Թուրքիան կարող է էքսպանսիայի ենթարկվել Հայաստանի կողմից
hայ-թուրքական սահմանի բացման դեպքում մի մեծ վտանգ է տեսնում. «Բացումը կարող է և խախտել մեր` առանց այն էլ ոչ այնքան բարձր կազմակերպվածության աստիճանը»:
Միևնույն ժամանակ նա նշեց, որ սահմանները փաստացի բաց են, խոսքը գնում է մի փոքր հատվածի մասին: Ամեն դեպքում, ըստ բանախոսի, տնտեսական փոփոխություններ այնքան էլ չեն սպասվում:
«Եթե կնքնվեն արձանագրությունները, բացվեն սահմանները, մենք երկար ժամանակ չենք զգա, թե ինչ-որ բան փոխվել է: Ես կարծում եմ, գուցե և ինչ-որ ուղղությամբ լիցքաթափում լինի, բայց տարածաշրջանում լարվածությունը կմնա», - ասաց նա:
Հարությունյանը նաև նշեց, որ Թուրքիան կարող է որոշակի էքսպանսիայի ենթարկվել Հայաստանի կողմից, մասնավորապես, գազային ու էլեկտրաէներգիայի ոլորտներում Թուրքիայի սահմանային շրջաններում դա հնարավոր է:
Հայաստանում թուրքական ապրանքների էքսպանսիային էլ բանախոսը չի հավատում, քանի որ վստահում է հայ գործարարներին:
«Ես հուսով եմ, որ մեր, լավ առումով, օլիգարխները թույլ չեն տա թուրքական ապրանքների էքսպանսիա: Այդ առումով ևս հանգիստ եմ», - ասաց նա:

Армения может подвергнуть экспансии Турцию
Директор научно-образовательного фонда «Нораванк» Гагик Арутюнян в случае открытия армяно-турецкой границы видит одну большую опасность: «Открытие границы может нарушить и без того не очень высокую степень нашей организованности».
В то же время Г.Арутюнян отметил, что границы фактически открыты и речь идет о небольшом участке. Во всех случаях, согласно эксперту, экономические изменения не очень ожидаются.
«Если протоколы будут подписаны и границы откроются, мы еще долгое время не почувствуем, что что-то изменилось. Я считаю, что возможно в каком-то смысле произойдет разрядка, однако напряженность в регионе сохранится», - сказал Г.Арутюнян.
Директор фонда «Нораванк» отметил также, что Турция может подвергнуться некоторой экспансии со стороны Армении, в частности, в энергетической сфере, поскольку с учетом ситуации в приграничных районах Турции это вполне реально.
Г.Арутюнян не верит также заявлениям об экспансии турецких товаров в Армении, в этом вопросе он доверяет армянским бизнесменам.
«Я надеюсь, что наши, в хорошем смысле этого слова, олигархи не допустят экспансии турецких товаров. В этом аспекте я спокоен»,- заявил Г.Арутюнян.