«Հայփոստը» շուտով կանցնի on-line ռեժիմի
Մինչև այս տարեվերջ կսկսվեն «Հայփոստի» on-line ռեժիմի անցնելու հետ կապված աշխատանքները: Ինչպես այսօր լրագրողներին հայտնեց «Հայփոստ» ՓԲԸ մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Գևորգ Աբրահամյանը, դրանից հետո սպասարկման աշխատանքների արագությունը կտրուկ կփոխվի:
«Եվ ծախսատար, և մեծ ջանքեր ու ռեսուրսներ պահանջող աշխատանք է: Թե ե՞րբ կավարտվի, պարզ չի»,- ասաց նա` շեշտելով, որ on-line ռեժիմով կապվելու են, օրինակ, Բերդին և Մեղրին, այլ ոչ միայն Երևանի բաժանմունքները:
Գ. Աբրահամյանը նաև տեղեկացրեց, որ աշխատակիցների վերապատրաստման շատ մեծածավալ ծրագիր կա: Այն ևս կմեկնարկի առաջիկայում. «Փոստի աշխատակիցները հիմնականում երկար տարիներ աշխատած մարդիկ են, և անհրաժեշտություն կա նրանց նոր տեխնիկային, նոր տեխնոլոգիաներին ծանոթացնելու»:
Հիշեցնենք, որ 2006 թ-ին Հայփոստի հավատարմագրային կառավարման պատասխանատվությունը ստանձնել է «Հայփոստ Թրասթ Մենեջմենթ» ՓԲԸ-ն: Հավատարմագրային կառավարչի նպատակը Հայփոստի գործունեությունն առավել թափանցիկ, արդյունավետ, առևտրային և իր հաճախորդներին հաշվետու դարձնելն է` ինչպես Հայաստանում, այնպես և երկրի սահմաններից դուրս: Արդյունքում նախատեսվում է «Հայփոստ» ՓԲԸ-ն դարձնել միջազգային չափանիշներով փոստային և ֆինանսական ծառայություններ մատուցող փոստային օպերատոր:
Ներկայումս ընկերությունն իր գործունեությունը ծավալում է 900 փոստային բաժանմունքներում, որոնք գործում են ՀՀ բոլոր քաղաքներում և գյուղերում: «Հայփոստն» ունի 3000-ից ավելի աշխատակից:

«Айпост» скоро перейдет к работе в режиме on-line
До конца года начнутся работы по переходу «Айпоста» к on-line режиму. Как сообщил сегодня журналистам ответственный по связям с общественностью компании «Айпост» Геворк Абрамян, после этого скорость обслуживания резко возрастет.
«Это работа, требующая больших усилий, затрат и ресурсов. Однако, неизвестно, когда она завершится», - сказал он, отметив, что в on-line режиме будут связаны, например, Берди и Мегри, а не только ереванские отделения.
Г. Абрамян также сообщил, что подготовлена широкомасштабная программа по переподготовке специалистов. Ее проведение также намечено на ближайшее время: «Сотрудники почты в основном проработали здесь долгие годы, и есть необходимость ознакомить их с новой техникой, новыми технологиями».
Напомним, что в 2006 году руководство деятельности компании «Айпост» было передано голландской компании «Айпост Траст Менеджмент», чтобы сделать деятельность почтового оператора Армении более открытой, прозрачной и эффективной как в Армении, так и за рубежом. В результате планируется сделать ЗАО «Айпост» почтовым оператором, соответствующим международным стандартам и предоставляющим почтовые и финансовые услуги.
В настоящее время в составе компании действует 900 почтовых отделений во всех городах и селах Армении. В компании «Айпост» работает более 3 тыс. человек.