Նախարար. «Մենք պետք է հպարտանանք, որ ունենք տեղական արտադրանք»
«Այս նախաձեռնությունն իրականացվում է այն պահին, երբ ճգնաժամի հետևանքով կա անհրաժեշտություն էլ ավելի մեծ արտադրություն կազմակերպելու և խթանելու զբաղվածությունը` հատկապես գյուղական վայրերում` գյուղմթերքների և դրանց վերամշակման ոլորտնրում»,- «Գնիր հայկականը» համազգային արշավի վերաբերյալ հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը:
Հիշեցնենք, որ «Գնիր հայկականը» արշավը, որը մեկնարկելու է նոյեմբերի 1-ից, կազմակերպվում է Հազարամյակի մարտահրավերներ հիմնադրամ (ՀՄՀ) – Հայաստանի և ՀՀ Կառավարության կողմից:
Ն. Երիցյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց նաև, որ Կառավարության քննարկումները ցույց են տալիս, որ «մենք չպետք է միայն գյուղատնտեսության ոլորտով սահմանափակվենք, որովհետև հայկական արտադրանք կա նաև այլ ոլորտներում»: Միևնույն ժամանակ նա նշեց, որ «թերևս սա համագործակցության լավ օրինակ կլինի, որի արդյուքնում մենք կընդլայնենք այս նախաձեռնությունն այլ ոլորտների առումով ևս»:
«Ամեն դեպքում մեր հասարակության մեջ նման միջոցառումները կարևոր են, որովհետև մարդիկ պետք է հպարտանան, որ ունեն տեղական արտադրություն, պետք է հպարտանան, որ իրենք տեղական արտադրություն են սպառում, և դա է ճանապարհը` տեղական արտադրանքը արտահանելի դարձնելու», - ընդգծեց Ն. Երիցյանն ու հավելեց. «Այն փաստը, որ մենք հպարտությամբ մեր կոնյակը մեզ հետ ամբողջ աշխարհում պտտում ենք, օգնում է տարածել կոնյակը և հայթայթել նոր շուկաներ ամբողջ աշխարհում»:
Էկոնոմիկայի նախարարը համազգային այս ակցիան կարևորեց նաև այն առումով, որ այն հիմք է հանդիսանում խոսել խնդիրների վերաբերյալ և ուրվագծել այն ուղիներն ու անելիքները, որոնք պետք է իրականացնի Հայաստանի Հանրապետությունը:

Н.Ерицян: Мы должны гордиться отечественной продукцией
«Эта инициатива осуществляется в тот момент, когда в результате кризиса появилась необходимость организации более крупного производства и стимулирования создания рабочих мест, особенно в сельских районах, в сфере сельскохозяйственных продуктов и их переработки», - заявил в связи с общенациональной акцией «Покупай армянское» министр экономики Армении Нерсес Ерицян.
Напомним, что стартующая 1-го ноября акция «Покупай армянское», организуется Фондом «Вызовы тысячелетия – Армения» и правительством Армении.
Н.Ерицян сообщил также журналистам, что обсуждения в правительстве показывают, что «мы не должны ограничиваться только сельскохозяйственной сферой, поскольку армянская продукция есть и в других отраслях». В то же время он отметил, что «это, пожалуй, станет хорошим примером сотрудничества, в результате которого мы расширим инициативу и в других сферах».
«Во всех случаях, мероприятия среди населения очень важны, поскольку люди должны испытывать гордость за отечественное производство, должны гордиться, что потребляют местную продукцию, и это путь становления отечественных товаров экспортными», - подчеркнул Н.Ерицян. Министр экономики добавил также: «Тот факт, что мы с гордостью возим с собой армянский коньяк по всему миру, помогает его распространению и завоеванию новых рынков во всем мире».
Министр экономики отметил важность этой общенациональной акции также в том контексте, что она послужит основой для обсуждения проблем и предопределения путей и действий, которые должны быть реализованы Арменией.