Նախարար. «Մենք պետք է հպարտանանք, որ ունենք տեղական արտադրանք»
«Այս նախաձեռնությունն իրականացվում է այն պահին, երբ ճգնաժամի հետևանքով կա անհրաժեշտություն էլ ավելի մեծ արտադրություն կազմակերպելու և խթանելու զբաղվածությունը` հատկապես գյուղական վայրերում` գյուղմթերքների և դրանց վերամշակման ոլորտնրում»,- «Գնիր հայկականը» համազգային արշավի վերաբերյալ հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը:
Հիշեցնենք, որ «Գնիր հայկականը» արշավը, որը մեկնարկելու է նոյեմբերի 1-ից, կազմակերպվում է Հազարամյակի մարտահրավերներ հիմնադրամ (ՀՄՀ) – Հայաստանի և ՀՀ Կառավարության կողմից:
Ն. Երիցյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց նաև, որ Կառավարության քննարկումները ցույց են տալիս, որ «մենք չպետք է միայն գյուղատնտեսության ոլորտով սահմանափակվենք, որովհետև հայկական արտադրանք կա նաև այլ ոլորտներում»: Միևնույն ժամանակ նա նշեց, որ «թերևս սա համագործակցության լավ օրինակ կլինի, որի արդյուքնում մենք կընդլայնենք այս նախաձեռնությունն այլ ոլորտների առումով ևս»:
«Ամեն դեպքում մեր հասարակության մեջ նման միջոցառումները կարևոր են, որովհետև մարդիկ պետք է հպարտանան, որ ունեն տեղական արտադրություն, պետք է հպարտանան, որ իրենք տեղական արտադրություն են սպառում, և դա է ճանապարհը` տեղական արտադրանքը արտահանելի դարձնելու», - ընդգծեց Ն. Երիցյանն ու հավելեց. «Այն փաստը, որ մենք հպարտությամբ մեր կոնյակը մեզ հետ ամբողջ աշխարհում պտտում ենք, օգնում է տարածել կոնյակը և հայթայթել նոր շուկաներ ամբողջ աշխարհում»:
Էկոնոմիկայի նախարարը համազգային այս ակցիան կարևորեց նաև այն առումով, որ այն հիմք է հանդիսանում խոսել խնդիրների վերաբերյալ և ուրվագծել այն ուղիներն ու անելիքները, որոնք պետք է իրականացնի Հայաստանի Հանրապետությունը:

Yeritsyan: We should be proud of domestic products
“This initiative comes at the moment when it’s necessary to create a bigger manufacturing and jobs especially in regional agricultural sector and agricultural goods recycling,” said in regard to nationwide move “Buy Armenian goods” Armenia’s Minister for Economy Nerses Yeritsyan.
Recall that “Millennium Challenge – Armenia” foundation holds an action “Buy Armenian goods” starting on November 1, associated with Armenian Government.
Mr. Eritsyan told journalists that hearings in Armenian Government demonstrate that “we shouldn’t limit ourselves to involving in agricultural sector only, since Armenian products are in other industries.
“This will become a brilliant example of cooperation which increases initiative in other spheres.”
“Anyway, the events of this kind among people are really very important, because people should be proud with domestic products, with fact of using the national-made products and this is a way to convert products into export.
“Our worldwide sharing of Armenian cognac provides its spreading and into new markets entering.”
This move, believes Minister of Economy, serves as a basis for discussing the problems, and determining of the actions and activities to be implemented by Armenia.