выделилось беспрецедентной производительностью. Начальник отделения области Армен Багдагулян сообщил, что в сентябре 2009 года было конфисковано 23 млн. драмов, в том случае, когда в сентябре 2008 года эта сумма составила 4,5 млн. драмов. Число дел, находящихся в процессе выполнения, составляет 678. главный принудительный исполнитель также отметил, что нынешние достижения должны служить основой для еще большего повышения эффективности деятельности.