ՈՒԵՖԱ-ն հետաքննում է «Բրեդա»-«Գանձասար» խաղը
Մենք արդեն անդրադարձել ենք եվրոպական ֆուտբոլային ասոցիացիաների միության կողմից Չեմպիոնների լիգայի և Եվրոպայի լիգայի մի շարք հանդիպումների կասկածելի արդյունքների վերաբերյալ իրականացվող հետաքննության մասին: ՈՒԵՖԱ-ն արդեն հայտարարել է, որ կասկածի տակ են 40 խաղեր, որոնց արդյունքները պայմանավորված են արտաքին ազդեցության գործոնով: Եվրոպական ֆուտբոլային գերատեսչության կողմից ստեղծված հակակոռուպցիոն կոմիտեի ղեկավար Կառլ Դոնտի խոսքերով` ուսումնասիրվում են վերջին 4 տարիների ընթացքում արձանագրված վիճելի և կասկածելի խաղերը: Խոսքը հիմնականում որակավորման փուլերի հանդիպումների մասին է:
- Ես միայն կարող եմ ասել, որ հետաքննվող հանդիպումների մեծ մասում կասկածները կապված են արևելաեվրոպական ակումբների հետ: Ճիշտ է` նկատելի է, որ պայմանավորված ելքերով խաղեր են տեղի ունեցել նաև Արևմտյան և Հարավային Եվրոպայում,- Դոնտի խոսքերը մեջբերել է ուկրաինական «Տերրիկոնը»: Այժմ ուսումնասիրվում է հոլանդական «Բրեդայի» և հայկական «Գանձասարի» միջև Եվրոպայի լիգայի որակավորման երկրորդ փուլի առաջին հանդիպումը (այդ խաղում հոլանդացիները հաղթեցին 6:0 հաշվով-խմբ.): Ես կարծում եմ, որ մինչև նոյեմբեր մենք բավարար թվով ապացույցներ կհավաքենք, որպեսզի ներկայացնենք հանրությանը: Հաջողությամբ համագործակցում ենք նաև ազգային շատ ասոցիացիաների հետ: Վերջիններս օգնում են մեզ պայքարել ֆուտբոլում կոռուպցիայի դեմ»:

UEFA investigates the “Breda” – “Gandzasar” match
We have already touched upon the realizing investigations that are being conducted for finding out the doubtful results of some Champions’ and European league meetings. UEFA has already announced that 40 matches are under suspect already the results of which are conditioned by the external factor. By the words of Carl Dont, the head of the anticorruption committee created by the European Football authorities, the games of the last four years are being investigated.
- I can only say that the suspects of the meetings under the investigation are mainly connected with the Eastern European clubs. Of course we can also see that there have also been meetings with deals in western and south European clubs. Now the “Breda” from Holland and Armenian “Ganzasar” teams first meeting is being investigated (the score of this game was 6:0).I think we will have enough proves till the end of the year and will present it to the public. We cooperate also with a lot of national association. The latter help us in fighting against the corruption in football”.